VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z Lokte až na konec světa. Druhá pouť Jitky Hlavsové

Loket – V roce 2010 Jitka Hlavsová z Lokte vážně onemocněla rakovinou prsu. Prodělala náročnou léčbu, chemoterapii, ozařování a pak roční biologickou léčbu v Plzni. Pokud to všechno přežije, řekla si, podnikne jako poděkování poutní cestu do Santiaga de Compostela.

15.6.2017
SDÍLEJ:

Pouť do Santiaga de Compostela podnikla Jitka Hlavsová z Lokte už podruhé.Foto: archiv J.Hlavsové

Přežila a v roce 2013 se vydala na cestu. Teď po čtyřech letech se rozhodla k druhému putování. „Kdo vstoupí na camino, tak buď bez toho nemůže už být a vrací se, nebo už se tam nikdy nevrátí,” říká po návratu domů.

Její druhá pouť začala 4. května. Měla potřebu ´dobít baterky´, přemýšlet, uspořádat si myšlenky v hlavě. Protentokrát zvolila jinou cestu a kombinaci kola s pěší chůzí. „Letěla jsem do Bilbaa, kde jsem si domluvila zapůjčení kola, a odtud vyrazila po pobřeží, říká se tomu Camino del Norte,” začala své vyprávění. Na kole zdolala zhruba 400 kilometrů, dalších 400 z Ovieda do Santiaga de Compostela pak pěšky. Celkem tedy za 22 dní, 6 dní na kole, 16 dní pěšky, urazila téměř 800 kilometrů. Bez jakékoli přípravy. „Je to fyzicky náročné. Potkala jsem Češku, která se musela vrátit, protože dostala zánět do nártu. Ale ten adrenalin, ta euforie to všechno přebije. Dá se to zvládnout,” zářila radostí a spokojeností. A už teď ví, že se na cestu nevydala naposledy a že na tu příští rozhodně nebude čekat další čtyři roky.

Jako poutník měla na batohu svatojakubskou mušli, takže všichni věděli, že je na pouti, a průkaz poutníka, tím se prokazovala na ubytovnách. „Je to tam jiné. Jdete tou krajinou, lidé se na vás usmívají, zdraví vás. Přijdete k domu, před kterým je stolek a na něm termoska s kávou, mléko, sušenky nebo ovoce pro poutníky. V jiné vesnici je zase otevřená garáž a v ní automat na kávu, na jídlo, pár stolků a židlí,” popisovala. Krajinou, kterou putovala, byla nadšená. Na cestu se vydávala každý den. Camino Primitivo, cesta, kterou se dál vydala, je bez větších měst, často musela zdolat denně přes 30 kilometrů k další ubytovně. „Člověk to pochopí, až když tam je, proto se sem lidé vrací. Je to něco neuvěřitelného, ten kontakt s Bohem, který tam každodenně zažívám. To se potom v běžném životě vytrácí. Jdete, přemýšlíte, to se vám potom semele ten každodenní život, vyčistíte si hlavu, máte celý den pro sebe. Nikdo vás neobtěžuje, lidé se respektují,” vyprávěla. Už na minulé cestě se seznámila s partou cyklistů a vzniklo z toho silné přátelství. Dokonce se kvůli nim zdokonalila ve španělštině, což všichni při letošním setkání ocenili. „Pět dní jsem pobyla i nich a jejich známých a všichni by si mě chtěli půjčit domů. Ti lidé jsou tam strašně srdeční,” smála se.

Ze Santiaga se Jitka Hlavsová vydala ještě na konec světa, jak se označuje nejvzdálenější výběžek do moře Finisterra. Na poutní cestu do Santiaga de Compostela se vydávají i lidé nevěřící nebo jiného vyznání, cestou potkávala i poutníky na vozíčku. Zdolat ji můžete na kole, pěšky i na zvířeti. V cíli pak obdržela certifikát o absolvování cesty. „Příště preferuju kolo. Mám víc času prohlédnout si místa, kam dorazím,“ uzavřela své vyprávění. Tak bueno camino – šťastnou cestu.

Autor: Lucie Žippaiová

15.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Kino v Chodově promítne festivalový film

Jízda řidiče dodávky skončila u Jindřichovic ve stromě.

Jízda řidiče dodávky skončila u Jindřichovic ve stromě

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

FOTO: Demolice bývalých kasáren má zelenou

Sokolov – Rozpadající se budovy bývalé roty sokolovského vojenského útvaru půjdou k zemi. Město již vybralo firmu, která demolici za 900 tisíc korun provede. Poté město přivede na místo inženýrské sítě a pozemky prodá jako stavební parcely.

Festival opustí Karlovy Vary, filmový hit bude k vidění i v jiných městech

Karlovy Vary – Přiblížit 52. ročník Mezinárodního filmového festivalu co nejvíce lidem z regionu, kteří se do Karlových Varů nevypraví, a umožnit jim vidět i některý z filmových hitů, je letošním záměrem Karlovarského kraje.

Našel peněženku a nechal si ji, muži hrozí až dva roky

Chodov – Na konci května nalezl 21 letý muž z Chodova v nočních hodinách v místním sále herny ležet na lavičce peněženku, ve které byla finanční hotovost necelých 6 tisíc korun, doklady a platební karta.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies