Profesionální armáda nás proti útoku neochrání

ANO: V současné době máme osmadvacet tisíc vojáků a vojákyň. Jejich výzbroj je do značné míry zastaralá. Armáda byla špatně financována. Ačkoli má solidní prestiž, nedokáže do služby motivovat dostatek profesionálů. Hrozba, že se Putinova agrese nezastaví na Ukrajině, ukazuje, proč potřebujeme na obranu mnohem víc lidí.
NE: Profesionální vojsko je součástí Severoatlantické aliance. Má své místo v jejích plánech. NATO je vojensky i ekonomicky silnější než Rusko. Aliance je povinna přispěchat na pomoc kterékoli členské zemi, pokud bude napadena. V konvenční válce má nad ruskými silami intelektuální i technologickou převahu. V případě jaderné války žádná povinná služba nepomůže.

Nahrává se anketa ...

Muži jsou zženštilí, vojna z nich udělá chlapy

ANO: Vojenská služba v komunistickém státě přinášela útrapy a šikanu. Zároveň učila mladé muže samostatnosti, soutěživosti a tvrdosti. Zdravý byl i tělesný pohyb. Vojna po revoluci byla mnohem lidštější a měla podobné blahodárné působení. Po jejím úplném zrušení na konci roku 2004 se čím dál víc ukazuje, jak mladíkům chybí.
NE: Služba se zbraní je jen pro toho, kdo ji považuje za důležitou, má pro ni nadání a přitahuje ho. Pro ostatní je to jen dril a ztráta času. Ten by mohli věnovat něčemu užitečnějšímu, studiu či práci. Současný systém aktivních záloh, tedy lidí, kteří dobrovolně cvičí, je výborný způsob, stát k tomu ale lidi neumí získat. Současné čtyři tisíce záložníků jsou málo.

Nahrává se anketa ...

Nahrává se anketa ...

Povinnost ano, ale moderně

ANO: Ve Švýcarsku mají mladí muži povinný vojenský výcvik. Trvá několik měsíců v místě bydliště. Chodí se tam jako do práce. I po skončení si drží účastníci zbraň a uniformu doma ve skříni. Taková záložní armáda může i v míru pomoci při zvládání živelních pohrom nebo jiných nepředvídatelných situací.
NE: Švýcarsko je hrdá a svérázná země. Chrání je však letitá neutralita, kterou se nepokusil porušit ani Adolf Hitler. Je kryta obrovskými vklady ve švýcarských bankách. I kdybychom od toho odhlédli, solidně vycvičení záložáci, kteří mají doma zbraň, mohou určitě pomoci při obraně vesnic nebo měst. Proti přesile a moderním zbraním ale nemají šanci.

Nahrává se anketa ...

Pro případnou válku potřebujeme výcvik

ANO: V Česku byla zrušena povinná vojenská služba, nikoliv však branná povinnost. Tu má každý občan od osmnácti do šedesáti let a vláda ho může v případě potřeby povolat. Existuje i mobilizační plán, který není veřejný. Jenže k čemu je nevycvičený branec v případě, že útok hrozí v několika týdnech? Posílat ho na frontu, znamená ho zbytečně poslat na smrt. Pokud bude vycvičeným záložákem, bude platný.
NE: Představte si, že pod nějakým šéfkuchařem absolvujete několikaměsíční kurs vaření. Pak léta nevaříte a ani se nezajímáte o to, jak se vyvinuly gastronomické trendy. Pro práci v kuchyni nejen špičkového, ale ani průměrného hotelu jste k nepotřebě. Stejné je to se zálohami v moderní armádě. Jediná šance na její posílení, je najmout víc profesionálů a koupit nejlepší zbraně.

Nahrává se anketa ...

K čemu je Černá a bílá

Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností info Zdroj: Deník Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností

Říká se nám, že nemáme vidět svět černobíle. Tahle rubrika jako by to popírala. Ale ne, pokud dokážeme vidět zároveň černou i bílou, koukáme barevně.

Názor. Každý máme názor. Máme právo na svobodu názoru. Jenže co to je? „Žid není člověk“ je názor. A je ohavný i trestný. „Cikány do plynu“ je názor, ale také za něj můžete skončit v base. Intuitivně chápeme proč, jenže kde je ta svoboda?

Necháme trestněprávní věci stranou, se shora uvedenými tvrzeními nemá cenu polemizovat. Stejně jako s někým, kdo tvrdí, že očkování proti covidu masově zabíjí, nebo že jsme jím čipováni. Nebo s někým, kdo popírá, že Rusko je agresorem a začalo válku proti Ukrajině a že ta má právo na to, aby získala zpět uloupená území.

Pak jsou pře, které závisí na naší povaze, výchově či znalostech: Jestli je Bůh, nebo ne. Jestli je lepší dovolená u moře, nebo na horách. Jestli je lepší přispět na zvířecí útulek, nebo na bezdomovce, jestli je lepší punk, nebo vídeňská filharmonie, jestli je hezčí čáp, nebo ještěrka. Jestli je déšť hnusný, nebo krásný, jestli je potřeba se vyrovnat s kolonialismem i ve středoevropských podmínkách. Jestli Uber, nebo Bolt, Matuška, či Gott. A tak dále.

A pak jsou spory, kde mají dobré argumenty obě strany. Kdy je zbytečné se hádat. Kdy bychom se měli pochopit navzájem a hledat nejlepší řešení. Třicet let už sleduji a píšu názory, myslím, že se v nich trochu vyznám. V rubrice Černá a bílá shrnuji věcně a logicky argumenty obou stran pře pro vás, čtenáře Deníku.

Prosím, napište nám své názory do diskuze pod článkem, nebo nám pošlete postřehy či příběhy na adresu cernabila@denik.cz. Rádi je zveřejníme.