Místostarosta Oloví Vladimír Opolský (KSČM) rozvěsil po městě množství plakátů, v nichž se ohlíží za uplynulým volebním obdobím. Ve svém jakémsi prohlášení vyzdvihuje práci starosty Oloví Miroslava Filandra (HNHRM), který je společně s dalšími lidmi obviněný z přijetí úplatku a podplácení v tendru za 40 milionů korun na zateplení tamních sídlišť. O starostovi mluví jako o obětavém hasiči a organizátorovi mnoha akcí. V materiálu pak obviňuje média včetně Sokolovského deníku, že zveřejněním kauzy pomluvila starostu Filandra. Nit suchou nenechává ani na předsedech kontrolního a finančního výboru. Oponenti současného vedení vnímají rozvěšení letáků jako nečistou volební kampaň. Opolský zase kontruje, že tu rozjeli právě oni už během roku podaným trestním oznámením na starostu Filandra kvůli revitalizaci parku.

Ohlédnutí za volebním obdobím začíná Opolský konstatováním, že město v druhém pololetí roku 2013 získalo primát v zájmu mnoha sdělovacích prostředků kvůli obvinění Miroslava Filandra. Zmiňuje pak i podání trestního oznámení šéfem finančního výboru Lubošem Orálkem (Strana svobodných občanů) kvůli jeho podezření na předražení oné zakázky na park. „Šlo o neodůvodněné a zlé obvinění člověka, kterého zná celé město, a to nejen jako starostu, ale i jako obětavého hasiče a organizátora mnoha akcí," zastává se Opolský Filandra v reakci na to, že policie případ parku odložila a konstatovala, že skutek se nestal.

Opolský pak bilancuje, že se za poslední volební období podařilo starostovi oddlužit město, a jmenuje investiční akce, které se za starostování Filandra uskutečnily. Dále pak konstatuje, že podaná trestní oznámení mají na město a jeho obyvatele negativní dopad. „S ohledem na podaná trestní oznámení nedošlo k zahájení revitalizace panelových domů, a jejich obyvatelé tak nadále budou platit nehorázné sumy za unikající teplo z více než 50 let starých budov," konstatuje Opolský. Na závěr pak ještě píše, že v médiích došlo k pomluvám, že věci nebyly uvedeny na správnou míru a že nebyl očištěn starosta Filandr. „Když nechcete, neumíte nebo nemůžete pomoci, prosím neškoďte," končí své ohlédnutí Opolský.

Například zastupitel a šéf kontrolního výboru Stanislav Polášek (ČSSD) sice nechtěl přilévat vodu do rozpáleného oleje. Konstatoval ale, že v prohlášení Opolského vidí jednu lež za druhou. „Chlubí se tam za provedené akce, u kterých město nebylo. Třeba oprava jednoho z mostů, tu prováděli krajští silničáři. Ve výčtu se objevuje jako počin starosty," říká Polášek. Dál raději nechtěl nic komentovat. Další lidé z Oloví se podivují nad tím, že ve výčtu investic plácá Opolský po ramenou Filandra za výstavbu rozhledny Cibulka nebo kašny v Oloví. „Vymysleli to úplně jiní lidé, tvrdě na tom pracovali. Město sice poskytlo část peněz, ale některé věci ze strany města byly doslova v křeči," řekl Deníku člověk, který si nepřál zveřejnit jméno. Redakce ho však zná.

Zastupitelé i místní čekají, jak dopadne soud se starostou Filandrem. „Policie v červenci ukončila vyšetřování a spis předala krajskému státnímu zástupci s návrhem na podání obžaloby," řekla mluvčí sokolovské policie Kateřina Krejčí. Filandr je obviněný společně s šéfem olovské ´bytovky´ a dalšími lidmi z firem, které se přihlásily do výběrového řízení na zateplení olovských sídlišť. Podle informací Deníku začne soud už za několik týdnů. Sám Filandr vinu odmítá. Ve volbách je opět jedničkou a bude obhajovat svůj post. „Nakolik může toto obvinění ovlivnit volby, to netuším," konstatoval už před časem Filandr.

GLOSA Jiřího Drozdíka

Asi každý nadřízený nebo šéf by si přál mít takového kolegu, jako je místostarosta Oloví Vladimír Opolský. Před volbami vyzdvihuje práci starosty a poukazuje na ty, kteří ho podle jeho slov pošpinili. Měli to být někteří členové zastupitelstva, šéfové výborů radnice a také média. Místostarosta Opolský píše o tom, že Oloví kvůli obvinění starosty mělo primát v zájmu médií. No ještě aby vše zůstalo bez povšimnutí, když jde o vážné obvinění ve veřejném i podnikatelském sektoru, které nemá na Sokolovsku obdoby. Opolský naznačuje, že i média kauzou pošpinila jméno starosty. Otázka zní. To si všechna média, která mimochodem reflektovala vesměs to samé, kauzu vymyslela? To policie zveřejnila o případu oficiální tiskovou zprávu, aby někoho pošpinila? Výroky místostarosty Opolského jsou podle mě v některých částech dost laciné. Fakta ukáží, jak to v Oloví se zakázkou za 40 milionů bylo. Soud bude už za několik týdnů případ olovského starosty zkoumat. A nutno říct, že do konečného verdiktu je potřeba ctít presumpci neviny a pohlížet na Miroslava Filandra jako na naprosto nevinného. A je jasné, že obvinění přináší nad Oloví pochybnosti, nedůvěru. Je to, jako když někdo někoho obviní z krádeže nebo ze závažnějších deliktů a ten je nakonec u soudu očištěn. V očích části veřejnosti už vždy zůstane jako zloděj nebo podvodník. Spekulací může být celá řada. Verdikt soudu bude ale víc než jasný – vinen, či nevinen. A tak se ukáže, jestli to nebyl právě pan starosta, který škodil. Anebo právě naopak. A věřte, že média o tom budou dál informovat bez ohledu na to, zda se to místostarostovi Oloví bude líbit, či ne.