Vězeň na útěku Pavel Němeček se původně jmenoval Pišta. Zjistili to redaktoři Deníku v místě bydliště, tedy v Třemošnici na Chrudimsku.

Místostarosta Třemošnice František Novotný si na Pavla Němečka vzpomíná: „Už jsem ho tu dlouho neviděl. Není to náš rodák. Ve městě je hlášen k trvalému pobytu od ledna 2003, tehdy jsem s ním také jednal. Koupil v té době zdevastovaný domek v místní části Skoranov. Tvrdil, že ho chce opravit. Město požádal o pronájem místnosti ve staré škole, kde prý hodlá podnikat. Mělo jít snad o nějaké audiovizuální natáčení… Dohodli jsme se tehdy na smlouvě, ale mám pocit, že tam žádné podnikání nezahájil. Nájem jsme ukončili velice rychle, přestal totiž záhy platit nájemné,“ vzpomíná místostarosta a tehdejší starosta Novotný.

Němeček se podle slov některých sousedů příliš nenamáhal ani s opravou domku. „Když si ho tak vybavuji, tak mám pocit, že šlo snad o nějakého bílého koně, či co…,“ dodává místostarosta. Novotného tehdy zaujalo i Němečkovo příjmení. „On se totiž původně jmenoval Pišta, ani jeho maminka se za svobodna nejmenovala Němečková. Bylo mi to tehdy divné, ale nijak zvlášť jsem po důvodech jeho přejmenování nepátral. Mnoho lidí s Němečkem do styku nepřišlo. „Když jsme mu doručovali nějakou poštu, tak bylo vidět, že schránku nikdo nevybírá. A dům jen chátral,“ uvádí jedna z pracovnic zdejšího městského úřadu.