Projekt minidomku inspiroval koncept tzv. tiny houses (minidomky). Stavitel a zároveň majitel objektu pobýval nějaký čas ve Švédsku, kde se s ním seznámil. „Jde o malé objekty, které poskytují dostatečné pohodlí na miniaturních půdorysných rozměrech,“ vysvětluje Tomáš Staněk.

Po návratu do Česka se proto rozhodl si takový svůj vlastní malý domek postavit na kraji pozemku poblíž vlastního rodinného bydlení. Na obdélníku o rozměrech 7 x 3,57 metru vznikla dřevostavba, která je zvenku obložená sibiřským modřínem a zčásti i omítkou. V minimalistickém severském stylu, který používá pouze přírodní materiály, je zařízen také interiér. „Je mi blízká skandinávská filozofie, která prostupuje všechny sféry života. Do obydlí vnáší klid, jednoduchost a pohodu,“ říká Staněk.

Nábytek do koupelny volte pokud možno zavěšený. Jednak se pod ním snadno vytírá, navíc koupelna vypadá vzdušně a pocitově větší. Do menších koupelen se hodí nábytek spíše uzavřený, místnost bude vypadat uklizenější a opět větší.
Jak nejlépe zabydlet koupelnu: nábytku je lepší mít méně, než více

Tajemství spokojeného života Dánové označují u nás velmi známým slovem hygge, které bývá vysvětlováno různě, od „umění vytvářet intimní prostředí“ přes „klidný pocit na duši“ až po „potěšení z příjemných věcí kolem sebe“, které vytvářejí útulný prostor. Švédské slovo lagom znamená „ani moc, ani málo“ nebo také „všeho s mírou“. Lykke bychom mohli přeložit jako „štěstí“. Všechny tyhle charakteristiky lze použít při popisu jihočeského domku.

Vnitřek je obložený smrkovými palubkami, natřenými bílou voskovou lazurou. Schodiště do patra zároveň slouží jako skříně a vytváří tak cenné úložné prostory. V horním patře se nachází malá ložnice s postelí se zdravotní futonovou matrací. Horní patro je otevřené do prostoru, takže ranní káva z kuchyně vzbudí případného druhého spáče.

Dostatek světla nejen v tmavém zimním období zajišťuje LED osvětlení umístěné mezi krokvemi. V přízemí je plně vybavená kuchyně s varnou deskou a elektrickou troubou, myčkou a lednicí s mrazákem, spojená se společenskou částí s pohodlnou pohovkou. Spojení s okolní přírodou zprostředkuje stoleček vyrobený ze dvou kusů kmene téměř stoletého dubu. Dvě barové židličky prozrazují, pro kolik osob je domek určen.

Snímek Útulny architekta Jana Tyrpekla.
VIDEO: Jak využít levný bunkr? Podívejte se na experimentální Útulnu z řopíku

Přestože koupelna nezabírá mnoho místa, nabízí vše, co se od ní běžně očekává. Naopak ve srovnání s panelákovými byty překvapí svou velikostí. Aby zde bylo teplo v každé roční době, domek je vytápěn podlahovým topením. Televizi byste však hledali marně, stejně jako heslo pro wi-fi. Procházka přilehlým sadem nebo blízkým lesíkem předčí sledování nekonečného televizního seriálu.

„Stačí se usadit na slunečné dřevěné terase s výhledem na půvabný rybníček a začít počítat okolní ptactvo. Skončil jsem u sedmdesáti dvou druhů,“ nabízí recept na relaxaci majitel.

Fenomén mikrobydlení

Domky podobné tomu, který stojí v jižních Čechách, si získávají stále větší oblibu po celém světě. Tiny house představuje levné, ale pohodlné minimalistické bydlení na ploše od dvaceti do devadesáti metrů čtverečních. Kromě pohodlného útočiště v přírodě se může takový miniprostor stát třeba v současné době tak preferovanou domácí kanceláří nebo bydlením pro hosty. Úměrně s růstem cen nemovitostí ale také může být variantou pro trvalejší bydlení v minimalizovaném stylu.

Všechno má své místo, zařízení je z hlediska funkce až nadčasově promyšlené. Úspornost a systematičnost je součástí osobnosti pana Zikmunda. Od svých sedmi let si vede podrobné deníkové záznamy
Vila cestovatele Zikmunda je skvost. Najít v ní lze celý svět

V mnoha zemích lze minidomek postavit bez zdlouhavých úředních procesů a povolení. V Česku můžete tiny house na svůj pozemek umístit bez ohlášení nebo stavebního povolení. Stačí územní souhlas. Limitem je obytná plocha do dvaceti pěti metrů čtverečních, objekt nesmí být spojen se zemí pevným základem. Rychlá bývá také výstavba, navíc spoustu prací zvládnou investoři svépomocí. Kromě toho některé z domků mívají mobilní charakter, takže je možné je přemisťovat podle potřeb obyvatel.

Takové bydlení není pro nás příliš lákavé, ale v zámoří zájem o minidomky vyvolala finanční krize, která vypukla v roce 2008. Na do té doby snadno dostupné hypotéky už skoro nikdo nedosáhl, levné „kapesní“ domečky se staly dostupným řešením. S tiny house je totiž všechno o dost jednodušší, stačí pozemek, jednorázová konstrukce a poté už jen lehká údržba. Navíc si je v mobilní verzi moderní maringotky milovníci svobody a krásné přírody mohou přemísťovat, kam libo.

Důležitou roli při volbě tohoto typu bydlení hraje také ekologický rozměr, ať už jde o používané materiály, technologie, či vlastní spotřebu jeho obyvatel.

O kvalitu bydlení se stará precizní provedení konstrukce. Většinou jde o rámovou dřevostavbu, díky které lze šetřit užitnou plochu stavby při zachování dobrých tepelněizolačních vlastností obvodové zdi. Domek tvoří obvykle jeden hlavní obytný prostor, který spojuje funkci obytné kuchyně se spacím koutem. Řešením bývá podobně jako v jihočeském domku patrové spaní. Každý centimetr jen nutné účelně využít především pro úložné prostory.

Nedílnou součástí objektu pochopitelně musí být koupelna. Velmi často na stavbu navazuje prostorná venkovní terasa, která tak pomyslně zvětšuje obytnou plochu a propojuje stavbu s okolním prostředím.

Pokud nechcete sami vymýšlet a budovat svépomocí, můžete si koupit modulový minidomek, jehož cena nepřesáhne milion korun a výstavba trvá jen několik dnů. Architekt Marek Štěpán vymyslel první freedomek „bez složenek“ pro svého kamaráda už v roce 2010. Od té doby společnost Freedomky postavila už stovky podobných objektů. Nejmenší verze má výměru dvacet dva metrů čtverečních a jeřáb ji podle tvrzení architekta dokáže osadit a smontovat do čtyř hodin.

Pozor na zloděje
Jak odradit zloděje? Tyto vychytávky jen tak nepřekonají

Stylu života amerických nomádů je blízký Mobile Hut. Tenhle domek na kolečkách je dílem architektů ze studia Artikul. Impulzem k sériové výrobě se stala individuální zakázka. Do prostoru pouhých patnácti metrů čtverečních se architektům povedlo složit byt 2+kk, které lze zabalit a kamkoli převézt. Interiér je vybaven polohovatelným vestavěným nábytkem, dispozice se proto dá používat variabilně. Nomádi se čtrnáct dní obejdou bez přípojek.

V energeticky soběstačné verzi se o všechno potřebné postará solární panel, high-tech baterie, plynové lahve na vytápění a ohřev vody spolu s ekologickou toaletou, která zpracuje bioodpad majitelů.