VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dluhová spirála se roztáčí. Pomoci mají asistenti

Sokolov – Spolupráce Agentury pro sociální začleňování a města Sokolov se prohloubí. Do ulic chtějí vyslat další dva asistenty. Ti by měli uvést do praxe projekt společnosti Pomoc v nouzi s názvem Učíme se žít spolu a bez dluhů.

16.6.2017
SDÍLEJ:

Sokolovská radniceFoto: Deník / Cichocki Roman

Spousta lidí totiž neumí nakládat s penězi. Jen na nájemném dluží někteří z nich zhruba 30 milionů korun.

„Během tří let je v plánu nejen oslovit, ale i pracovat se zhruba 400 lidmi, kteří mají v tomto ohledu problémy. Jsou buď v dluhové krizi, nebo mají špatné a nevyhovující bydlení, jsou buď nezaměstnaní, či mají nízkou kvalifikaci. Většina těchto lidí jsou příjemci sociálních dávek,“ říká místostarostka Sokolova Renata Oulehlová.

Velmi vysoké částky dluží lidé na nájemném. Zkráceně řečeno, město neplatiče nejprve vyzývá, a pokud nedojde k úhradě, tak předá daný případ právním zástupcům, kteří podají výpověď z bytu.

Agentura pro sociální začleňování udělala průzkum. Pokud nájemník byt neopustí, dochází k soudnímu návrhu na vyklizení bytu. Město je v některých případech ochotné odpustit anebo snížit penále.

„Celkově se dluh na nájemném a službách bez penále a nákladů za vymáhání pohybuje okolo 15 705 461 korun českých, což je z celkového dluhu 30 090 086 Kč téměř polovina. Druhá polovina je složená z penále a nákladů na vymáhání, je tedy otázkou, do jaké míry je daný systém efektivní vzhledem k tomu, že dané pohledávky všeobecně bývá v podobných případech problematické vymáhat,“ říká Filip Jakubec z agentury.

Na jedné straně narůstají za tímto účelem náklady města za vymáhání a na straně druhé se zadlužují lidé, kteří následně upadají do sociálního vyloučení. Anebo to jejich dosavadní ještě více prohlubuje. Podle Jakubce by město v rámci možností mohlo udělit některým jedincům amnestie. Na projekt Sokolov žádá o dotaci.

Autor: Roman Cichocki

16.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Kino v Chodově promítne festivalový film

Jízda řidiče dodávky skončila u Jindřichovic ve stromě.

Jízda řidiče dodávky skončila u Jindřichovic ve stromě

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

FOTO: Demolice bývalých kasáren má zelenou

Sokolov – Rozpadající se budovy bývalé roty sokolovského vojenského útvaru půjdou k zemi. Město již vybralo firmu, která demolici za 900 tisíc korun provede. Poté město přivede na místo inženýrské sítě a pozemky prodá jako stavební parcely.

Festival opustí Karlovy Vary, filmový hit bude k vidění i v jiných městech

Karlovy Vary – Přiblížit 52. ročník Mezinárodního filmového festivalu co nejvíce lidem z regionu, kteří se do Karlových Varů nevypraví, a umožnit jim vidět i některý z filmových hitů, je letošním záměrem Karlovarského kraje.

Našel peněženku a nechal si ji, muži hrozí až dva roky

Chodov – Na konci května nalezl 21 letý muž z Chodova v nočních hodinách v místním sále herny ležet na lavičce peněženku, ve které byla finanční hotovost necelých 6 tisíc korun, doklady a platební karta.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies