VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obnova Puškařovské stoky má řešit problémy s vodou

Horní Slavkov – Léto co léto řeší Slavkov velký problém, nedostatek vody v obecních vodních nádržích. Horní Puleček vysychá a dolní je pod stavem. Řešení se však našlo.

13.5.2017
SDÍLEJ:

Puškařovská stoka je umělý vodní kanál vybudovaný v 16. století. V současné době je v zanedbaném a nefunkčním stavu.Foto: Repro Deník

Je jím rekonstrukce Puškařovské stoky, historického vodního díla ze 16. století, které je v současné době ve velmi zanedbaném stavu. „Ukázalo se, že bez využití stávajících hornických vodních děl nelze tento problém řešit. Rekonstrukce Puškařovské stoky a úprava koryta Stříbrného potoka zajistí v budoucnu dostatečný průtok korytem Stříbrného potoka a tím i dostatečné množství vody pro potřeby obce nutné pro hospodaření v obecních vodních nádržích,” potvrdil starosta města Alexandr Terek.

Město se proto začalo obnově stoky věnovat. Podařilo se mu navázat kontakt s německým městem Ehrenfriedersdorf, kde mají podobné vodní dílo, ovšem ve velmi pěkném a hlavně funkčním stavu. „Jeli jsme se tam podívat a domluvili jsme se na spolupráci. Získáváme od nich zkušenosti, rady, jak obnovit Puškařovskou stoku,” přiblížil starosta. Společně získali dotaci z Fondu malých projektů Euregia Egrensis, Přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Sasko. Hlavní náplní projektu je uspořádat setkání českých a německých odborníků formou dvoudenního workshopu na téma povrchová vodní díla a jejich význam pro vodní hospodářství z pohledu historiků hornictví, hydrogeologů, vodohospodářů a ekologů. Workshop proběhne v Ehrenfriedersdorfu 17. a 18. května, je přístupný i široké veřejnosti a kromě přednášek je naplánována i návštěva jejich rekonstruovaného vodního díla.

„Pro nás z toho vzniknou podklady a materiály, podle kterých budeme postupovat při obnově,” poznamenal starosta Terek. Jak doplnil, současně začne město shánět peníze a poohlížet se po vhodných partnerech, protože náklady na obnovu Puškařovské stoky se budou podle odhadů pohybovat kolem 20 až 30 milionů korun. Puškařovská stoka není přirozená vodoteč, ale umělý kanál, vybudovaný našimi předky v 16. století. Pro město není jen vodním zdrojem, ale i kulturním dědictvím, historickou památkou s nezanedbatelným vlivem na přírodní bohatství a také objektem s velkým turistickým potenciálem.

Autor: Lucie Žippaiová

13.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Český národní tým si bez větších problémů poradil s výběrem Severního Irska (v černém).
23

Češi smázli Severní Iry ve třech setech a v suchém tričku

Žáci se na vlastní kůži ocitli v soudním procesu.

Žáci se na vlastní kůži ocitli v soudním procesu

Sokolov hledá téměř 40 dětí

Sokolov – Sokolovské školky postrádají 38 dětí s trvalým pobytem ve městě, které dle nového školského zákona měli rodiče nahlásit k zápisům. Tím, že tak neučinili, dopouští se přestupku dle školského zákona.

Taxi pro zákazníky nedojelo, srazilo se s opilým řidičem

Kraslice – Opilý řidič, který nadýchal 2,33 promile, se srazil o víkendu v Kraslicích s vozem taxislužby. A i když nehodu nezpůsobil, čekají ho pořádné nepříjemnosti. Ukázalo se totiž, že byl silně opilý. Navíc z místa nehody ujel.

Zloději zabavili prodavačku a sebrali 400 balíčků žvýkaček

Sokolov – Na čtyři stovky balíčků žvýkaček odcizili v obchodě v Sokolově dva zloději ve věku 35 a 39 let. Ukázalo se přitom, že na svědomí mají i další krádež.

Čtyři návrhy kuchyně, která bude součástí obýváku

Manželé stojí před rozhodnutím, zda koupit byt. Bojí se totiž, že se jim do jedné místnosti nemůže vejít kuchyň, jídelní kout i obývák. Od toho je tu naše designérka Bára, která ukáže, že i na malém prostoru lze skloubit více funkcí.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies