VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé se v chladných bytech klepou zimou i pod peřinou

Rovná - Nájemníci panelových domů v Rovné musejí snášet zimu kvůli sousedům neplatičům

12.3.2009 2
SDÍLEJ:

LIDEM JE ZIMA i v posteli. Když si ale zatopí elektrickým teplometem, tak mohou alespoň na chvíli vystrčit ruku ze své peřiny. Na snímku je 75letá Marta Nýmanská – maminka Marty Tótinové.Foto: DENÍK/Milan Hloušek

Už celý měsíc bez úplných dodávek tepla jsou nuceni žít lidé ve dvou panelových domech v Rovné. Snášet chlad musejí i přesto, že řádně platí nájem. Doplácejí však na sousedy - neplatiče, kteří uvrhli ostatní nájemníky do dluhové pasti. Své finanční potíže neřešili tak dlouho, až teplofikační firma Lenoxa z Liberce řekla dost a oběma domům částečně omezila vytápění. Pro mnohé lidi to však byl doslova šok. Zvláště pro staré a nemocné nájemníky, kterým se v chladnějších bytech jen velice těžko žije.

Příkladem může být rodina Tótinových. O celou domácnost se stará paní Marta. Kromě toho, že každý den vaří, pere, uklízí, ještě pečuje o svoji maminku a manžela. Oba jsou navíc kvůli svému zdravotnímu stavu upoutáni na lůžko.
„Pro mě to je opravdu velice těžká situace. Starám se o dva ležáky, mamince je 75 a manželovi letos bude 62 let. Tím, že celý den leží a nemohou se pohybovat jako normální zdravý člověk, je jim ještě větší chladno. Kdybych nezapojovala elektrický teplomet, tak nevím, jak bychom tu žili,“ svěřila se Tótinová.

„Zima nám opravdu je,“ přitakala její maminka, choulící se pod peřinou. Ve stejném pokoji přebývá i manžel Ludovít. Také jemu je chladno. Má navíc postel u zdi, tak cítí, jak z panelů sálá zima. Oba pak ze svých lůžek hledí na zapnutý teplomet a přejí si, aby místnost co nejvíce prohřál.
Tótinová už nepříjemný úděl nechce snášet. Neví ale, kdo by jim mohl v komplikované situaci pomoci. „Řekněte mi, proč máme trpět kvůli neplatičům, kteří mají dluh na nájmu? My jsme slušná rodina a za všechno platíme. Tak kde je spravedlnost?“ ptá se Tótinová.

„Tady se udělalo zateplení a nová okna. Neplatiči tady už ale bydleli. Já jsem se sem nastěhovala asi před rokem. Kdybych však věděla, jaký je tady problém, tak bych si tento byt nikdy nekoupila. Už předchozí majitel dlužil desítky tisíc,“ prozradila s tím, že někteří lidé v domě dluží na nájmu až sto tisíc korun.

Obyvatelé Rovné o problému vědí. Také oni se ptají, proč za neplatiče mají trpět druzí. „V jednom z těch domů, kde se skoro netopí, bydlí moje maminka. Aby jí nebyla zima, musí mít puštěné elektrické topení. Je opravdu hrozné, že nikdo nemyslí na tyto staré lidi, kteří se nemohou nijak bránit,“ prohlásil jeden z obyvatel Rovné.

Do problémů se v Rovné dostali lidé ze dvou panelových domů – v každém z nich je 42 bytů. „Tyto domy nepatří obci, ale společenství vlastníků. A jelikož neměli splacené pohledávky, tak je dodavatel prostě odpojil. Bohužel, těm, co řádně platí, tak služba dodávána není. Navíc obec nemá finanční rezervy, aby jim mohla poskytnout nějakou půjčku. Sami se zbavujeme dluhů z předchozího období,“ sdělil starosta Rovné Jaroslav Janda. „Zatím nemáme žádné oficiální podklady a ani neznám míru jejich dluhu. Prudce se tam ale zvýšila koncentrace sociálně nepřizpůsobivých lidí, kteří přestali platit. To se pak samozřejmě odrazí na platební neschopnosti celého domu. Mně osobně je líto nájemníků, kteří pravidelně platí a teplo stejně nemají,“ poznamenal Janda.

A jaké je vysvětlení liberecké Lenoxy? „Dodávky tepla jsme omezili, aby nám nevznikaly další škody. Topení jsou zavlažená a na dvě až tři hodiny jim pouštíme teplou vodu. Nechceme totiž tamním lidem způsobit nějaké zdravotní potíže,“ sdělil ředitel společnosti Lenoxa Liberec Jan Podolský.
„Před rokem se v Rovné domy privatizovaly a někteří nájemníci to zřejmě pochopili tak, že když je byt jejich, tak nemusí za nic platit. Východiskem pro ně je, aby si s námi sjednali splátkový kalendář a nějakým způsobem vybrali peníze od lidí, kteří neplatí,“ doplnil Podolský.

Tótinová ale oponuje. „Já mám topení úplně studené. Je jako led. Dokonce musím spát úplně oblečená a ještě ve svetru. Ať si to jde k nám někdo vyzkoušet,“ prohlásila Tótinová.

Autor: Milan Hloušek

Místo události:
12.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Za krádeže byl už souzen, tentokrát ho zlákala kabelka

Ilustrační foto.

Přikládáte si pod kotel? Bez návštěvy kominíka a revize můžete mít problém

FOTO: Zleva doprava, šancí milion a gólů moře

Karlovy Vary – Energie ukázala svoji sílu. Tým z Benátkek nad Jizerou borci v zeleném deklasovali jasně 8:1.

Místo hlavního architekta je podle opozice trafika

Karlovy Vary - Drahý přepych, nesmyslná megalomanie, vyhozené peníze. Takovými slovy kritizovala většina opozičních zastupitelů záměr města zřídit další příspěvkovou organizaci, a to Kancelář hlavního architekta.

Opilec napadl záchranáře, jednoho poranil

Dalovice - Opilý muž napadl v Dalovicích u Karlových Varů posádku záchranné zdravotnické služby, která přijela k zásahu.

K záchraně Císařských lázní má pomoci sbírka vyhlášená krajem

Karlovy Vary - Kolem půl miliardy korun je podle odhadu zapotřebí na záchranu Císařských lázní v Karlových Varech, které patří mezi nejvyhledávanější cíle návštěvníků města.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení