Povinně bez matematiky
Sněmovna schválila vládní novelu zákona, podle níž se ruší povinná maturita z matematiky, kterou měli již na jaře 2021 skládat gymnazisté a lyceisté, další rok pak většina ostatních středoškoláků. Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová se zlobila, že odklad není jen dvouletý, neboť žáci už čtyři roky vědí, že tento předmět bude povinný. To je sice pravda, ale co je to platné, když jim matematika pořád nejde a neúspěšnost se i u těch, kteří si ji dobrovolně vybrali, snižuje jen polehoučku.
V tomto krásném, ale obtížném oboru si tradičně libují žáci, kteří k němu mají vrozené vlohy. Ostatní se jím prokousávají ztuha, neboť je málo učitelů, kteří ho dokážou přiblížit srozumitelně a přitažlivě. To by měla být ambice všech budoucích šéfů resortu školství.
Proto včerejší hlasování nesmí být tečkou za debatou o podobě maturit v Česku. Například slohové práce se letos psát nebudou a podle mě by u toho mělo zůstat. Žáci čtyři roky navštěvují střední školu, takže tuto jejich dovednost by měly prověřit jiné zkoušky. Koneckonců diskutovat by se mělo i o návrhu zákonodárců za STAN, aby se maturity v současné podobě zrušily úplně a byly nahrazeny středoškolským minimem. Distanční výuka vyjevila, že dnešní mladí lidé jsou flexibilní a připraveni na celý vějíř možností vstřebávání informací, znalostí a dovedností. Jejich učitelé dokázali, že za nimi příliš nezaostávají. Byl by hřích to nevyužít i v budoucnu.