VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Milovníci dechovek zamíří na festival do Březové

Březová – Březová u Sokolova bude letos opět hostit Festival dechových hudeb. Novou, obnovenou tradici zavedlo město již vloni, kdy uspořádalo první ročník Březovského setkání dechových hudeb.

17.6.2017
SDÍLEJ:

Loňské setkání dechovekFoto: město Březová

Toho se kromě domácího Březováčku zúčastnily také dechové soubory z Toužimi a z Mariánských Lázní. Jako bonus je doprovodily vlastní mažoretkové soubory. Jelikož se akce setkala s ohlasem, rozhodlo se město a zdejší kulturní dům pokračovat v této tradiční akci.

Něco z historie…

Březová je bohatým dechovkovým životem velmi známá, počátky tohoto druhu hudby zde sahají do roku 1967. První vlaštovkou bylo založení dětské dechové hudby pod vedením p. Brožovského a dalších tehdejších učitelů, kteří byli zároveň členy hudby Pohraniční stráže na Mýtině. Novému souboru, který čítal na 40 dětí, tehdy vyšlo vstříc vedení nedaleké Elektrárny Tisová, poskytlo mu finanční podporu na nákup potřebných hudebních nástrojů a díky němu tak mohla začít dětská dechovka naplno fungovat. Takto to trvalo do roku 1972, kdy došlo po přesunu některých zakládajících pedagogů do jiných míst k rozpadu souboru.
Zlomovým rokem byl rok následující, tedy 1973. Na místo ředitele zdejšího domu kultury nastoupil
Zdeněk Seifert. Ten se, jako vášnivý muzikant, rozhodl pokračovat v zavedené tradici, a začala tak další éra dětské dechovky. Soubor, který se skládal z dětí ve věku 10 až 12 let, brzy získal na zkušenostech a hrával nejen na domácí půdě, ale také ve vedlejší Německé demokratické republice (NDR).
Ředitel Seifert pokračoval v práci pro dechovku a založil Krajské festivaly pionýrských dechových hudeb, kterých se vždy účastnilo 6-8 dechových souborů.
V roce 1977 napsal známý pochod Festival 77, kterým se festivaly zahajovaly na náměstí za účasti všech účastníků. Poslední z festivalů, XI. Krajský festival pionýrských dechových hudeb, se konal v roce 1989.
Vzhledem k úmrtí pana Seiferta v roce 1990 a k nezájmu tehdejšího vedení města o pokračování byla činnost březovské dechovky v roce 1991 ukončena.
V roce 1997 se náhodou sešlo několik bývalých muzikantů z dob vedoucích Brožovského a Seiferta i se svými bývalými učiteli a neplánovaná akce dostala název První setkání březovských muzikantů.
Sešlost se opakovala po deseti letech, v roce 2007, kdy si spolu bývalí kolegové na Druhém setkání březovských muzikantů opět zahráli.

Obnova tradice

Na základě této události se v mysli několika lidí zrodila myšlenka obnovit tradici dechové hudby a založit nový soubor. Za podpory tehdejšího starosty Miroslava Boudy došlo v následujícím roce, 2008, ke vzniku nového dechového orchestru s názvem Březováček.
Ze začátku čítal soubor šest členů, dnes tvoří stabilní základnu téměř 20 osob. Za dobu svého působení se Březováček účastnil mnoha akcí a koncertů nejen v domácí Březové, ale také v širokém okolí. Za zmínku stojí také účast na chebském festivalu dechovek FIJO.
Píše se rok 2017, rok, kdy by se mohlo uskutečnit, opět po deseti letech, Třetí setkání březovských muzikantů. Místo toho se však pořadatelé rozhodli vrátit k festivalové aktivitě 60. – 70. let, zaměřili se na pokračování obnovené tradice a pořádají již 2. ročník Festivalu dechových hudeb Březová.

Letošní ročník

Ten se letos uskuteční opět poslední červnovou sobotu, konkrétně 24. června, od 14 hodin v amfiteátru Kulturního domu a MFC Březová.
„Stejně jako vloni se přítomným divákům samozřejmě představí domácí dechový soubor Březováček, který doprovodí mažoretky ze skupiny Majorettes Kynšperk nad Ohří. Ty také nejsou žádným nováčkem.
Z nedávných úspěchů lze zmínit například jejich účinkování na mezinárodním festivalu v čínském Pekingu.
Dále se mohou návštěvníci akce těšit opět na Dechový orchestr mladých ZUŠ Mariánské Lázně a nově také na Dechový orchestr ZUŠ Anny Marie Buxton až z Úpice, ležící v severovýchodních Čechách.
„Právě tento orchestr v současnosti vede pan Tlučhoř, jeden z březovských zakládajících učitelů dětské dechovky v Březové z roku 1967," přiblížil program festivalu vedoucí Kulturního domu a Multifunkčního centra Michal Bedeč.
„Zahájení celého festivalu bude od 14 hodin za účasti všech tří orchestrů pochodem Zdeňka Seiferta „Festival 77", tak jako tomu bývalo při festivalech od roku 1977. Chceme tím vzdát poctu a hold zdejšímu průkopníkovi tohoto hudebního žánru," konstatoval Lubomír Boukal, jeden ze spoluorganizátorů akce a současně vedoucí domácího Březováčku.
Vstupné bude podle pořadatelů vybíráno dobrovolně, v případě nepříznivého počasí se akce přesouvá do vedlejšího sálu Multifunkčního centra.
(M.Bedeč, L.Boukal)

Autor: Roman Cichocki

17.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Rada kraje podá trestní oznámení kvůli diplomu

Ilustrační foto.

Zlodějka se dala na útěk

Dechovky roztančily Březovou

Březová – V Březové na Sokolovsku proběhl o víkendu Festival dechových hudeb. Zahájen byl stylově slavnostním pochodem s názvem Festival 77. Pozvání přijalo několik hudebních těles a festival okořenily svými vystoupeními i mažoretky. Akce sklízí velký ohlas mezi veřejností, a proto se z ní město rozhodlo obnovit tradici, která zde před lety byla.

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Stavba parkoviště u plovárny měla skluz

Sokolov – Na samotném městském koupališti v Sokolově návštěvníky nic neomezuje. Kde však ihned po zahájení koupací sezony omezení pocítili, bylo parkoviště před plovárnou. Může za to prodloužení prací, které způsobily podle vedení města termíny energetické společnosti ČEZ. Dělníci doháněli časový skluz v ranních hodinách, což se však nelíbilo občanům bydlícím v těsné blízkosti.

Mladou ženu zasáhl na železničním vagónu elektrický proud

Sokolov – Mladou ženu zasáhl v úterý večer elektrický proud na železničním vagónu v Citicích na Sokolovsku. Ta si společně s další osobou prohlížela okolí vodáckého kempu v Sokolově. Vodáci přitom vlezli na odstavené železniční vagony na seřaďovacím nádraží v Citicích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies