VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Josef Kábrt tančí celý svůj život

Sokolov – Dlouholetý sokolovský taneční mistr Josef Kábrt, který se letos dožívá 90 let, obdržel v Táboře cenu Ministerstva kultury České republiky za celoživotní přínos v oblasti společenského tance.

13.9.2017
SDÍLEJ:

Foto z archivu Josefa KábrtaFoto: Foto z archivu Josefa Kábrta

Na celostátním kongresu Svazu učitelů tance o posledním srpnovém víkendu mu cenu předala Eva Suknarovská z odboru Ministerstva pro regionální a národnostní kulturu České republiky.

S tanečním uměním začal Josef Kábrt po svém příchodu do regionu v roce 1954 jako učitel tělocviku na tehdejším hornickém učilišti v Královském Poříčí. Založil zde školní taneční kroužek a později soubor lidových písní a tanců. „Po přestěhování souboru do Hornického domu kultury v Sokolově rostla členská základna i taneční úroveň tělesa. Pod vedením Josefa Kábrta sokolovští tanečníci reprezentovali město na různých soutěžích a přehlídkách folklorního tance doma i v zahraničí,“ popisuje začátky svého otce Tomáš Kábrt.

Kromě toho vedl Josef Kábrt v Sokolově první poválečné taneční kurzy pro mládež. V roce 1960 od lidových tanců upustil a začal se věnovat se svým souborem národně společenským tancům. Vysokou úroveň činnosti souboru v této oblasti dokládá jeho každoroční působení na celostátních přehlídkách.

Na republikové úrovni Josef Kábrt inicioval vznik Lidové taneční konzervatoře, která nabízela vzdělání lektorům a asistentům společenského tance pod vedením profesorů Pražské taneční konzervatoře a tanečního oddělení Akademie múzických umění.
Věnoval se také organizování tanečních soutěží na národní i mezinárodní úrovni, z nichž některé se pořádají dodnes.

„Po demokratické revoluci založil Josef Kábrt vlastní taneční školu, ve které velmi úspěšně rozvinul výuku tance na profesionální úrovni i pro děti, výrazový tanec nebo country. Jeho tanečními kurzy tak prošly tři generace Sokolováků,“ konstatuje syn Tomáš.
Před deseti lety školu předal svému dřívějšímu žákovi a asistentovi Petru Macháčkovi. Josef Kábrt se stále aktivně věnuje společenskému tanci a pomáhá tanečním souborům ze západních Čech s účastí na kulturně-společenských akcích škol, úřadů a dalších organizací. Působí také jako poradce vedení Městského domu kultury Sokolov a vedení města v oblasti kultury.

Redaktorská a publikační činnost Josefa Kábrta zahrnuje více jak dvacetiletou práci pro časopis Svazu učitelů tance ČR, inovativní texty v oblasti předtaneční výchovy či hlubší zkoumání možností takzvaného minitančení – kurzů pro žáky druhého stupně základních škol. Dále jde o řadu materiálů týkajících se country dance či množství aktualit, novinek a názorů z taneční oblasti.
Na svého patriota si vzpomněli i občané při místní anketě a nominovali mistra na ocenění města. Sokolov poté vyhlásil Josefa Kábrta v roce 2016 Osobností města.

Autor: Roman Cichocki

13.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté karlovarské Energie (v zeleném) smázli Benátky rozdílem třídy.
27

FOTO: Zleva doprava, šancí milion a gólů moře

Kolonáda

Místo hlavního architekta je podle opozice trafika

Opilec napadl záchranáře, jednoho poranil

Dalovice - Opilý muž napadl v Dalovicích u Karlových Varů posádku záchranné zdravotnické služby, která přijela k zásahu.

K záchraně Císařských lázní má pomoci sbírka vyhlášená krajem

Karlovy Vary - Kolem půl miliardy korun je podle odhadu zapotřebí na záchranu Císařských lázní v Karlových Varech, které patří mezi nejvyhledávanější cíle návštěvníků města.

Opravy v Hornickém domě musejí prozatím počkat

Sokolov – Avizovaná oprava malého sálu Hornického domu za 2 miliony korun se prozatím odkládá. Do této zakázky se sice přihlásili tři zhotovitelé, ale ani jeden z nich nesplnil stanovené podmínky. Sokolov, pod nějž Hornický dům spadá, se však nevzdává. Vypisuje nové výběrové řízení a do začátku plesové sezony chce mít hotovo.

Muž přeskočil plot a uštědřil sousedovi několik ran

Sokolov – Napadením vyvrcholily v Sokolově sousedské spory dvojice mužů. Jednomu z nich přetekly nervy, přeskočil plot a souseda fyzicky napadl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení