VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podle soudu ředitelka ani primář nepodváděli

SOKOLOV - Sponzorské dary za kvalitnější čočku jsou podle rozhodnutí sokolovského soudu v pořádku, nikdo nepodváděl

25.8.2007
SDÍLEJ:

Ředitelka nemocnice ani primář očního oddělení podle rozhodnutí soudu nepodváděli.Foto: DENÍK/Martin Kasal

Pacienti se mohli sami rozhodnout, zda chtějí při léčbě šedého zákalu voperovat čočku plně hrazenou pojišťovnou, či kvalitnější a dražší. A za ni si připlatit formou sponzorského daru, protože zákon neumožňuje připlácet si na lékařské zákroky. Proto není jednání ředitelky sokolovské nemocnice Věry Procházkové ani primáře očního oddělení Pavla Studeného možné považovat za podvod. Tak zdůvodnila včera své rozhodnutí soudkyně sokolovského soudu Dana Kordíková, když oba dva zprostila obžaloby.
„Pro nemocnici i pro pověst očního oddělení je to nesmírně důležitý výsledek a já doufám, že je to i precedentem pro naše zákonodárce, aby vyřešili situaci, kdy se lékaři stávají rukojmími v případě, kdy si pacient chce připlatit na lepší péči nebo lepší léčebný materiál,“ řekla po vynesení rozsudku ředitelka nemocnice.
Oční oddělení během let 2002 a 2003 operovalo asi čtrnáct set pacientů se šedým zákalem. Zhruba polovina se rozhodla pro plně hrazenou, takzvanou měkkou čočku, druhá polovina pacientů si zvolila kvalitnější. Její cena včetně dalšího materiálu pro operaci ale přesahovala částku proplácenou pojišťovnou o zhruba tři tisíce korun. Proto se nemocnice rozhodla nabídnout lidem i tuto kvalitnější čočku, ale s tím, že rozdíl ceny pak darují nemocnici ve formě sponzorského daru.

„Z výpovědí pacientů vyplývá, že věděli o úhradě za čočky i to, že vybírání peněz je problematické. Obecně se v Sokolově vědělo, že za operaci šedého zákalu se připlácí,“ uvedla v odůvodnění rozsudku soudkyně. „Soud neshledal, že by toto jednání bylo podvodné. Podle znaleckého posudku pacienti opravdu dostali tu čočku, kterou pojišťovna plně nehradila,“ dodala. Zároveň zpochybnila i argument některých pacientů, že obsah sponzorské smlouvy nečetli, že mu nerozuměli nebo že na ni neviděli. „Každý je za sebe zodpovědný. Nic jim nebránilo nechat si smlouvu vysvětlit nebo si ji vzít domů a až pak podepsat,“ řekla soudkyně s tím, že smlouvy dostali pacienti vždy výhradně až po zákroku, nikde ne před ním. Rozhodnout se tak mohli podle výsledku operace. Podle soudkyně ředitelka ani primář neobohatili ani sebe, ani nemocnici. Peníze ze sponzorských darů nemocnice použila na nákup dalších přístrojů na oční oddělení. Rovněž uvedla, že kromě dvou, respektive tří pacientů si nikdo další na postup nemocnice nestěžoval a ani na nemocnici nevymáhal zpět svůj sponzorský dar.
„Zákon nám říká, že máme léčit podle svého nejlepšího svědomí a poznatků vědy. Pak ale proti nám stojí zákaz doplatků k výkonům, které jsou plně hrazené pojišťovnou. Možnost přijmout sponzorský dar je podle zákona legální a dává pacientovi možnost výběru,“ řekla Procházková.
V letech 2002 až 2003 byly na trhu tři druhy čoček. Takzvaná tvrdá, kterou podle primáře Studeného prakticky vůbec nenabízeli, ale plně ji hradila pojišťovna. Pak zde byla i takzvaná měkká čočka, rovněž plně hrazená pojišťovnou. Bylo u ní ale riziko, že zhruba dvacet procent pacientů s touto čočkou bude mít po zákroku komplikace, šedý zákal se vrátí a bude nutné znovu operovat. Ředitelka nemocnice o těchto čočkách u soudu doslova prohlásila, že to byl šmejd a brzy byl vydán celosvětově zákaz jejich používání. Poslední možností pak byla měkká čočka, kde riziko komplikací bylo minimální, ale cena byla vyšší, než hradila pojišťovna.
„Jiné nemocnice buď rovněž přijímaly sponzorské dary, nebo prostě vystavily stvrzenku na přijetí peněz, či dokonce jen tak bez dokladu vzaly peníze,“ popsal praktiky dalších zdravotnických zařízení obhájce sokolovských lékařů Alexander Kocián.
Státní zástupkyně se proti rozhodnutí soudu na místě odvolala. Celou kauzou se tak bude zabývat krajský soud.

Studený: Pacienti dostali jen to nejlepší

Ve své závěrečné řeči u soudu včera primář Pavel Studený zdůraznil, že prioritou pro něj byla vždy kvalita pro pacienty:
„Celý proces je pro mě obrovským zklamáním a cítím hořkost. Když jsem si zvolil studium medicíny, chtěl jsem pomáhat lidem. Nešlo o peníze, to bych si zvolil jiný obor. Dělat špičkovou medicínu znamená stále se vzdělávat. I na úkor rodiny a volného času. Vždy jsem se řídil jedním pravidlem – chtěl jsem pacientům poskytnout takovou péči, jakou bych chtěl já sám. To znamená řešit dilema nabízet špičkovou medicínu a nepřivést zdravotnictví ke kolapsu. Pacienti zcela dobrovolně podepisovali smlouvy o daru, řada dalších je nepodepsala a my je k tomu ani nenutili. Vždy to byl dar a vždy jsem trval na tom, aby tyto peníze sloužily k zajištění péče pro pacienty, ne pro potřeby lékařů. Pacienti nebyli poškozeni, dostali jen to nejlepší. Mohli jsme rezignovat, tvářit se, že lepší čočky neexistují, dávali bychom jen ty plně hrazené a nemocnice by ještě z toho měla zisk. A neměli bychom práci navíc s vysvětlováním a se smlouvami. Já bych si ale tvrdou nebo nekvalitní čočku do oka dát nenechal, proto bych si ani nedovolil dát ji pacientům,“ uvedl primář s tím, že jakýkoliv odsuzující rozsudek by mu znemožnil dál léčit

25.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Závodníci zdolají Chodovskou vlečku, výtěžek poputuje k nemocné Natálce.

Závodníci zdolají Chodovskou vlečku, výtěžek poputuje k nemocné Natálce

Ilustrační foto
8

Motivací mají být stipendia od kraje

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Jeden kradl v prodejně, druhý hlídal, policie po nich pátrá

Sokolovsko - Policisté prošetřují případ vloupání do prodejny s rychlým občerstvením v Sokolově.

Peníze navíc ještě města a obce nemají, ale už vědí, jak je použít

Karlovarský kraj - Novela zákona o rozpočtovém určení daní od příštího roku zvyšuje podíl obcí a měst na vybrané dani z přidané hodnoty ze současných 21,4 procenta na 23,58 procenta. A obce i města v celém kraji už mají jasnou představu, co s penězi, které dostanou, budou dělat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení