O výpomoci ze strany občanského sdružení Společně k bezpečí uvažuje město Chodov. Líbí se mu totiž myšlenka, že by organizace do ulic vyslala své dobrovolníky, kteří by hlídkovali u přechodů pro chodce u základních škol a pomáhali dětem s přecházením. Tak to zatím funguje v Sokolově, kde se do služby přihlásilo sedm zájemců.

„Pro nás je to zajímavé v tom, že bychom nemuseli tříštit síly městských strážníků a příslušníků státní policie, kteří ráno hlídají u škol,“ uvedl starosta Chodova Josef Hora. „Našim lidem by se alespoň natolik uvolnily ruce, aby na začátku vyučování ještě stihli sledovat dění v ulicích. Mluvím o různých skupinkách dětí, které potřebují popohnat, aby nepokuřovaly za domy nebo nedělaly nějakou jinou lumpárnu,“ poznamenal k tématu velitel Městské policie v Chodově Josef Kertész.

Vzájemné spolupráci se nebrání jak město, tak sdružení. To zatím ale ještě čeká, zdali dostane na svůj projekt dostatek financí. „Už víme, že s nějakými penězi od Ministerstva vnitra počítat můžeme. Oficiální vyjádření ale prozatím nemáme. Takže nevíme, v jaké výši dotaci dostaneme a na co všechno ji budeme moci použít,“ sdělila místopředsedkyně sdružení Společně k bezpečí Kateřina Pospíšilová. „V Chodově se pak ještě musíme domluvit, kdo u přechodů bude hlídat. Mohou to být totiž žáci středních škol, ale i jejich rodiče nebo další dospělí,“ dodala Pospíšilová.

Dobrovolníci by se v Chodově mohli poprvé objevit po letních prázdninách. „My jsme organizaci nabídli, že bychom jim z rozpočtu města mohli přispět drobným penízem na nějaké odměny. Oni nám naopak zaručí, že dobrovolníky nebudeme muset zaměstnávat jako město. Rádi bychom to vyzkoušeli na jeden rok, a pokud se projekt osvědčí, tak je o něm možné přemýšlet i z dlouhodobějšího hlediska,“ prohlásil velitel.