Sólistka večera, francouzská klavíristka Marylin Frascone se těší přízni odborné kritiky a je známá především díky procítěnosti, hudební představivosti a mimořádné poezii své hry. Umělecké charisma a výjimečné instrumentální schopnosti rozvíjela pod vlivem dvou kultur Francie, odkud pochází a kde absolvovala první hodiny klavíru u Annie d´Arco, a Ruska, kde studovala na základě stipendia francouzského ministerstva kultury na Čajkovského konzervatoři v Moskvě ve třídě proslulého profesora Sergeje Dorenského.

Poprvé koncertovala ve věku dvanácti let v přímém přenosu na Radio France a způsobila tím senzaci. Není bez zajímavosti, že ve svých počátcích zvítězila v mezinárodní soutěži Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních. Dnes je zvána na pravidelná vystoupení do Polska, Ruska, Indonésie, Itálie, Švýcarska, Německa a dalších zemí. Její nahrávky Liszta, Ravela, Rachmaninova, Musorgského i Chopina byly vysoce oceněny v odborných prestižních časopisech Gramophone (Velká Británie) a Le Monde de la Musique (Francie).

Gala večer připomene rovněž letošního jubilanta Antonína Dvořáka (1841-1904), jehož kontinentální premiéra Novosvětské symfonie se konala před 120 lety v nedalekém Poštovním dvoře. Uváděná Polka ze skladatelovy České svity zazněla poprvé před 135 lety na dobročinném koncertu ve prospěch stavby Národního divadla (1879).

Třetím velikánem v pořadí třetího chopinovského gala je Ludwig van Beethoven, který v Karlových Varech pobýval na léčení v roce 1812 a jehož pomník z dílny sochaře Huga Uhera stojí na levém břehu říčky Teplá, v bezprostřední blízkosti Parkhotelu Richmond.

Dramaturgie galavečera vybrala z jeho tvorby monumentální Symfonii č. 7 A dur, opus 92, která zazní v brilantním provedení pražských filharmoniků. (jk)