Velká část zákazníků sice v současné době dává přednost automobilům s tvary SUV, ovšem klasická auta nižší střední třídy stále nevyklízejí pozice.

Nejžádanějším typem auta této kategorie v našich končinách je Škoda Scala. Jen vloni se jich do provozu zaregistrovalo bezmála deset tisíc kusů. Letos tento model, který automobilka z Mladé Boleslavi nabízí od roku 2019, prošel modernizací. Právě jeden exemplář s omlazeným vzhledem, vylepšenou technikou a doplněnou výbavou oproti původním verzím, jsem podrobil týdennímu redakčnímu testu.

Na to, jak konkrétní testovaný exemplář vypadal, se můžete podívat do naší komentované fotogalerie.

Změny exteriéru nejsou úplně zásadní, přesto si jich většina lidí alespoň trochu se zajímajících o auta, povšimne. Například hlavní světla vpředu jsou užší, spodní nárazník agresivnější.

V interiéru více fyzických tlačítek

Uvnitř je změn ještě méně. Pokud pomineme nové materiály, i když je fakt, že zejména exempláře ve vyšších výbavách působí teď hodnotněji, tak si lze všimnout snad jen upraveného panelu pro ovládání klimatizace. Naštěstí se měnil v tom duchu, který pokládám za uživatelsky přívětivější. Tedy, že na něm přibylo fyzických tlačítek a v zásadě není třeba vyvolávat menu na obrazovce multimediálního systému a pak se trefovat na příslušné ikonky.

Také další zásadní funkce vozu se nadále ovládají klasickými knoflíky a tlačítky. Třeba i přepínání mezi jednotlivými jízdními režimy, systém start&stop nebo zapínání a vyhřívání sedaček a volantu.

Vejde se celá rodina i velký nákup

Jen bych se přimlouval za běžný knoflíkový ovladač hlasitosti audiosystému. Řidič to sice může udělat snadno na volantu, ale spolujezdec se musí natahovat a trefovat na dotyková virtuální tlačítka na středovém displeji.

Druhý displej nahrazuje už ve všech nabízených verzích klasické přístrojové ukazatele. Lze si zvolit několik grafických stylů, což je samozřejmě dobře.

Škoda Scala 2024 po faceliftu:

Škoda Scala 2024 po faceliftu. | Video: Deník/Daniel Pecák

Velmi silnou stránkou byla už u původní verze prostornost a facelift na tom samozřejmě nic nezměnil. Tedy i dozadu se bez problémů usadí lidé, kteří narostli více než je průměr populace. Konkrétně 186 centimetrů vysoký cestující na zadní sedačce bude mít za stejně urostlým řidičem před koleny k dobru osm centimetrů a nad hlavou šest.

A tvrzení o prostornosti platí i o zavazadelníku. Délka, šířka i výška jsou na poměry třídy rozhodně nadprůměrné. K dispozici je dvojitá podlaha a zcela dole i rezervní kolo, dále výklopné háčky na tašky, upevňovací prvky na trvalé uložené výstražného trojúhelníku a lékárničky a pokud si doplatíte také za sadu sítí, budou se vám týdenní nákupy i věci na víkend či na dovolenou převážet opravdu snadno.

Stále ale chybí otvor pro prostrčení delších předmětů nebo možnost sklápět opěradlo ve třech, místo obvyklých dvou částí.

Na druhou stranu, i na stránce praktičnosti v kabině se při modernizaci pracovalo. Třeba je nově k dispozici ukládací schránka na středovém tunelu v prostoru zadních sedaček, přibyly USB porty nebo kapsička pro uložení mobilu na zadní straně předního opěradla. Tento přístroj si již také můžete dobít bezdrátově v přihrádce uprostřed palubní desky.

Motor neměl chybu

Testoval jsem Scalu s nejvýkonnější z nabízených motorizací. Tou je čtyřválcová přeplňovaná zážehová patnáctistovka s výkonem 150 koní.

Plusy:
+ Prostorný interiér
+ Výkonný a kultivovaný motor
+ Velký a praktický kufr
Mínusy:
- Absence otvoru v zadním opěradle
- Již poměrně vysoká cena
- Omezená nabídka motorizací

V tomto konkrétním případě byla spojena s manuální šestistupňovou převodovkou, se kterou je radost pracovat. Zájemce si ale může doplatit za sedmistupňový dvouspojkový automat.

Chod motoru je v porovnání s tříválcem, který se do tohoto vozu také montuje, až sametově hladký a zcela prost vibrací.

Síly má na na rozdávání a pro běžné předjíždění není ani třeba podřazovat ze šestého na nižší převodový stupeň. Vliv na solidní spotřebu (během testu jsem na všech typech komunikací najezdil více než 700 kilometrů s průměrem 5,9 litru na sto kilometrů) má také systém pro odpojování dvou válců.

V případě, že jedete ustáleným tempem s nízkou zátěží motoru, tedy například po rovině, elektronika zajistí, že roztáčení kol budou mít na starosti jen zbývající dva. Ani tehdy se nezmění kultivovanost chodu agregátu, účast a neúčast příslušných pístů v pracovním procesu nezpůsobí žádné cuknutí ani jiný typ zvuku.

Podvozek je dobře připravený pro zdolávání i cest s horšími povrchy. Je naladěn mírně měkčeji, ale zbytečně se nehoupá ani nevlní v příčném ani podélném směru. Také náklony v zatáčkách nejsou ani ve vyšším tempu dramatické. Na druhou stranu, třeba koncernoví sourozenci Golf nebo Leon jsou sportovnější.

Základní technická data

Karosérie: Pětimístný pětidveřový hatchback

Motory/Spotřeba: Zážehový přeplňovaný tříválec 1,0/ 95- 115 koní – 5,1-5,7 litru, zážehový přeplňovaný čtyřválec 1,5 /150 koní- 5,4 litru

Převodovky: pětistupňová manuální, šestistupňová manuální, sedmistupňová automatická

Vnější rozměry: 4362x 1793x1471 mm

Rozvor: 2636 mm

Zavazadlový prostor: 467/1410l

Max. rychlost 200-219 km/hod

Zrychlení 8,2-10,8 s

Ceny: od 459 900 Kč