VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Unikátní sbírku hudebních nástrojů chce město vystavit

Kraslice – Roky leží na čtyři stovky nástrojů ladem, muzeum by mohlo vzniknout v bývalé škole

6.9.2012
SDÍLEJ:

SBÍRKU nástrojů si prohlédli zástupci města i kraje při otevření první městské střední školy. A právě v prostorách bývalé průmyslové školy by mohla být otevřena expozice hudebních nástrojů. Foto: Jiří Drozdík

V příhraničních Kraslicích by mohlo vzniknout muzeum hudebních nástrojů. Otevřít ho chce město ve spolupráci s 1. základní školou v Havlíčkově ulici pravděpodobně v prostorách bývalé průmyslové školy, kde začala od letošního školního roku fungovat první městská střední škola v Karlovarském kraji.

Expozice by měla nabídnout pohled na desítky unikátních hudebních nástrojů, které v průmyslové škole ležely ladem. Město vyvinulo takovou iniciativu i přesto, že není vlastníkem sbírky. Její část patří Karlovarskému kraji, který byl zřizovatelem průmyslové školy, další nástroje jsou pak firmy Amati Denak Kraslice, předního evropského výrobce dechových hudebních nástrojů. „Je škoda, aby nástroje ležely ladem," řekl hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný při návštěvě školy. Dal tak najevo, že kraj nemá zájem sbírku z města odvézt. Rozhodnout ale musí krajské zastupitelstvo. Město tak zatím vyčká, o jaké nástroje bude mít zájem sokolovské muzeum, zbytek by pak byl k vidění v Kraslicích.

Sbírka čítá 380 nástrojů. Z toho ve vlastnictví školy je asi 340 kusů. Zbytek byl navrácen firmě Amati. Její ředitel Jiří Štípek uvedl, že i Amati poskytne zpět některé z nástrojů. „Bude jen dobře, když Kraslice otevřou muzeum hudebních nástrojů. Jsme město s hudební minulostí, a když k nám přijedou turisté na návštěvu, první, co hledají, je muzeum," řekl předseda Spolku přátel města Kraslice Josef Konrád.

Kraslice už uvolnily 60 tisíc korun na to, aby mohl být proveden soupis nástrojů. Ty byly rozděleny na skupiny podle typu a vývojové řady a následně zapsány do centrální evidence sbírek Ministerstva kultury.

Starosta Kraslic Zdeněk Brantl doufá, že muzeum se nakonec otevřít podaří. Chce tak navázat na projekty sousedních měst v Německu, kde jsou také obdobné turistické cíle, a vytvořit jakýsi trojúhelník muzeí, která by lákala turisty z obou stran hranice.

Autor: Jiří Drozdík

6.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Kino v Chodově promítne festivalový film

Jízda řidiče dodávky skončila u Jindřichovic ve stromě.

Jízda řidiče dodávky skončila u Jindřichovic ve stromě

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

FOTO: Demolice bývalých kasáren má zelenou

Sokolov – Rozpadající se budovy bývalé roty sokolovského vojenského útvaru půjdou k zemi. Město již vybralo firmu, která demolici za 900 tisíc korun provede. Poté město přivede na místo inženýrské sítě a pozemky prodá jako stavební parcely.

Festival opustí Karlovy Vary, filmový hit bude k vidění i v jiných městech

Karlovy Vary – Přiblížit 52. ročník Mezinárodního filmového festivalu co nejvíce lidem z regionu, kteří se do Karlových Varů nevypraví, a umožnit jim vidět i některý z filmových hitů, je letošním záměrem Karlovarského kraje.

Našel peněženku a nechal si ji, muži hrozí až dva roky

Chodov – Na konci května nalezl 21 letý muž z Chodova v nočních hodinách v místním sále herny ležet na lavičce peněženku, ve které byla finanční hotovost necelých 6 tisíc korun, doklady a platební karta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies