VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kamiony jednoznačně ne! Petice podpořila úsilí měst

Karlovarský kraj – Jednoznačný nesouhlas s variantami, které počítají s využitím nákladní automobilové dopravy v případě těžby lithia na odkališti v Horním Slavkově – Kounici. To je základní cíl petice Petra Adamce a Tadeáše Krále z Lokte.

8.6.2017
SDÍLEJ:

Doprava kamiony z Horního Slavkova na Loket by zvýšila zátěž pro obyvatele, ale také by ohrozila domy ve staré části Slavkova.Foto: Deník / Žippaiová Lucie

Peticí podpořili současně oficiální úsilí dotčených měst o to, aby Ministerstvo životního prostředí v rámci posuzování vlivu na životní prostředí, tak zvané EIA, povolilo pouze variantu spočívající ve využití dopravníkových pásů a vlakové dopravy.

Autoři petice neprotestují proti těžbě samotné. „Není naším záměrem znemožnit těžbu nerostných surovin v dobývacím prostoru, ale vliv této těžby a zejména dopravy s ní spojené na kvalitu života, zdraví obyvatel a přírodu a krajinu minimalizovat,” uvádějí iniciátoři petice. V rámci posuzování vlivu na životní prostředí jsou totiž navrženy čtyři možné varianty přepravy vytěženého materiálu. Tři z nich, označené jako A, C a D, počítají s dopravou po stávajících komunikacích za předpokladu 48 – 81 nákladních automobilů za den a v předpokládaném rozsahu 215 pracovních dnů po dobu minimálně 13 let. Varianta B, jediná přijatelná pro všechny, spočívá ve využití dopravníkových pásů a vlakové dopravy. „Dle našeho názoru dojde při umožnění jedné z dopravních variant A, C a D k výraznému nárůstu těžké automobilové dopravy přes území měst a obcí Horní Slavkov, Loket, Krásno, Bečov a dalších a s tím souvisejícím negativním vlivům na zdraví obyvatel, kvalitu života v dotčených obcích, bezpečnost silničního provozu, na přírodu a krajinu v okolí dotčených komunikací a také na cestovní ruch v dotčených obcích,” píše se v petici. Jak autoři dále upozorňují, v žádné z úrovní procesu EIA nebyl posuzován vliv dopravy na širší okolí, jejich součástí nejsou odborné studie řešící vliv zvýšené hlukové, vibrační a prachové zátěže v okolí dopravních komunikací.

Petice je k dispozici v Lokti v knihovně, v Galerii Cafe a v hospodě U Radnice, v Krásně v obou hospodách a na poště. Je možné se k ní dostat i u vedení města Krásna, které se na akci podílí. „Petici je možné podpořit i v Horním Slavkově a Bečově, místa, kde bude k dispozici, se ještě upřesní,” informoval jeden z iniciátorů Petr Adamec. Ten by rád oslovil ještě další dotčená města, stejně tak chce rozšířit i počet míst v samotném Lokti. „Text petice a podpisové archy jsou ke stažení i na sociálních sítích. Je tedy možné vytisknout, podepsat a poslat mně,” poznamenal. K dispozici budou archy zhruba dva až tři týdny, aby je autoři stihli poslat na ministerstvo dřív, než vydá rozhodnutí.

Petice Petra Adamce a Tadeáše Krále podporuje oficiální úsilí představitelů dotčených obcí a měst. „Všechna dotčená města podala připomínky na Ministerstvo životního prostředí, čekáme na vyjádření,” uvedl místostarosta Lokte Petr Zahradníček. Jednotlivé kroky podniká Loket společně s vedením Starého a Nového Sedla, Horního Slavkova, Krásna a Bečova, vše je koordinováno i s Karlovarským krajem. „Já jsem navíc napsal vyzývací dopis k osobnímu setkání přímo Karlu Janečkovi, pod jehož investiční společnost Sanaka Industry patří. Zatím je ale bez odezvy,” doplnil Zahradníček.

Občanskou podporu formou petice místostarosta vítá jako další podpůrný prostředek. „Udělali jsme po oficiální stránce všechny kroky, které bylo potřeba udělat, a teď čekáme na vyjádření ministerstva,” uzavřel.

Autor: Lucie Žippaiová

8.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Láďa Křížek při akustickém koncertě v Kraslicích.

Na Try & Play s Láďou Křížkem

Ilustrační foto.

Ze salonu zmizel telefon, zloděj rozhodně nekradl poprvé

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Skvosty Metalexu. Tato česká firma stavěla skvělá auta, i za socialismu

Metalex, společnost později známá jako MTX, si za více než čtyřicet let vydobyl zvláštní místo v historii českého motorsportu a automobilového průmyslu. Za socialismu v tomto podniku vznikla řada podivuhodných aut, krátce po revoluci se firma zase proslavila přestavbou škodovek na kabriolety.  Dokonce postavila i supersport.

Auto s opilým řidičem skončilo v řece Ohři

Královské Poříčí – Most u sokolovské chemičky na silnici ze Sokolova na Královské Poříčí znovu obsadily základní složky IZS.

Rada kraje podá trestní oznámení kvůli diplomu

Karlovarský kraj – Kvůli důvodnému podezření, že došlo ke spáchání trestného činu padělání a pozměnění veřejné listiny, podá Rada Karlovarského kraje trestní oznámení.

Zlodějka se dala na útěk

Sokolov – Zboží za 2500 korun odcizila v jednom ze sokolovských obchodů devětadvacetiletá žena.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies