Mají se lidé stejného pohlaví brát a smějí si osvojit děti? Jednou za čas tento spor rozvíří prostor a leckterý hejhula si na něm chce přilepšit, i kdyby měl nakrásně skočit z okna.

Okno nebo harakiri, vyjde to nastejno. Tahle debata nemůže mít vítěze, dobré důvody mají obě strany. Zastánci veselek párů stejného pohlaví: „Máme mít přeci práva jako všichni ostatní.“ Odpůrci: „Nechte na hlavě, máte je, jen se to jmenuje registrované partnerství.“

Zastánci adopcí: „Gayové a lesbičky mohou být dobrými rodiči. a pohleďte kolik dětí je v dětských domovech.“ Odpůrci: „Mohou být dobří a laskaví lidé, jenže děcko vyroste v nepřirozených poměrech a poznamená je to.“

Politici budou mlátit prázdnou slámu, učenci provádět vážné pokusy. Filosofové zdůvodňovat teorie. Vše marno. Rozhodnout se to nedá. Ani Bůh se k tomu nevyjádřil, i když církev se mylně domnívá, že nějaký dopis dostala.

Když nemohou rozhodnout učenci, politici, ani kněžstvo, musí rozhodnout lid. Uspořádejme referendum. Tohle je přesně otázka na kterou se hodí. A řekne hodně zejména o „heterosexuální většině“.