VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poplatky v krajské nemocnici skončí 1. ledna

Karlovarský kraj - Sociální demokraté vypočítali, že za rok činí poplatky přibližně dvacet milionů

3.12.2008
SDÍLEJ:

Bez úhrad? Pacienti v krajské nemocnici (Karlových Varech, Chebu a v Sokolově) by mohli za ošetření a pobyt v nemocnici od příštího roku ušetřit. Jakým způsobem, o tom kraj intenzivně jedná.Foto: DENÍK/Archiv KD

Slib sociálních demokratů o zrušení poplatků pacientů ve zdravotnických zařízeních nabírá v Karlovarském kraji konkrétní podobu. V současnosti jsou ve hře tři varianty.

První možností je, že pacient sice zaplatí regulační poplatek, ale ten mu bude následně na základě potvrzení o zaplacení vrácen. Druhou možností je, že kraj zmocní zdravotnické zařízení k uzavírání darovacích smluv nebo dohod o převzetí dluhu za kraj s pacienty. Plátcem tak bude přímo kraj. Třetí možností pak je, že zdravotnické zařízení uzavře svým jménem nepojmenovanou smlouvu s pacientem s finančním plněním odpovídajícím výši regulačního poplatku.

„Půjde o jakési započtení vzájemných pohledávek, přičemž objem finančních prostředků vyplacených zdravotnickým zařízením bude kompenzován krajem v rámci provozního příspěvku (u příspěvkových organizací) nebo navýšením základního kapitálu (u akciovek). K jakému způsobu úhrady regulačních poplatků se Karlovarský kraj přikloní, o tom se bude jednat na čtvrteční schůzce Asociace krajů České republiky,“ vysvětlil Josef Novotný (ČSSD), hejtman Karlovarského kraje.

Pacienty chce kraj od poplatků osvobodit co nejdříve.

„Úhrady by měly skončit k 1. lednu příštího roku. Zrušení poplatků by se týkalo výhradně Karlovarské krajské nemocnice. V soukromých ordinacích na poliklinikách nebo v ostrovské nemocnici, která je privátní, poplatky zůstávají,“ upozornila Andrea Bocková, krajská mluvčí.

Vedení Nemocnice Ostrov situaci ohledně plnění povinnosti výběru regulačních poplatků pečlivě monitoruje. „Analyzujeme legislativní rámec navrhovaných opatření, včetně plnění povinnosti rovného přístupu ke všem subjektům. Ve vazbě na konkrétní realizované kroky rozhodneme o reakci jak ke klientům našeho řízení, tak případně směrem k dalším institucím,“ uvedl ředitel David Soukup.

Podle Bereniky Podzemské, krajské radní pro zdravotnictví (hnutí Doktoři), se ve čtvrtek představitelé kraje setkají s ředitelem Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. „Jde nám o to, abychom získali jednoznačné vyjádření, zda se nejedná o nedovolenou podporu, ale legální postup,“ vysvětlila. Podle Podzemské bude muset do věci vstoupit Parlament ČR a celý problém urychleně řešit.

O tom, jaký způsob refundace bude povolen a jakou formou bude kraj poplatky pacientům proplácet, bude vedení Karlovarského kraje pacienty poté ihned informovat.

A jak se ke zrušení poplatků v krajské nemocnici staví Výbor pro zdravotnictví?

Stanislav Kubín (Alternativa) sdělil: „Zatím vím z médií jenom o té první variantě. Výbor pro zdravotnictví, jehož jsem na kraji členem, se sejde v úterý 9. prosince. Předpokládám, že se o tom budeme bavit. Mělo by se to ale vymyslet tak, aby to nebylo ve sporu s legislativou,“ informoval.

Refundace úhrad

Refundace poplatků se týká výhradně zdravotnických zařízení zřizovaných krajem. Pacienti by od 1. ledna neplatili 60 korun za pobyt v nemocnici, 30 korun za ošetření tamtéž a 90 korun za pohotovost v tomto zařízení. Z poplatků by byla vyňata lékárna v areálu karlovarské nemocnice.

Petr Zahradníček, Ivana Kalinová

3.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Řidič od nehody ujel, policie hledá svědky kolize v Sokolově.

Řidič od nehody ujel, policie hledá svědky kolize v Sokolově

Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Unikátní pohled do nejintimnějších okamžiků každé ženy, který se natáčel v plzeňské fakultní nemocnici, právě startuje. 

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení