VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Počátky Lokte se posouvají o sedm let

Loket – První písemná zmínka o Lokti je z roku 1234, uvádí se v historických publikacích o městě. Je tato zmínka ale opravdu první?

14.7.2017
SDÍLEJ:

Karel IV., tehdy kralevic Václav, pobýval na hradě v Lokti se svými sestrami poprvé v r. 1317.Foto: Deník / Žippaiová Lucie

Významná loketská výročí v roce 2017
1227 – nejstarší písemná zmínka o Lokti, kdy zde pobýval král Přemysl Otakar I. a jeho dcera Anežka
1282 – úmrtí sv. Anežky České, zakladatelky Řádu křižovníků s červenou hvězdou, který od roku 1240 do současnosti vede duchovní správu v Lokti
1292 – narození české královny Elišky Přemyslovny
1317 – první pobyt kralevice Václava na hradě Lokti a jeho zázračné uzdravení
1807 – první návštěva německého spisovatele a básníka Johanna Wolfganga Goetha

Odpověď přináší historik Vladimír Vlasák ve své brožuře Stopy svaté Anežky České v dějinách Lokte, kterou vydal u příležitosti významných výročí událostí a postav, jež úzce souvisejí se životem a působením svaté Anežky České a dotýkají se počátečního období loketské historie. A v ní také uvádí, že nejstarší zmínka o Lokti je už o sedm let starší, tedy z roku 1227. Důvodem, proč se toto datum zatím nikde neuvádělo, je to, že vychází z legend.

„Historiografie se dost často vyhýbá takzvaným hagiografickým pramenům, tedy legendám ze života svatých. Ne vždycky jsou to věci, které vycházejí ze skutečnosti. Kritická historiografie si ale i v těchto textech najde pevný základ,” vysvětlil Vladimír Vlasák a dodal, že i on sám z těchto důvodů ve svých publikacích o nejstarších dějinách Lokte tento letopočet neuvedl. Při psaní příručky vycházel historik ze dvou pramenů. Prvním je legenda o tom, jak právě v roce 1227 do Lokte přišel jako verbíř křížové výpravy mnich Konrád. Úspěch jeho verbování však vážně ohrožoval přípravy vojenské výpravy českého krále Přemysla Otakara I. „Král se členy své rodiny a doprovodem proto přijel na svůj nedávno vystavěný hrad Loket, mnicha nechal zajmout a rozhodl se jej zde popravit,” přiblížil historik.

Královo rozhodnutí se však podařilo zvrátit jeho dceři Anežce. Propuštěný mnich pak v Trevíru nechal svůj příběh zázračné záchrany před popravou “za svatou věc” zaznamenat. „Kritickým posouzením obsahu jeho vyprávění se historické počátky Lokte posouvají právě až do roku 1227,” shrnul Vlasák.

Druhým pramenem je legenda o životě a skutcích sv. Anežky České, která vznikla kolem roku 1328 a měla být podkladem ke svatořečení Anežky Přemyslovny. Právě jedním z impulsů pro svatořečení byl i zázrak z roku 1317. „Královna Eliška Přemyslovna pobývala tehdy s manželem Janem Lucemburským v Praze a jejich tři děti, včetně tehdy ročního kralevice Václava, pozdějšího krále Karla IV., byly na hradě Lokti. Eliška měla jakýsi sen, vidění, proto poprosila svoji patronku, sv. Anežku Českou, aby orodovala za její děti. Druhý den dostala zprávu, že kralevic Václav skutečně vážně onemocněl, ale nemoc překonal. Ona to jako zázrak dala do souvislosti se svou žádostí o orodování,” popsal historik.

Právě 700. výročí prvního pobytu budoucího krále Karla IV. v Lokti si ve městě letos připomínají. „Současně si tak připomínáme i 700. výročí zázraku sv. Anežky, který katolická církev uznala při svatořečení,” připomněl i ředitel hradu Loket Václav Lojín. Další přemyslovská výročí, která souvisejí s Loktem, a proto je město připomíná, se vztahují k letům 1282 a 1292. Nesmíme zapomenout i na jedno nepřemyslovské. „V roce 1807 Loket poprvé navštívil J.W.Goethe. Byl jím doslova okouzlen a fascinován a namaloval si tu čtyři krásné kresby města,” doplnil přehled pro Loket významných letopočtů Vladimír Vlasák.

Autor: Lucie Žippaiová

14.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Biketrial v Březové u Sokolova
4

Do Březové míří špička Biketrialu

Ilustrační foto

Když muž usnul, obrala ho zlodějka o 40 tisíc korun

Památkáři: Nástěnné malby a fresky lze zachránit i z demolovaných domů,

Karlovarský kraj – Nutnost demolice zchátralých budov v obcích a městech nemusí vždy znamenat ztrátu hodnotných architektonických či uměleckých prvků, které se v těchto domech nacházejí. Platí to dokonce i o nástěnných malbách a freskách. Poukázal na to Národní památkový ústav v Lokti.

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

V pátek startuje Sokolovská čurda

Sokolov – Od pátku 22. do neděle 24. září se uskuteční v Sokolově v Městském divadle již 15. ročník celostátní nesoutěžní přehlídky divadelních amatérských souborů Sokolovská čurda.

Seriál Běžíme na hrad jde do finále

Loket – Poslední zastávkou seriálu Běžíme na hrad se stane i v letošním roce majestátní hrad Loket. Finálový závod v Lokti, který se běží v sobotu, patří mezi perly celého seriálu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení