Zvýšený zájem lidí, ale i organizací o takzvanou veřejnou službu zaznamenalo během léta město Sokolov. Hlásí se nezaměstnaní, kteří od státu pobírají sociální dávky a nechtějí o ně přijít. Podmínkou ale je, že musí odpracovat minimálně dvacet hodin měsíčně. V opačném případě jim hrozí snížení peněz až na existenční minimum. Zatímco v červnu jich pro město pracovalo osmdesát dva, v červenci jich už bylo devadesát.
„Náš původní záměr byl získat zhruba šedesát pomocníků za měsíc. Na každý týden bychom jich využili patnáct. Nakonec je zde čtyřicet lidí měsíčně a převažují ženy,“ sdělil jednatel SOTES Pavel Dlouhý. Jak dále dodal, pracovníci plejí záhony či uklízejí chodníky při sekání trávy. Pokud je potřeba, využívá je i městská policie. A to na úklid veřejných prostor.

Občas se ale prý objeví problémy, zejména s pracovní kázní. „Někteří lidé si pracují, jak chtějí. Dokonce přicházejí, kdy se jim to hodí. Pravdou ovšem zůstává, že něco skutečně udělají,“ poznamenal Dlouhý.
„Určité problémy se samozřejmě vyskytují. Ty potom organizace řeší s konkrétními lidmi. Zatím jsou ale zkušenosti s pracovníky poměrně dobré,“ řekl starosta Sokolova Karel Jakobec.

Město organizuje veřejnou službu pro občany od června letošního roku. Kdo se přihlásí, bude pracovat pro technické služby, správu sportovních zařízení nebo Chráněné bydlení Sokolov. Nově pak od září také ve prospěch sdružení Pomoc v nouzi. „Město jim vyjde bez problémů vstříc,“ podotkl Jakobec. Mimo tyto organizace zajišťuje veřejnou službu přímo i město Sokolov. To znamená, že zájemci dostanou práci v některé ze základních škol, městském domě kultury nebo v domě dětí a mládeže.
„Za výkon veřejné služby sice nenáleží pracovníkům odměna, ale zapojení se je zohledněno ve výši poskytovaného příspěvku na bydlení. Dalším cílem je, aby lidé v rámci veřejné služby získali pracovní dovednosti a návyky, čímž se u nich zvyšují šance při dalším uplatnění na trhu práce,“ zmínila vedoucí oddělení kanceláře starosty Dagmar Mašková.

Občanské sdružení Chráněné bydlení využívá každý měsíc pomoc až osmnácti lidí. „Upravují zeleň nebo postupně renovují jednotlivé byty a společné prostory. Jsem s jejich prací spokojena,“ sdělila ředitelka sdružení Milada Bučková. Pracovníci s ní souhlasí. „Požádal jsem o možnost pracovat právě v chráněném bydlení a bylo mi vyhověno. Je to pro mě lepší varianta než například zametat chodníky ve městě,“ uvedl Vlastimil Vach ze Sokolova.