Obyvatelé panelových domů na místním sídlišti nepřijdou o teplou vodu a neměly by jim v topné sezoně ani vychladnout radiátory. Kvůli insolvenci společnosti Lenoxa určil Energetický regulační úřad náhradním provozovatelem jejích zdrojů a sítí firmu ČEZ Teplárenská. Její zástupci začnou dnes přebírat zařízení v Krajkové. Zákazníků se prý změna nijak nedotkne.

„Specializovaný tým přebere kotelnu v Krajkové v pátek,“ uvedl Pavel Šušák, pověřený za ČEZ Teplárenská fyzickou přejímkou provozů. Klíčové prý bude převzít stávající zaměstnance a technologie. Na firmu Lenoxa byl uvalen konkurz. Regulační úřad tak využil svého zákonného práva a nařídil společnosti Teplárenská zajistit bezproblémové zásobování bývalých klientů firmy Lenoxa. Týká se to sedmi lokalit v Jihomoravském, Libereckém, Pardubickém a Karlovarském kraji.

Obyvatelé, kteří na sídlišti bydlí, nařízení vítají. „Ze začátku nebyl s Lenoxou problém. V posledních dvou letech nám ale neúměrně zvedli zálohy na otop a teplou vodu. Navíc teplá voda nikdy není dostatečně horká,“ rozčiluje se Julie Dirbáková z Krajkové. Jak dále pokračuje, paradoxně prý poté ještě dopláceli. „Dříve jsem dostávala při vyúčtování peníze zpět, nyní jsem naopak doplácela kolem šesti tisíc korun. Jak je to možné?“ ptá se Dirbáková. Ví také o sousedech, kteří v bytě dva plus jedna musejí doplácet sedmnáct tisíc korun, a to prý teplem šetří.

Situaci s předražením záloh potvrzuje i starosta obce, který bydlí v jednom z panelových domů. Nesouhlasí však s tím, že by měl vlažnou vodu. To je prý technický problém. „Vím o tom, týká se to jednoho domu. Nabízeli jsme řešení s čerpadlem, ale obyvatelé ho neakceptovali,“ řekl starosta Krajkové Bohumír Zajíček.

Jak dále potvrdil, firmě Lenoxa kotelnu pronajali před sedmi lety. Všechno bylo prý v pořádku až do doby, kdy lidem začalo chodit vyúčtování ve strašné výši. „Psali jsme na energetický úřad a na energetickou inspekci, aby nám prověřili, jaké náklady v kotelně jsou. Nám se to skutečně zdálo být až příliš neúměrné,“ zdůraznil Zajíček.

ČEZ Teplárenská bere prý úkol regulačního úřadu vážně a zákazníci si v lepším případě změny ani nevšimnou. První měsíc zůstane v platnosti i cena, za jakou prodávala Lenoxa. Nová kalkulace bude na řadě až po zabezpečení plynulého chodu zařízení a seznámení se s jeho stavem. „Až následně můžeme navrhnout další kroky, zdražovat ale v žádném případě nebudeme, “ slíbil Petr Hodek, obchodní ředitel společnosti.

Lenoxa začala v Krajkové působit v roce 1993 a smlouva byla podepsána na deset let. Vyjádření jejího ředitele Jana Podolského se včera Deníku nepodařilo sehnat. Jeho mobilní telefon je dočasně odpojen z provozu.