VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Regionální autor publikuje v prestižním literárním časopisu

Sokolov – Václav Bárta, Michal Černík, Karel Sýs, Jiří Žáček, Jiří Novák. Sokolovák, kterého baví psát povídky, publikuje v prestižním literárním časopise Divoké víno vedle renomovaných autorů známých jmen.

16.6.2017
SDÍLEJ:

Jiří Novák ze Sokolova publikuje své povídky v literárním časopisu Divoké víno vedle renomovaných autorů známých jmen.Foto: DENÍK

„Říkal jsem si, že by bylo hezké něco napsat, protože celý život rád čtu. A psaní povídek mě moc baví,” říká Jiří Novák.

Jak se hlavní operátor energetiky stane spisovatelem? Jeho první písemné pokusy spadají do dětství, které ovlivnili váleční hrdinové a partyzáni. I jedna z jeho slohových prací ve škole měla tohle téma. „Neříkám, že to jsou mé autorské počátky. Ale asi to člověk v sobě nese a věří, že je to v nějakém šuplíčku schované,” podotýká. A bylo, protože se psaní začal věnovat i v pozdějším věku. Svým dětem a ženě psal deník do starého kalendáře. Jeho velkým pomocníkem je školní sešit, který nosí u sebe, a kdykoli ho to, jak říká, chytne, napíše si do něj, co ho právě napadlo. „Někdy se mi třeba stane, že si na papírek napíšu jednu větu, která mě prostě chytne. Ten papírek si dám do kapsy. A po nějaké době ho vyndám a něco kolem něj upletu, protože se mi ta věta líbí a říkám si, že je škoda nechat ji být,” popisuje svoji tvůrčí činnost. Inspiraci čerpá ze všedního života.

Dlouhou dobu psal Jiří Novák jen, jak se říká, do šuplíku. Dokonce řadu napsaných věcí vyházel. „A pak jsem si řekl, proč do šuplíku, to je škoda. Vždycky si někdo něco přečte a něco mu to přinese. A to je smysl všeho,” je přesvědčený. Poslal povídku své známé do Hradce a dění nabralo obrat. Oslovil ho Václav Bárta a nabídl, že zveřejní zaslané povídky v internetovém literárním časopisu Divoké víno. V čísle 87 se objevil v seznamu renomovaných autorů na první stránce. „To byl šok. Najednou se tam čtete mezi těmi lidmi, kteří umí psát a udělali toho za život strašně moc. Říkal jsem si, že se s nimi nemohu měřit,” vyprávěl s pokorou a skromností. A jak dodal, právě Bárta ho přesvědčil, že se nemá bát, a pokud ho to baví, má si jít za svým.

O jeho psaní moc lidí neví. Povídky četly jeho děti, jednou z prvních čtenářek byla kamarádka Romana a i v práci se svěřil jednomu z kolegů, jakého má koníčka. Přestože zpětná vazba je pro něj důležitá, z reakcí některých lidí má obavy. Ale od psaní se nenechává ničím odradit. Píše pohádkový příběh pro děti, rád by jednou zkusil třeba i román a uvažuje i o tom, že by svým povídkám dal knižní podobu. „Dělám to, protože mě to baví a protože se to těm, co to četli, líbí. A musím uznat, že mám velkou radost, že se mé povídky lidem líbí,” dodává talentovaný sokolovský autor Jiří Novák.

Divoké víno- literární a umělecký časopis vydávaný od roku 1964
- zakladatel Ludvík Hess
- nikdy nebyl oficiálně povolený a vydávání ukončil policejní zásah v roce 1972
- od roku 2002 vychází v internetové podobě
- své první verše tu otiskli Jiří Žáček nebo Karel Sýs
- publikoval zde i Václav Hrabě
zdroj: Wikipedie

Exkurze do snů (ukázka povídky)

Stmívá se. Je již večer. Všemocná noc zakrývá svět do tmavého závoje. Závoj rovnosti. Jen se slyšíme, nemůžeme jeden druhého hodnotit. Lidé čekají na spánek. Někteří již přivolávají z různých důvodů ráno. Ne tak já. Já se těším na další sny. Jaké asi budou, nebo bude to jeden dlouhý, úžasný příběh? Všude pozhasínám, položím hlavu na polštář, přikrývku si natáhnu až k bradě. Přes otevřené okno slabě vnímám zvuky města, které bude vzhůru dlouho do noci, možná i do rána. Únavou mi těžkne tělo, už nevydržím dlouho bdít, pomyslím si. Už se vznáším, letím vstříc svým snům do nejhlubší noci. Roztáhnu ruce, jako křídla bájného tvora. Nabírám tě z tvého lůžka, aniž bys cokoliv tušila. Beru tě do říše snů, říše příběhů i pohádek. Něžně, jako bys byla dítě, vznášíme se nocí. Obdivuješ v spánku hvězdy, které jsou tak blízko. Tam dole, tam vidíš dům svých rodičů. Jé, vidíš i minulost. Hle, támhle tvá oblíbená panenka. Mluvíte spolu. A támhle, podívej, křičíš radostně, jako malé dítě. Jsi šťastná. Patří ti ta noc plná snů. Nad ránem tě jemně uložím, pohladím tě na tvou krásnou tvář a vracím se zpět. Abych mohl ráno vstát, usmát se na svět. Protože jen já vím, jen ty víš. Možná si vzpomeneš jen na pár střípků z téhle noci, možná se ti vybaví až později. Ale ten šťastný výraz, ten ti zůstane po celý den. Dobrou noc.

Autor: Lucie Žippaiová

16.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Kino v Chodově promítne festivalový film

Jízda řidiče dodávky skončila u Jindřichovic ve stromě.

Jízda řidiče dodávky skončila u Jindřichovic ve stromě

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

FOTO: Demolice bývalých kasáren má zelenou

Sokolov – Rozpadající se budovy bývalé roty sokolovského vojenského útvaru půjdou k zemi. Město již vybralo firmu, která demolici za 900 tisíc korun provede. Poté město přivede na místo inženýrské sítě a pozemky prodá jako stavební parcely.

Festival opustí Karlovy Vary, filmový hit bude k vidění i v jiných městech

Karlovy Vary – Přiblížit 52. ročník Mezinárodního filmového festivalu co nejvíce lidem z regionu, kteří se do Karlových Varů nevypraví, a umožnit jim vidět i některý z filmových hitů, je letošním záměrem Karlovarského kraje.

Našel peněženku a nechal si ji, muži hrozí až dva roky

Chodov – Na konci května nalezl 21 letý muž z Chodova v nočních hodinách v místním sále herny ležet na lavičce peněženku, ve které byla finanční hotovost necelých 6 tisíc korun, doklady a platební karta.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies