Vážení čtenáři, v rubrice Černá a bílá Martina Komárka máte poprvé možnost souhlasit, či nesouhlasit nejen s úvodní otázkou, ale také s každým ze zde uvedených argumentů. Pod každým můžete hlasovat. Vaši volbu vyhodnotíme a zveřejníme.

Česko je jednou z nejbezpečnějších zemí světa, nepotřebujeme se bránit sami

ANO: V tabulce nejbezpečnějších zemí světa se republika drží na předních místech. Patří jí šesté až jedenácté (kritéria anket a výzkumů se liší). Máme sice ústavní právo použít zbraň v případě sebeobrany a ochrany majetku, ale děje se tak zřídka. Policie o tom nevede statistiku, z veřejných zdrojů lze soudit, že jsou to jen jednotlivé případy.
NE: Výstižně shrnul základní argumenty pro „ne“ čtenář Marek Rychlý. O případu dámy, která byla unesena před školou, kde čekala na syna, a potom znásilněna, napsal: „Kde byla policie když byla paní napadena? Na telefonu. Mohla mít paní v kapse policistu? Nemohla. Mohla mít paní v kapse něco jiného, odstrašujícího a účinného? Mohla, řešení existuje.“

Nahrává se anketa ...

Mezi lidmi je milion střelných zbraní, hrozí zneužití jako v USA

ANO: Podle zjištění Deníku má zbrojní pas 317 tisíc lidí, kteří drží více než milion zbraní. Zločinec, který vraždil na filozofické fakultě, jich měl osm, nikdo se ho neptal, k čemu potřebuje vysoce přesnou samonabíjecí pušku. Patnáct tisíc lidí má dokonce deset a více zbraní. Získání zbrojního průkazu je poměrně snadné, člověk musí mít čistý rejstřík, potvrzení praktického lékaře a složit odbornou zkoušku. V USA, kde je držení a nošení zbraní ústavním právem, jsou každý rok zbraně zneužity ve stovkách případů a masové vraždy jsou časté.
NE: Pokud chce někdo vraždit, najde si i jiný prostředek. Před tragédií na filozofické fakultě spáchala nejhorší zločin bez použití střelné zbraně Olga Hepnarová. V roce 1973 najela náklaďákem na zastávku a zabila osm lidí. Terorista v Nice v roce 2016 zabil kamiónem dokonce sedmaosmdesát lidí, tedy víc než jakýkoli šílený střelec v USA. Lidé, kteří nenávidí sebe i druhé, mohou použít prakticky cokoli. A normální slušný člověk používá pistoli či pušku co nejopatrněji.

Nahrává se anketa ...

Bez psychologických testů se k pušce dostane i psychopat

ANO: Osmdesát procent občanů požaduje podle průzkumu agentury STEM pro CNN Prima News povinné psychotesty pro uchazeče o zbrojní průkaz. Už to by mělo zákonodárce oslovit. Pouhé potvrzení od praktického lékaře nestačí. Pacient ho může oklamat, nemusí ho informovat o svých pocitech a ani o tom, že se léčí jinde. Psycholog má větší šanci rozpoznat duševní chorobu.
NE: Podle odborných odhadů trpí duševními potížemi kolem deseti procent Čechů. To neznamená, že jsou to potenciální vrazi. Skutečná psychologická nebo psychiatrická léčba je složitá. Jeden test dá jen značně povrchní obraz. Inteligentní zločinec jej může oklamat. A navíc: můžeme upřít ústavní právo na sebeobranu člověku jen proto, že se léčí z depresí?

Nahrává se anketa ...

Proti totalitnímu převratu nebo invazi cizí mocnosti domácí arzenál nepomůže

ANO: Po ruské invazi na Ukrajinu si začal pořizovat zbraně větší počet lidí. To je pochopitelné, chtějí mít možnost bojovat proti agresi. V době dronů, vysoce přesných střel a ručních superzbraní je to ale iluze. Aktivní záložáci mohou do jisté míry pomoci profesionální armádě. Ozbrojený jednotlivec je na tom v případě útoku či (u nás dnes nepředstavitelného) puče, stejně jako neozbrojený.
NE: Slavný druhý dodatek ústavy Spojených států je založen na myšlence, že každý svobodný člověk má právo se bránit proti tyranii. Podobně ve Švýcarsku může mít každý, kdo projde základním vojenským výcvikem u sebe pušku. Na této ideji se nic nemění. Ozbrojený občan nemusí vyhrát, ale má svůj osud ve vlastních rukou a může útočníky odstrašit.

Nahrává se anketa ...

Nahrává se anketa ...

K čemu je Černá a bílá

Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností info Zdroj: Deník Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností

Říká se nám, že nemáme vidět svět černobíle. Tahle rubrika jako by to popírala. Ale ne, pokud dokážeme vidět zároveň černou i bílou, koukáme barevně.

Názor. Každý máme názor. Máme právo na svobodu názoru. Jenže co to je? „Žid není člověk“ je názor. A je ohavný i trestný. „Cikány do plynu“ je názor, ale také za něj můžete skončit v base. Intuitivně chápeme proč, jenže kde je ta svoboda?

Necháme trestněprávní věci stranou, se shora uvedenými tvrzeními nemá cenu polemizovat. Stejně jako s někým, kdo tvrdí, že očkování proti covidu masově zabíjí, nebo že jsme jím čipováni. Nebo s někým, kdo popírá, že Rusko je agresorem a začalo válku proti Ukrajině a že ta má právo na to, aby získala zpět uloupená území.

Pak jsou pře, které závisí na naší povaze, výchově či znalostech: Jestli je Bůh, nebo ne. Jestli je lepší dovolená u moře, nebo na horách. Jestli je lepší přispět na zvířecí útulek, nebo na bezdomovce, jestli je lepší punk, nebo vídeňská filharmonie, jestli je hezčí čáp, nebo ještěrka. Jestli je déšť hnusný, nebo krásný, jestli je potřeba se vyrovnat s kolonialismem i ve středoevropských podmínkách. Jestli Uber, nebo Bolt, Matuška, či Gott. A tak dále.

A pak jsou spory, kde mají dobré argumenty obě strany. Kdy je zbytečné se hádat. Kdy bychom se měli pochopit navzájem a hledat nejlepší řešení. Třicet let už sleduji a píšu názory, myslím, že se v nich trochu vyznám. V rubrice Černá a bílá shrnuji věcně a logicky argumenty obou stran pře pro vás, čtenáře Deníku.

Prosím, napište nám své názory do diskuze pod článkem, nebo nám pošlete postřehy či příběhy na adresu cernabila@denik.cz. Rádi je zveřejníme.