VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ohrožená huť se dočká zastřešení

Šindelová – Unikátní technickou památku, vysokou pec v Šindelové na Sokolovsku, čekají další záchranné práce.

18.7.2017
SDÍLEJ:

Ohrožená huť v Šindelové se dočká zastřešení.Foto: Deník / Drozdík Jiří

Spolek za zachování této železářské hutě, která ještě nedávno patřila k dvanácti nejohroženějším památkám v republice, se pustí do budování zastřešení. Záchranné práce trvají už dva roky.

„Byly to náročné dva roky. Dnes již můžeme říct, že se nám daří zachránit dřevouhelnou vysokou pec. Hlavní těleso pece je kompletně zrekonstruované, má doplněné a vyspárované zdivo. Provedli jsme také nástavbu pece a nyní se pustíme do vybudování zastřešení. To bude hotové do konce září,“ říká odhodlaně předseda Spolku za zachování hutě v Šindelové Jiří Hrůza.

Spolek také plánuje postavit točící schody u hlavy pece i s ochozem. „Lidé se z něj budou moci rozhlédnout po okolí,“ poznamenal. Zajistit je podle Hrůzy také potřeba další, nejslabší místa zdiva mezi přípravnou a samotnou pecí. „Na to vše už máme uzavřené smlouvy, takže to nebude dlouho trvat. Navíc ještě letos vyčistíme vodní náhon,“ dodal.

Spolek už má plány i na další rok. Pokračovat se bude s opravami zadní části hutě a pod střechu by chtěli nadšenci dostat i přípravnu a strojovnu. V konečné fázi tam vznikne i malý oddechový parčík. Po ukončení záchranných prací, které už vyšly na asi 1,1 milionu korun, předá spolek huť samotné obci za symbolickou korunu.

Peníze na opravy se daří spolku získávat z Ministerstva kultury, které zatím poskytlo nejvíce, a to z programu Záchrany architektonického dědictví. Samotný kraj letos věnoval 400 tisíc korun. Další peníze získává spolek od sponzorů a dalších dárců. Letos vyjdou záchranné práce na přibližně 1,7 milionu. Náklady na kompletní obnovu památky odhaduje Hrůza až na osm milionů.

Původní areál železářské hutě byl vystavěn v roce 1818. Dochované torzo dokumentuje starší vývojové období výroby železa v dřevouhelných vysokých pecích na českém území. Dnešní podobu huť získala přestavbou na konci 50. let 19. století.

Samotná vysoká pec měla výšku asi 11 metrů. Za zmínku stojí, že za 24 hodin dokázala vyprodukovat 2,5 tuny surového železa.

Autor: Jiří Drozdík

18.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nové automobily pro dobrovolné hasiče.
17

Hasiči se dočkali nových automobilů

Březovská radnice chystá rekonstrukci tamní pobočky pošty.

Infocentrum a podatelna míří na poštu

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

Imperial vystavuje obrazy Dany Raunerové a Jana Součka

Karlovy Vary - První půle prázdnin patří v Galerii Imperial umělcům z Plzeňska, své obrazy zde vystavují Dana Raunerová a Jan Souček. Přestože netvoří žádný tvůrčí ani partnerský tandem, je v jejich životě i tvorbě mnoho společného.

PODÍVEJTE SE: Čtenáři Deníku posílají své houbařské úlovky

Západní Čechy - Chodíte rádi na houby? Pochlubte se svými úlovky. 

OBRAZEM: Velkolepé oslavy Den pro Ostrov se vydařily

Ostrov - Kovářské sympozium na počest J. C. F. Fischera, komentovaná prohlídka klášterního areálu s Viktorem Braunreiterem, koncert vážné hudby, obří klouzačka, spousty stánků s rozličným zbožím a celá řada atrakcí pro děti i dospělé. Navrch koncert skupin Spirituál kvintet a The Beatles revival. Taková byla velkolepá víkendová akce s názvem Den pro Ostrov v Zámeckém parku a jeho okolí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení