VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ohrožená huť se dočká zastřešení

Šindelová – Unikátní technickou památku, vysokou pec v Šindelové na Sokolovsku, čekají další záchranné práce.

18.7.2017
SDÍLEJ:

Ohrožená huť v Šindelové se dočká zastřešení.Foto: Deník / Drozdík Jiří

Spolek za zachování této železářské hutě, která ještě nedávno patřila k dvanácti nejohroženějším památkám v republice, se pustí do budování zastřešení. Záchranné práce trvají už dva roky.

„Byly to náročné dva roky. Dnes již můžeme říct, že se nám daří zachránit dřevouhelnou vysokou pec. Hlavní těleso pece je kompletně zrekonstruované, má doplněné a vyspárované zdivo. Provedli jsme také nástavbu pece a nyní se pustíme do vybudování zastřešení. To bude hotové do konce září,“ říká odhodlaně předseda Spolku za zachování hutě v Šindelové Jiří Hrůza.

Spolek také plánuje postavit točící schody u hlavy pece i s ochozem. „Lidé se z něj budou moci rozhlédnout po okolí,“ poznamenal. Zajistit je podle Hrůzy také potřeba další, nejslabší místa zdiva mezi přípravnou a samotnou pecí. „Na to vše už máme uzavřené smlouvy, takže to nebude dlouho trvat. Navíc ještě letos vyčistíme vodní náhon,“ dodal.

Spolek už má plány i na další rok. Pokračovat se bude s opravami zadní části hutě a pod střechu by chtěli nadšenci dostat i přípravnu a strojovnu. V konečné fázi tam vznikne i malý oddechový parčík. Po ukončení záchranných prací, které už vyšly na asi 1,1 milionu korun, předá spolek huť samotné obci za symbolickou korunu.

Peníze na opravy se daří spolku získávat z Ministerstva kultury, které zatím poskytlo nejvíce, a to z programu Záchrany architektonického dědictví. Samotný kraj letos věnoval 400 tisíc korun. Další peníze získává spolek od sponzorů a dalších dárců. Letos vyjdou záchranné práce na přibližně 1,7 milionu. Náklady na kompletní obnovu památky odhaduje Hrůza až na osm milionů.

Původní areál železářské hutě byl vystavěn v roce 1818. Dochované torzo dokumentuje starší vývojové období výroby železa v dřevouhelných vysokých pecích na českém území. Dnešní podobu huť získala přestavbou na konci 50. let 19. století.

Samotná vysoká pec měla výšku asi 11 metrů. Za zmínku stojí, že za 24 hodin dokázala vyprodukovat 2,5 tuny surového železa.

Autor: Jiří Drozdík

18.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Biketrial v Březové u Sokolova
4

Do Březové míří špička Biketrialu

Ilustrační foto

Když muž usnul, obrala ho zlodějka o 40 tisíc korun

Památkáři: Nástěnné malby a fresky lze zachránit i z demolovaných domů,

Karlovarský kraj – Nutnost demolice zchátralých budov v obcích a městech nemusí vždy znamenat ztrátu hodnotných architektonických či uměleckých prvků, které se v těchto domech nacházejí. Platí to dokonce i o nástěnných malbách a freskách. Poukázal na to Národní památkový ústav v Lokti.

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

V pátek startuje Sokolovská čurda

Sokolov – Od pátku 22. do neděle 24. září se uskuteční v Sokolově v Městském divadle již 15. ročník celostátní nesoutěžní přehlídky divadelních amatérských souborů Sokolovská čurda.

Seriál Běžíme na hrad jde do finále

Loket – Poslední zastávkou seriálu Běžíme na hrad se stane i v letošním roce majestátní hrad Loket. Finálový závod v Lokti, který se běží v sobotu, patří mezi perly celého seriálu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení