Před Okresním soudem v Sokolově se zpovídají tři lékaři sokolovské nemocnice. Obžaloba je viní, že zanedbali péči o pacientku, která po operaci ženských orgánů po několika dnech zemřela. Důvodem byla otrava organismu kvůli porušení tenkého střeva. Na lavici obžalovaných usedli primář gynekologického oddělení sokolovské nemocnice Petr Volšík, jeho zástupce Václav Špalek a mladý lékař Jozef Renčko.

Podle obžaloby měl primář narušit při operaci vnitřní orgány pacientky a zbylí dva lékaři údajně prováděli nedostatečnou kontrolu pooperačního stavu šestapadesátileté ženy. Volšík označil laparoskopický zákrok za bezproblémový. On ani asistující personál při operaci nespatřili na monitoru žádný problém. „Během operace nebyl jediný signál porušení střev. Celý průběh operace byl bezkonfliktní,“ hájil se Volšík. Jak dále uvedl, druhý den po operaci byla pacientka bez jakýchkoliv problémů.

„V pátek odpoledne jsem po předání služby odcházel domů a pacientka mi mávala,“ dodal Volšík. Následující víkend sloužili na oddělení lékaři Špalek a Renčko. Porodnické oddělení měl na starost starší a zkušenější Špalek, který byl veden zároveň jako vedoucí lékař.

Gynekologii, kde ležela pacientka, měl na starost mladý lékař Renčko, který pracoval v nemocnici krátce a ještě neměl atestaci. „Pacientku jsem kontroloval dvakrát denně prohmatem a proklepáním. Nezjistil jsem žádné komplikace. Bolesti, na které si pacientka stěžovala, jsem přisuzoval běžnému stavu po operaci,“ řekl Jozef Renčko. Jak dále dodal, doktor Špalek je podle něj odborník ve svém oboru, ale je s ním těžká komunikace. „Kolega Renčko mě o žádných komplikacích u pacientky neinformoval. Kdyby se něco dělo, jistě by mi dal vědět,“ sdělil Špalek.

V neděli večer, kdy se stav pacientky prudce zhoršil a začala zvracet, zavolal Renčko zkušenějšího kolegu Špalka, následně bylo provedeno vyšetření ultrazvukem. Poprvé padlo podezření na porušení střev. Pacientce nepomohlo ani přeložení na oddělení ARO.

U souduvypovídali jako svědci další lékaři z oboru gynekologie, oddělení ARO, zdravotní sestry a anesteziolog. Mluvili o situaci na sále při operaci a také o pooperační péči. Došlo také na rozdělení kompetencí při víkendových nebo nočních službách v nemocnici. „V pátek byla pacientka v pořádku. Měřili jsme třikrát denně tlak a ráno a večer teplotu. Chovala se normálně a chtěla komunikovat telefonicky s rodinou. Poté se dle mého názoru změnilo její chování, zdála se mi ustrašená,“ sdělila ve výpovědi vrchní sestra gynekologicko – porodnického oddělení.

Výslechy dalších svědků budou u sokolovského soudu probíhat tento pátek.