Nejdůležitější novinkou značky Subaru pro první část letošního roku je model Crosstrek. Byť se jedná o nové jméno v nabídce této japonské automobilky, ve skutečnosti jde o pokračovatele již léta nabízeného typu XV.

Velký díl techniky nadále sdílí také s Imprezou, což je nejznámější pojem v historii Subaru. Ovšem to je klasický hatchback, takže většina zákazníků se v autosalonech přikloní k vyššímu z obou aut, byť je to ta dražší varianta.

Testovaný exemplář si můžete důkladně prohlédnout v naší komentované fotogalerii:

Test Subaru Crosstrek

Ještě je asi zřejmě třeba vysvětlit, proč se dále nepokračuje s označením XV. Inu proto, že na jiných než na evropských trzích se právě jménem Crosstrek toto malé rodinné SUV označovalo již dlouho. A tak se přistoupilo ke sjednocení označení pro celý svět.

Jeden displej a více funkcí

V porovnání s předchůdcem se z hlediska designu mnoho nezměnilo. Nadále najdeme na karosérii množství černých plastů, příď působí robustně, na střeše se nacházejí masivní ližiny. Zatímco světlomety se zúžily a jejich tvar zjednodušil, u masky chladiče je tomu přesně naopak.

V interiéru se přistoupilo k náhradě dvou displejů za jeden s orientací na výšku a úhlopříčkou 11,6 palce. Do něho jsou zabudovány i některé fyzické ovladače. Například na nastavování teploty klimatizace, zesilování zvuku či zapínání výstražných světel.

Záběry z jízdy Subaru Crosstrek:

| Video: Youtube

Poněkud nepraktické se mi ale jeví, že třeba přepnutí režimů terénního systému musíte udělat dotykem na ikonku po předcházejícím navolení příslušného menu. Oproti tomu je přinejmenším zvláštní, že pro vyhřívání sedaček jsou na středové konzole stále k dispozici dosti obstarožně vyhlížející kolébkové spínače.

Je chvályhodné, že technici v Subaru tentokrát věnovali velkou pozornost také sedačkám. Je to logické, neboť tento vůz se opravdu dá používat k průjezdům terénem a tam se lidské tělo hodně natřásá. Proto je jednak přímo spojili s konstrukcí vozu a navíc je vybavili pořádným bočním vedením, speciálním odpružením a podporou bederní páteře.

Prý to má snížit kolísání těla o patnáct procent a otřesy hlavy dokonce o 44 procent. Jestli se to děje skutečně v takové míře jsem během redakčního týdenního testu nebyl schopen posoudit. Nicméně je fakt, že i po projetí poměrně dlouhých úseků polních cest a okresních silnic té vskutku nejhorší kvality, jsem se necítil nijak nekomfortně.

Se Subaru Crosstrek do celého světa:

Kdyby tak byl větší kufr…

Oproti dosud prodávanému XV se Crosstrek o centimetr snížil a o centimetr prodloužil. Rozvor narostl o půl centimetru. Stačilo to k tomu, že teď se bez problémů za stejně velkého řidiče do druhé řady posadí člověk měřící kolem 185 centimetrů.

Plusy:
+ Design
+ Schopnosti na silnici i v terénu
+ Solidní výbava

Mínusy:
- Malý zavazadelník
- Vyšší spotřeba
- Nutnost volby terénních režimů na displeji

Bohužel si do kufru nemůžou naložit příliš mnoho věcí. Kufr má totiž za vztyčenými opěradly zadních sedaček objem 315 litrů, což je u auta s délkou čtyři a půl metru dost málo. Pod dnem už ne navíc místo jen na lékárničku. Zadní opěradla se sice dají sklopit do roviny s podlahou kufru, ale rozděleny jsou jen v poměru 60:40 a chybí i otvor pro prostrčení delších věcí.

Aktivním lidem tedy nejspíše nezbude než si dokoupit střešní box. Odkládacích prostor pro drobnosti v kabině je naopak dost a mají i slušný objem. Potěší solidní kvalita použitých materiálů v kabině i úroveň jejich zpracování.

Hned při prvním rozjezdu jsem si všiml důležité věci – oproti XV se o dost vylepšilo odhlučnění. Ani na dálnici pak motor spolupracující s variátorovou převodovkou nezpůsobuje otravné vytí, což u některé konkurence bývá.

Nepříliš skvělé bývají u aut Subaru hodnoty spotřeby. Výrobce udává v kombinaci 7,7 litru. V praxi se to dosáhnout dá. Ale, pokud budete jezdit svižněji s využitím sportovního módu, případně hodně po dálnici, počítejte, že budete muset na každých sto kilometrů natankovat zhruba o litr více.

Tuto finanční ztrátu ale nadšeným řidičům bohatě vykompenzuje chování vozu na silnicích. Zejména na těch opravdu hrůzostrašných. Znovu a znovu mě překvapovalo, jak moc stabilní zůstává vůz i po projetí těmi nejhoršími výtluky nebo zvlněními způsobenými třeba do asfaltu prorůstajícími kořeny stromů. Neodchýlí se ze stopy, nerozhoupe se a dokonce se ani zpod podvozku neozvou nepříjemné pazvuky.

Snad úplně nejlepší je průjezd polní či lesní cestou. Tam, kde byste se s jiným SUV (s výjimkou některých těch opravdu dobrých, včetně třeba dalšího Subaru Forester) ploužili dvacítkou, tady můžete bez problémů jet šedesát. A nebude vám to, ani dalším cestujícím ve voze, nepříjemné.


Nahrává se anketa ...

Navíc se ani nemusíte obávat ani případného poškození dílů na podvozku třeba o v trávě ukrytý kámen nebo pařez. Světlá výška je totiž 22 centimetrů, což je dokonce o půl centimetru výše než třeba u pro expedice velmi často využívané Toyoty Land Cruiser.

Stálý pohon všech kol navíc opět funguje skvěle.

Základní technická data:

  • Karosérie: pětimístné pětidveřové SUV
  • Motory/Spotřeba: Zážehový čtyřválec 2,0/136 koní – 7,7 litru/100 km
  • Převodovky: automatická typu CVT
  • Vnější rozměry: 4495x 1800 x1600 mm
  • Rozvor: 2670 mm
  • Zavazadlový prostor: 315/1314l
  • Max. rychlost: 198 km/hod
  • Zrychlení: 0-100 km/hod: 10,8 s
  • Ceny: od 880 000 Kč