Podíl nezaměstnaných tak v lednu stoupl na 7,3 procenta. Je to o 0,2 procentního bodu více než na konci loňského roku. V evidenci úřadů práce bylo na konci ledna 15 334 lidí, o 438 více než před měsícem.

Přestože podíl nezaměstnaných v lednu rostl, ve srovnání s loňským lednem je o 1,1 procentního bodu nižší. Tehdy byl v kraji 8,4 procenta a bez práce bylo 17 787 lidí.

Počet dosažitelných nezaměstnaných, kteří mohou nastoupit hned do práce, byl na konci ledna v Karlovarském kraji 14 582.

Nejméně lidí bez práce je na Chebsku, kde nezaměstnanost stoupla v lednu o 0,2 procentního bodu na 5,7 procenta. V evidenci bylo na konci ledna 3656 lidí.

O 0,3 procenta na 7,3 procenta stoupla nezaměstnanost na Karlovarsku. Práci zde hledá 5986 lidí.

Nejhorší situace je trvale na Sokolovsku. V lednu se podíl nezaměstnaných dostal na 8,9 procenta, což je o 0,2 procenta více než v prosinci. Na práci zde čeká 5692 nezaměstnaných.

Nabídka volných pracovních míst zůstala na téměř stejné úrovni jako před měsícem. Zaměstnavatelé aktuálně hledají v kraji 3276 pracovníků. Rozložení volných míst je ale nerovnoměrné. Zatímco na Chebsku se nabízí 1316 volných míst a na Karlovarsku 1461 míst, na Sokolovsku, kde je nejvíc lidí bez práce, je to jen 499 míst. Celkově ale bylo v lednu v Česku nejvíce volných pracovních míst od roku 2008.

Nabídce volných míst v kraji také odpovídá počet uchazečů na jedno místo. Na Chebsku připadá na jedno místo 2,8 uchazeče, na Karlovarsku je už 4,1 uchazeče a na Sokolovsku pak 11,4 uchazeče, což je osmý nejvyšší údaj ze všech okresů České republiky.

V celém Česku byla v lednu nezaměstnanost 6,4 procenta, vyplývá ze zveřejněných údajů Úřadu práce ČR.

„V lednu nezaměstnanost roste pravidelně a letos tomu nebylo jinak. Došlo k postupnému útlumu sezónních prací, hlavně ve stavebnictví a v zemědělství. V souvislosti s tím stoupl počet mužů, kteří se hlásili do evidence Úřadu práce ČR. Přicházeli i lidé, kterým na konci loňského roku skončily termínované pracovní smlouvy a dohody. Také část živnostníků přerušila své podnikání," vysvětluje generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

„V meziročním srovnání ale stále zaznamenáváme rekordní hodnoty v pozitivním slova smyslu počet uchazečů o zaměstnání klesá a počet volných pracovních míst se naopak zvyšuje. Růst české ekonomiky tak nadále pokračuje," podotkla Sadílková.

Celkově nejvyšší nezaměstnanost byla v lednu v okresech Bruntál (11,7 pct), Most (11,3 pct) a Karviná (11,1 pct). Sokolovsko je na 11 místě. Nejnižší podíl nezaměstnaných je v okrese Praha východ, jen 2,7 procenta.

Zaměstnavatelé měli v lednu největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, montážní dělníky, kováře a nástrojáře, řidiče nákladních automobilů, autobusů a tramvají, pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy, slévače, svářeče či obsluhu pojízdných zařízení.

Dále hledali kuchaře (kromě šéfkuchařů), prodavače, řemeslníky a kvalifikované pracovníky ve stavebnictví, uklízeče, číšníky a servírky, zdravotnický personál, šičky, učitele, obchodní zástupce, pracovníky v informačních službách, operátory call center, skladníky zpracovatele masa nebo vychovatele na školách v přírodě. Přednost dávali kvalifikovaným specialistům s praxí.

Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory (např. svářeč, obráběč kovů, zámečník, seřizovač, elektrikář, kovodělník, obsluha CNC strojů). Právě v této oblasti se firmy nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované a vhodné zaměstnance.

V nadcházejících měsících by měla nezaměstnanost s největší pravděpodobností stagnovat nebo, s rozjezdem jarních sezónních prací, opět klesat. V této souvislosti očekává ÚP ČR také nárůst volných pracovních míst.