VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Unikátní sbírku hudebních nástrojů chce město vystavit

Kraslice – Roky leží na čtyři stovky nástrojů ladem, muzeum by mohlo vzniknout v bývalé škole

6.9.2012
SDÍLEJ:

SBÍRKU nástrojů si prohlédli zástupci města i kraje při otevření první městské střední školy. A právě v prostorách bývalé průmyslové školy by mohla být otevřena expozice hudebních nástrojů. Foto: Jiří Drozdík

V příhraničních Kraslicích by mohlo vzniknout muzeum hudebních nástrojů. Otevřít ho chce město ve spolupráci s 1. základní školou v Havlíčkově ulici pravděpodobně v prostorách bývalé průmyslové školy, kde začala od letošního školního roku fungovat první městská střední škola v Karlovarském kraji.

Expozice by měla nabídnout pohled na desítky unikátních hudebních nástrojů, které v průmyslové škole ležely ladem. Město vyvinulo takovou iniciativu i přesto, že není vlastníkem sbírky. Její část patří Karlovarskému kraji, který byl zřizovatelem průmyslové školy, další nástroje jsou pak firmy Amati Denak Kraslice, předního evropského výrobce dechových hudebních nástrojů. „Je škoda, aby nástroje ležely ladem," řekl hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný při návštěvě školy. Dal tak najevo, že kraj nemá zájem sbírku z města odvézt. Rozhodnout ale musí krajské zastupitelstvo. Město tak zatím vyčká, o jaké nástroje bude mít zájem sokolovské muzeum, zbytek by pak byl k vidění v Kraslicích.

Sbírka čítá 380 nástrojů. Z toho ve vlastnictví školy je asi 340 kusů. Zbytek byl navrácen firmě Amati. Její ředitel Jiří Štípek uvedl, že i Amati poskytne zpět některé z nástrojů. „Bude jen dobře, když Kraslice otevřou muzeum hudebních nástrojů. Jsme město s hudební minulostí, a když k nám přijedou turisté na návštěvu, první, co hledají, je muzeum," řekl předseda Spolku přátel města Kraslice Josef Konrád.

Kraslice už uvolnily 60 tisíc korun na to, aby mohl být proveden soupis nástrojů. Ty byly rozděleny na skupiny podle typu a vývojové řady a následně zapsány do centrální evidence sbírek Ministerstva kultury.

Starosta Kraslic Zdeněk Brantl doufá, že muzeum se nakonec otevřít podaří. Chce tak navázat na projekty sousedních měst v Německu, kde jsou také obdobné turistické cíle, a vytvořit jakýsi trojúhelník muzeí, která by lákala turisty z obou stran hranice.

Autor: Jiří Drozdík

6.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Krásenskými slavnostmi se rozloučí s létem

Krásno – Ať se nám to líbí, nebo ne, léto i prázdniny pomalu spějí ke svému závěru. A řada měst a obcí chystá řádné rozloučení.

Zábava hlupáků aneb vandalové řádí. Škody jsou ve statisících

Karlovarský kraj - Posprejované vagony, zničené lavičky, ulámané části soch nebo poškozené stromy. S nálety vandalů se musí potýkat města v Karlovarském kraji. Ataky se nevyhýbají ani menším obcím. Škody jdou přitom do statisíců.

Závodníci zdolají Chodovskou vlečku, výtěžek poputuje k nemocné Natálce

Chodov – O posledním srpnovém víkendu se bude konat 2. ročník běžeckého závodu Chodovská vlečka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení