VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dluhová spirála se roztáčí. Pomoci mají asistenti

Sokolov – Spolupráce Agentury pro sociální začleňování a města Sokolov se prohloubí. Do ulic chtějí vyslat další dva asistenty. Ti by měli uvést do praxe projekt společnosti Pomoc v nouzi s názvem Učíme se žít spolu a bez dluhů.

16.6.2017
SDÍLEJ:

Sokolovská radniceFoto: Deník / Cichocki Roman

Spousta lidí totiž neumí nakládat s penězi. Jen na nájemném dluží někteří z nich zhruba 30 milionů korun.

„Během tří let je v plánu nejen oslovit, ale i pracovat se zhruba 400 lidmi, kteří mají v tomto ohledu problémy. Jsou buď v dluhové krizi, nebo mají špatné a nevyhovující bydlení, jsou buď nezaměstnaní, či mají nízkou kvalifikaci. Většina těchto lidí jsou příjemci sociálních dávek,“ říká místostarostka Sokolova Renata Oulehlová.

Velmi vysoké částky dluží lidé na nájemném. Zkráceně řečeno, město neplatiče nejprve vyzývá, a pokud nedojde k úhradě, tak předá daný případ právním zástupcům, kteří podají výpověď z bytu.

Agentura pro sociální začleňování udělala průzkum. Pokud nájemník byt neopustí, dochází k soudnímu návrhu na vyklizení bytu. Město je v některých případech ochotné odpustit anebo snížit penále.

„Celkově se dluh na nájemném a službách bez penále a nákladů za vymáhání pohybuje okolo 15 705 461 korun českých, což je z celkového dluhu 30 090 086 Kč téměř polovina. Druhá polovina je složená z penále a nákladů na vymáhání, je tedy otázkou, do jaké míry je daný systém efektivní vzhledem k tomu, že dané pohledávky všeobecně bývá v podobných případech problematické vymáhat,“ říká Filip Jakubec z agentury.

Na jedné straně narůstají za tímto účelem náklady města za vymáhání a na straně druhé se zadlužují lidé, kteří následně upadají do sociálního vyloučení. Anebo to jejich dosavadní ještě více prohlubuje. Podle Jakubce by město v rámci možností mohlo udělit některým jedincům amnestie. Na projekt Sokolov žádá o dotaci.

Autor: Roman Cichocki

16.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vysněné dětské postele

Mariánskolázeňští fotbalisté odjížděli do Plzně na hřiště Petřína s cílem urvat alespoň bodík. To se ale nepovedlo.
7

Vítězství si venku připsali jen borci karlovarské Slavie

Starosta ocenil obětavou sousedku

Cheb – Jak nebezpečný může být oxid uhelnatý, se nedávno přesvědčili rodiče z Chebu.

Konec prázdnin si děti v Oloví užijí při Pohádkovém lese

Oloví – S letošními prázdninami se děti v Oloví rozloučí zdoláním Pohádkového lesa.

FOTO: Živý stolní fotbal vyhráli Pivaři

Kraslice – Vítězem druhého ročníku turnaje v živém stolním fotbale, který se konal o víkendu na zahradě kulturního domu v Kraslicích, se stal tým Pivařů.

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Karlovarský kraj - Bezmála o dvě stovky dopravních nehod více než vloni vyšetřovali policisté v Karlovarském kraji od ledna do července. Nárůstu počtu bouraček naštěstí neodpovídal počet usmrcených lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení