VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dostaví město základní školu? Spolehnout se musí na dotaci

Kraslice - V Kraslicích se očekává vášnivá diskuse zejména o tom, která varianta vyhraje

12.9.2015
SDÍLEJ:

ZŠ DukelskáFoto: Jiří Drozdík

Dostaví Kraslice jednu ze svých škol? Město má na stole hned dvě varianty přístavby 2. základní školy v Dukelské ulici. Její vedení už roky upozorňuje na to, že má nedostatečnou kapacitu, žáci se tísní ve třídách, které navíc vznikly provizorně.

Až sto dvacet milionů. Tolik by mohla odhadem stavba stát. „První varianta podoby nového pavilonu je poněkud netradiční, nápaditá a ne zcela typická. Z mého pohledu tedy i atraktivní, která by v případě realizace dala vzniknout velmi zajímavé stavbě, která by, troufnu si říci, mohla hrdě aspirovat na stavbu roku Karlovarského kraje. Druhá varianta uspokojí především ty, kteří mají rádi spíše tradiční, konzervativní a poněkud méně výrazné a nápadité uspořádání. Tato druhá varianta je modifikací návrhu, který byl vypracován již v roce 2011, ale protože se otevřela možnost nového dispozičního uspořádání, byl tvůrce této varianty vyzván, aby se pokusil využít této nové možnosti. Která varianta nakonec zvítězí, je otázkou pro zastupitele," říká starosta Kraslic Roman Kotilínek.

Ten věří, že dostavba je reálná. „V nejbližší době by mělo padnout definitivní rozhodnutí, která z variant bude realizována, a poté už můžeme začít se soutěžením veřejné zakázky na projektovou dokumentaci. Na tu máme již v rozpočtu vyčleněnu částku 750 tisíc korun," poznamenal Kotilínek s tím, že samotná stavba by byla rozfázována do dvou etap a práce prováděny tak, aby došlo k minimálnímu narušení výuky. „Nejprve by byly vybudovány nové učebny, do kterých by bylo možno přesunout výuku, a teprve poté by došlo na řešení nového vstupního prostoru do areálu školy na místě stávajícího a nevyhovujícího objektu tzv. Plzeňky a také by došlo na stavbu tělocvičny. Výuka by tedy měla probíhat standardně a bez omezení."

Financování chce radnice zajistit z dotačních programů. „Máme už zmapované, které budou vypsány. Zatím jen není úplně jasné, jak vysoká bude finanční spoluúčast města. Nicméně věřím, že finanční prostředky dáme dohromady a zastupitelstvo celou investiční akci podpoří. Koneckonců, téměř všichni měli dostavbu této školy ve svých předvolebních programech jako prioritu. Náklady na realizaci celé této stavby odhadujeme na zhruba 120 mil. korun," pokračoval.

Dostavba školy by podle Kotilínka znamenala především výrazné zlepšení komfortu pro žáky i pro pedagogický sbor. „V současné době nás trápí, že některé kmenové třídy musíme mít umístěny například v družině nebo v odborných učebnách. Problém je i zvýšení počtu žáků ve třídě, byť i jen o jediného, a kapacita třídy je přeplněna a nastává složité přemísťování tříd, aby bylo možné všechny žáky náležitě posadit do lavic. Navíc přibývá i žáků z některých okolních obcí, kteří dojíždějí do Kraslic," doplnil.

Dostavba školy je jednou z priorit Kraslic. Očekávat se dá však vášnivá diskuse právě o variantách řešení. Někteří zastupitelé už nyní první variantu zavrhují a poukazují na to, že je výrazně dražší. Další pak mluví o tom, že zohlednit se musí i to, že 1. základní škola v Havlíčkově ulici má nenaplněnou kapacitu.
V minulosti se škola roztrostla o jídelnu a spojovací pavilon. Ten měl sloužit jako technické zázemí se šatnami. Dnes jsou v něm vybudované třídy. Škola také disponuje jen malou tělocvičnou, ve které se děti tísní.

Autor: Jiří Drozdík

12.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Ilustrační foto

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Krásenskými slavnostmi se rozloučí s létem

Krásno – Ať se nám to líbí, nebo ne, léto i prázdniny pomalu spějí ke svému závěru. A řada měst a obcí chystá řádné rozloučení.

Zábava hlupáků aneb vandalové řádí. Škody jsou ve statisících

Karlovarský kraj - Posprejované vagony, zničené lavičky, ulámané části soch nebo poškozené stromy. S nálety vandalů se musí potýkat města v Karlovarském kraji. Ataky se nevyhýbají ani menším obcím. Škody jdou přitom do statisíců.

Závodníci zdolají Chodovskou vlečku, výtěžek poputuje k nemocné Natálce

Chodov – O posledním srpnovém víkendu se bude konat 2. ročník běžeckého závodu Chodovská vlečka.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení