Jak se zachovat v případě, že se řidič stane aktérem dopravní nehody? „Hlavně z místa střetu neutíkat či neujíždět! V lepším případě je to totiž pro takového člověka při vyšetřování přitěžující okolnost. A pak: Stejně jej dříve nebo později vypátráme,“ radí motoristům Zdeňka Papežová, mluvčí karlovarského okresního ředitelství policie.

Jak tedy postupovat, když se řidič do nehody „zaplete“, ať už jako její aktér, nebo jako svědek? „Předně by měl zastavit a vypnout motor. Důležité je zachovat chladnou hlavu, nejednat zbrkle. Nejdříve je nutné označit místo nehody výstražným trojúhelníkem, zapnout výstražná světla a obléci si reflexní vestu. V případě zraněných osob by měli ostatní poskytnout první pomoc a zavolat složky Integrovaného záchranného systému, tedy policisty, rychlou záchranku a případně hasiče,“ nabádá veřejnost policejní mluvčí.

Pokud by havarovaná vozidla bránila provozu, lze je ze silnice odstranit. „V takovém případě je ovšem nutné na vozovku vyznačit jejich postavení a případné stopy neničit,“ upozorňuje Papežová.

Účastníci dopravních nehod by si podle jejích slov měli vzájemně prokázat totožnost, získat bližší informace o možném kontaktu s ostatními účastníky včetně možných svědků. „Pokud druhý řidič nechce sdělit údaje o sobě, porušuje tím zákon. Proto by si měl ten druhý poznamenat SPZ vozu a zavolat policii. Pokud mají čím, je dobré vozidla vyfotit na místě,“ dodala.