VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osobnosti na festivalu fotí už téměř padesát let

Karlovarský kraj – Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech právě začal a to je i chvíle pro Vladimíra Zábranského z Horního Slavkova. Zdejší dlouholetý učitel má totiž velmi zajímavého koníčka. Sbírá autogramy a fotografuje osobnosti, které festival navštíví, a to už téměř padesát let.

3.7.2017
SDÍLEJ:

Vladimír Zábranský fotografuje osobnosti na filmovém festivalu od roku 1968. Současně sbírá autogramy.Foto: Deník / Žippaiová Lucie

Nevynechal jediný rok. Letos dokonce už podruhé bude celý týden bydlet v hotelu Thermal, aby měl všechno pěkně na dosah. Panely s jeho fotografiemi z filmového festivalu jsou právě ke zhlédnutí na výstavě v Horním Slavkově a ve vestibulu krajského úřadu v Karlových Varech. Když s ním jednotlivé fotky procházíte, k řadě z nich má osobní vzpomínku a o mnohých dokáže poutavě vyprávět.

Tyhle výstavy jsou vaše první veřejné prezentace?
Nejsou. Měl jsem výstavu před lety v Lokti, kde Jarda Dolina nechal vyrobit právě tyhle panely s fotografiemi. Odtud se přesunuly do Karlových Varů do Puppu. A teď aktuálně jsou výstavy hned dvě. V Horním Slavkově a v Karlových Varech.

Fotografování je váš koníček. Jak dlouho?
Od roku 1968. Fotografuji i jiné věci, ale nejvíc jsem zaměřený právě na festival.

Proč zrovna festival?
Já už ani nevím. Napadlo mě to, když jsem v Karlových Varech studoval. Byl jsem tam tenkrát v roce 1968, když festival začínal, vzal jsem fotoaparát a tak to nějak začalo. Od té doby jsem nevynechal jediný ročník. Jen jeden někdy v 70. letech zůstal bohužel bez fotografií, to když se nepovedly filmy.

Letos už druhým rokem v Thermalu i bydlíte…
Já jsem do roku 2015 vysloveně obtěžoval rodinu, ale oni mi úžasně vycházeli vstříc, hlavně syn. Někdy jsme za den jeli ze Slavkova do Varů a zpět i třeba třikrát a třeba i o půlnoci. To jsem dostal zprávu na mobil, že v půlnoci bude v Thermalu v hlavním sále Ornella Mutiová. Tak jsme jeli a tam nikde nikdo, jen všehovšudy dva lidi, my dva a produkční Biermann. Ten byl na podpisy pes, ale viděl, že máme kartičky, tak nás pozval. Nikdo další tam nebyl, a já tak získal podpis nejkrásnější babičky na světě.

Tím jste prozradil i svoji druhou sběratelskou vášeň. Sbíráte autogramy…
Ano, ale ty sbírám po celý rok, nejen na festivalu. Píšu si o ně převážně klasickou korespondencí, na kartičku vloženou do obálky. Na festivalu se oba moje koníčky krásně doplňují a získávám obojí, jak fotografie, tak podpisy.

Jak získáváte fotky a podpisy ve Varech?
Tak jednak jsou tiskové konference. A pak také dostávám zprávy do mobilu, například že ve 12 hodin přijede paní Bohdalová do Puppu. Syn Vladimír běží pro podpis, fotografie jsou na mně.
Dřív bývaly i oficiální autogramiády. No a někdy samozřejmě také náhodou. Asi před třemi lety jsem takhle získal inspektora Dalglieshe. Oficiálním hostem festivalu totiž byla jeho manželka a on přijel pouze jako její doprovod. Nebo úplně náhodně jsem o fotografii požádal herečku Evu Jeníčkovou, Vendulku z Básníků.

Z jakých fotek jste měl největší radost?
Určitě z Tonyho Curtise – Někdo to rád horké. A potom ještě z fotografie českého chlapce, který hrál v americkém filmu Poznamenaní a dostal za svoji roli Oscara. Jmenoval se Ivan Jandl a byl to první český držitel Oscara v roce 1947, ale komunisté to nedovolili publikovat. Poslal mi fotografii s podpisem a napsal mi tam krásné věnování.
A velice si vážím fotografie Stanislava Remundy, Ivy Janžurové a jejich tehdy malé dcery Sabiny. Paní Janžurová mi napsala: Pane Zábranský, té fotografie si važte, protože Sabinka bude jednou daleko větší herečka než já. Tak si ji pečlivě schovejte. A vážím si mnoha dalších fotek. Francouzské herečky Emmanuelle Rivy či švédského autora bankovek Lennarta Nillsona.

Jsou osobnosti ochotné se fotit?
Naprostá většina ano. To daleko větší problémy dělá ochranka kolem nich. Třeba Michael Douglas se mi podepisoval, ochranka natáhla ruku a pak už není šance. A přitom si myslím, že oni by často i chtěli, jedou na festival i s tím, že se budou podepisovat a fotografovat. Pokud si vzpomínám, tak jen Edward Norton se nechtěl fotit ani nedával autogramy.

A dají se třeba i někdy s vámi do řeči?
Jak kdy. Předloni jsme takhle odchytili třeba Tomáše Jeřábka, známého z reklamy. Občas někdo dá řeč, ale většinou je fofr, není čas na povídání. Shodou okolností jsem učil Darinu Jurštákovou a ta je dnes paní Muchovou, její manžel je ředitelem festivalu. Tak s nimi občas dám řeč.

Dá se spočítat, kolik fotografií z festivalu máte?
Dá. Každý rok jich udělám zhruba padesát.

A kolik podpisů čítá vaše sbírka?
Mám šest a půl tisíce podpisů. Ale tady nejde o kvantitu jako spíš o kvalitu. V podpisech navíc nesbírám jen osobnosti kolem filmu, ale třeba i sportovce.

A kterých podpisů si vážíte nejvíc?
Tak znovu musím jmenovat herečku Rivu nebo švédského autora bankovek Nillsona. Dále jsou to Ingmar Bergman, Jiří Voskovec, Jan Werich, Vlasta Burian anebo také Anny Ondráková a boxer Max Schmeling. Mám dva podpisy Elisabeth Taylorové a Belmonda. I když tam jsem se někde dočetl, že prý všechny jeho podpisy dělala jeho sekretářka. Zita Kabátová, tu jsem si nechal podepsat, když stála v Praze na zastávce tramvaje. Pak přijela i jako oficiální host na festival. Žádost jsem poslal i Maxovi von Sydow, pak jsem sehnal podpis tady na festivalu, ale domů mi přišla před Vánocemi i fotka s podpisem.

Výstava v muzeu v Horním Slavkově potrvá do 23. července, na krajském úřadě do 31. července.

Autor: Lucie Žippaiová

3.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Biketrial v Březové u Sokolova
4

Do Březové míří špička Biketrialu

Ilustrační foto

Když muž usnul, obrala ho zlodějka o 40 tisíc korun

Památkáři: Nástěnné malby a fresky lze zachránit i z demolovaných domů,

Karlovarský kraj – Nutnost demolice zchátralých budov v obcích a městech nemusí vždy znamenat ztrátu hodnotných architektonických či uměleckých prvků, které se v těchto domech nacházejí. Platí to dokonce i o nástěnných malbách a freskách. Poukázal na to Národní památkový ústav v Lokti.

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

V pátek startuje Sokolovská čurda

Sokolov – Od pátku 22. do neděle 24. září se uskuteční v Sokolově v Městském divadle již 15. ročník celostátní nesoutěžní přehlídky divadelních amatérských souborů Sokolovská čurda.

Seriál Běžíme na hrad jde do finále

Loket – Poslední zastávkou seriálu Běžíme na hrad se stane i v letošním roce majestátní hrad Loket. Finálový závod v Lokti, který se běží v sobotu, patří mezi perly celého seriálu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení