Předškolní zařízení v celém Karlovarském kraji se letos opět účastní projektu Koukají na nás správně?. Ten zahájil chebský oční stacionář pod vedením ředitele Správy zdravotních a sociálních služeb Cheb (SZSS) Roberta Plachého už předloni.

Pracovníci stacionáře jednoduchým vyšetřením přímo v mateřské škole zjistí, zda dítě netrpí oční vadou. Pokud ano, odešlou rodičům doporučení k návštěvě očního lékaře. Letos to zatím vypadá, že počet očních vad u dětí stoupá. Oproti loňským 5,39 procentům je letos dětí s oční vadou 7,58 procent. Čísla ale ještě nejsou konečná, zatím mají za sebou vyšetření jen chebští předškoláci.

„Tato akce se u nás koná už třetím rokem,“ uvedla ředitelka mateřské školy na chebském sídlišti Skalka Jana Vališová. „Řekla bych, že je dobře, že se na oční vady přijde tak brzy a že rodiče jdou s dítětem k lékaři, když mají nějaký nález,“ řekla. Podle ní rodiče předškolních dětí tento projekt oceňují. „Přestože máme velkou nemocnost, přišly některé děti jen kvůli vyšetření očí. Rodiče skutečně mají zájem a tím, že se objevily informace i v médiích, vědí, o co jde. Myslím, že to má velký význam,“ zakončila.

„Dosud jsme změřili děti ze všech chebských mateřských škol, ale zaznamenali jsme 63,12procentní účast z důvodu nemocnosti,“ uvedl ředitel Plachý. „Z 594 vyšetřených předškoláků jich má 45 oční vadu. Tyto děti odešleme k očnímu lékaři na podrobné vyšetření a v případě, že se oční vada potvrdí, zahájí lékař příslušnou léčbu,“ uvedl.

Rodiče dětí, které se vyšetření ve školkách nezúčastnily, mají šanci navštívit přímo oční stacionář. „Každý pátek od 11 hodin je možné v našem zařízení děti přeměřit,“ uvedla vrchní sestra stacionáře Anna Valečková. „Pokud rodiče chtějí, můžou nás kontaktovat telefonicky a domluvit si termín,“ poznamenala.
„Před několika dny jsme například u pětiletého chlapečka zjistili velkou dalekozrakost,“ poznamenala Valečková. „Ani jsme nemohli změřit hodnotu dioptrií, protože náš přístroj měří maximálně do sedmi dioptrií a chlapec jich měl daleko více,“ řekla. „Také si vzpomínám na holčičku, která kroutila celé tělo a nemohli jsme jí ani změřit obě oči najednou. Jednotlivým vyšetřením jsme pak zjistili, že má na jednom oku velkou tupozrakost a sama už si našla polohu, ve které si to kompenzovala. Dívala se tím zdravým okem a přizpůsobila si polohu celého těla,“ uvedla několik příkladů. Stacionář také navázal dobrou spolupráci s očními lékaři, kteří po vyšetření vyhledávají služby očního stacionáře. Po Chebu bude následovat Ašsko, poté Mariánskolázeňsko. „Za březen a duben zvládneme chebský okres a v květnu a červnu se přesuneme na Sokolovsko. Karlovarsko bude následovat po prázdninách,“ uvedl Plachý.