VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Khamoro se muselo vystěhovat z fary, prý kvůli předsudkům

Chodov - Vedení fary kritiku odmítá a tvrdí, že se vždy snažilo sdružení pomáhat

17.10.2009
SDÍLEJ:

KHAMORO včera slavnostně otevřelo nové prostory, kde se děti scházejí. Návštěvníkům zatančil umělecký soubor Khamoráček. Na snímku vpravo je předseda sdružení Emil Voráč. Foto: DENÍK/M. Hloušek

Výpovědí z nájmu vyvrcholil spor mezi občanským sdružením Khamoro a Římskokatolickou farností v Chodově, kde organizace více než deset let působila. Nyní se ale musela vystěhovat a najít si náhradní prostory. A důvod? Khamoro tvrdí, že naráželo na předsudky ze strany farníků. Chodovská farnost to ale odmítá a prohlašuje, že se naopak vždy snažila všechny problémy urovnat. Když však sdružení podalo stížnost na Biskupství plzeňské, farnost to popudilo a žádala omluvu.

„Pojmenovali nás rasisty. S tím zásadně nesouhlasím. Navíc k takovým prohlášením ani nemají žádný důvod. My jsme jim přes deset let pomáhali a podporovali jejich zájmy. A takhle to dopadlo. Z toho jsem opravdu zklamán,“ řekl chodovský farář Antonín Wasil.

Khamoro už i na svých internetových stránkách zveřejnilo důvody, proč z farnosti odešlo. „To, že jsme si dovolili podat stížnost na biskupství, nás po letech stálo výpověď z nájmu. Rádi bychom připomněli, že za léta strávená v těchto prostorách neziskový sektor výrazně dopomohl k celkové rekonstrukci zmiňovaných prostor, ale ani to se ve sporu nebralo v úvahu,“ míní předseda sdružení Emil Voráč.

Farnost tvrdí, že Khamoro řádně neplatilo a dluží za nájem. Navíc se prý objevovaly problémy s udržením pořádku. Děti z nízkoprahového zařízení údajně tloukly do dveří nebo házely kameny na budovu protějšího infocentra. Jedno z nich pak prý mělo dostat pohlavek. Khamoro to vidí jako fyzické napadení. Druhá strana však nevěří, že by důchodkyně, na kterou se ukázalo, byla něčeho podobného schopná.
„Jedna paní z farní rady vyfackovala děcko, které chodilo do našeho zařízení. Na to mi ale bylo řečeno, že všude je normální nafackovat dítěti, když zlobí. Já jsem oponoval, že takovým přístupem my akorát přicházíme o naše klienty,“ prohlásil Voráč. „Rodiče nám pak říkali, že se bojí k nám děti posílat, když jsou tu třeba i slovně napadány,“ doplnil.

Problémy se Khamoro rozhodlo řešit stížností na biskupství. „Musím podotknout, že tam jsme spor vyhráli. Jelikož je ale rada samostatným celkem, tak sama rozhoduje, jestli dostaneme výpověď, nebo ne. V Plzni nám farář slíbil, že jak přijedeme do Chodova, tak vše urovnáme. Místo toho jsme se dočkali výpovědi,“ uvedl předseda s tím, že žádné dluhy prý Khamoro vůči farnosti nemá. „Při odchodu jsme byli dohodnutí, že na faře nějaké zařízení necháme a tím se případně srovná dluh na konci roku, až přijde vyúčtování energie a vody,“ vysvětlil situaci Voráč.

A co bude dál? Vedení farnosti se snaží na celou záležitost zapomenout a nechce problém dál rozviřovat. Khamoro od července sídlí jinde, také v Chodově, ale v areálu bývalého Drobného zboží. Včera zde uspořádalo den otevřených dveří a představilo veřejnosti nově upravené prostory.

Autor: Milan Hloušek

17.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Hledá se osobnost kraje. A v anketě nechybějí novinky

S autem skončil řidič v kolejišti.

S autem skončil v kolejišti

Retromuzeum připomíná doby už dávno minulé

Nejdek - Unikátní Retromuzeum otevřeli Ladislav Sýkora s Ladislavem Štrosnerem v Nejdku. O víkendu měli návštěvníci první šanci prohlédnout si hned dvě expozice, které vznikly ve vile z roku 1927.

FOTO: Ulice hornického města ovládl Sokolovský 1/4 maraton

Sokolov - Čtvrtý ročník Sokolovského 1/4 maratonu přilákal na start přes šest stovek běžců.

Obce si stěžují na krácení příspěvku, pokud mají přes 500 obyvatel

Karlovarský kraj - O čerpání dotací z krajského Programu obnovy venkova, o autobusovém spojení a výlukách na železnici nebo o plánu změnit oborovou strukturu středních škol podle potřeb regionu jednali starostové a zástupci měst a obcí Chebska, Mariánskolázeňska a Ašska se členy Rady Karlovarského kraje.

Odvolat radní se opozici v Kraslicích nepodařilo

Kraslice – Opozici v Kraslicích se ve čtvrtek nepodařilo prohlasovat změny v městské radě. Ta sice má v zastupitelstvu většinu devíti hlasů, avšak dva její členové nakonec po dvouhodinové bouřlivé diskusi zařadili při hlasování zpátečku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies