VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrovolníci chválí lesy a levné pivo

Hřebeny – Studenti z Ukrajiny, Ruska, Běloruska, Španělska, Portugalska a Jižní Korey i letos přijeli přiložit ruku k dílu a pomoct v rámci dobrovolnického kempu při záchranných pracích na hradě Hartenberg.

7.7.2017
SDÍLEJ:

Skupinka dobrovolníků z celého světa přijela i letos pomoct při záchranných pracích na hrad Hartenberg.Foto: Deník / Žippaiová Lucie

Celkem osm dobrovolníků se dvěma vedoucími čeká nejen práce, ale také výlety po okolí a další program. Dobrovolnický kemp na hradě probíhá tradičně pod záštitou neziskové organizace INEX-SDA.

Uchvácený zdejší krajinou byl hned po příjezdu Španěl Enric. „Krásné lesy. Nic takového ve Španělsku nemáme, nikdy jsem něco takového ještě neviděl,” obdivoval během cesty z nádraží na hrad okolní lesy po dešti. „Máte tu levné pivo,” byli šokováni všichni.

Studenti ve věku 18 až 23 let budou čtrnáct dní pomáhat při obnově, s vyklízením sutin a také si každý z nich naplánoval svůj vlastní malý projekt. „Chtěl bych o zdejším pobytu napsat článek,” řekl dvacetiletý Illia z Ukrajiny, který v Polsku studuje žurnalistiku. Ten na kemp přijel se svojí přítelkyní Hannou, studující imunobiologii v Německu. „Také jsme se jich hned po příjezdu zeptaly, co je zajímá, kam by se chtěli podívat ve volném čase, a podle toho připravily program,” poznamenaly jejich dvě vedoucí Aneta Dosedlová a Květa Fremrová. Určitě tak dobrovolníky čeká výlet do Lokte nebo na filmový festival do Karlových Varů. Jedno odpoledne věnovali i dětem na táboře v Boučí, pro které připravili různé hry a kvízy.

Kromě intenzivních prací na renovaci se účastníci kempu také zapojí do dobrovolnického projektu Fotbal pro rozvoj, jehož představitelé z Keni a České republiky přijedou do Hřebenů druhý týden trvání kempu. V rámci projektu Fotbal pro rozvoj proběhne v prostorách hradu turnajový den, na jehož přípravě a průběhu se dobrovolníci budou také podílet. „Jako dárek pro dobrovolníky z Keni jim namaluji jejich portréty,” prozradila Sofiia z Ruska, která studuje v Plzni.

Dobrovolnický kemp pro obnovu hradu se na Hartenbergu koná každoročně od roku 1997. V průběhu let se do záchranných prací na hradě zapojilo přes 1000 dobrovolníků z více než 70 zemí světa, což z kempu dělá největší dobrovolnický projekt v Evropě.

Nezisková organizace INEX-SDA se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá již od roku 1991. INEX-SDA přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy, které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty v zahraničí.

Autor: Lucie Žippaiová

7.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nové automobily pro dobrovolné hasiče.
17

Hasiči se dočkali nových automobilů

Březovská radnice chystá rekonstrukci tamní pobočky pošty.

Infocentrum a podatelna míří na poštu

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

Imperial vystavuje obrazy Dany Raunerové a Jana Součka

Karlovy Vary - První půle prázdnin patří v Galerii Imperial umělcům z Plzeňska, své obrazy zde vystavují Dana Raunerová a Jan Souček. Přestože netvoří žádný tvůrčí ani partnerský tandem, je v jejich životě i tvorbě mnoho společného.

PODÍVEJTE SE: Čtenáři Deníku posílají své houbařské úlovky

Západní Čechy - Chodíte rádi na houby? Pochlubte se svými úlovky. 

OBRAZEM: Velkolepé oslavy Den pro Ostrov se vydařily

Ostrov - Kovářské sympozium na počest J. C. F. Fischera, komentovaná prohlídka klášterního areálu s Viktorem Braunreiterem, koncert vážné hudby, obří klouzačka, spousty stánků s rozličným zbožím a celá řada atrakcí pro děti i dospělé. Navrch koncert skupin Spirituál kvintet a The Beatles revival. Taková byla velkolepá víkendová akce s názvem Den pro Ostrov v Zámeckém parku a jeho okolí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení