Až pět milionů korun z dotace chce získat město Sokolov na obnovu zahrad svých mateřských škol. Na jejich neutěšený stav vynakládá již několik let statisícové částky ročně. Dotace z operačního programu Životní prostředí by rekonstrukci zahrad v sedmi mateřských školách mohla urychlit.

„Již několik let probíhá soutěž, do které se nám hlásí školy a školky se svými projekty, a pokud uspějí, rozdělí se ročně 300 tisíc korun mezi tři školská zařízení. Chceme, aby jejich zahrady vypadaly krásně," řekl místostarosta Sokolova Karel Jakobec.

Vzhledem k tomu, že je v letošním a příštím roce možné čerpat peníze na kompletní rekonstrukce těchto zahrad, rozhodlo se toho město využít. „Byli bychom hloupí, kdybychom tak neučinili. Pokud uspějeme, tak peníze, které jsme doposud dávali do této soutěže, použijeme jako povinný spolupodíl města," upřesnil Jakobec.

Tím by se Sokolovu podařilo během dvou let v podstatě kompletně zrekonstruovat zahrady u mateřských škol. Zmíněná dotace se však netýká škol základních.

V některých z nich v minulých letech dokončili například relaxační kout pro školní družinu, venkovní učebnu, záhony a skalku. To je případ ZŠ v ulici Běžecká.

„V šesté základní škole v ulici Švabinského zase vybudovali jezírko," připomněl starosta Sokolova Zdeněk Berka. Je osázené vodními rostlinami a rybami, skalkou, odpočinkovou zónou nebo bohatou zelení. Je zde připravena i plocha pro stavbu pergoly. Na úpravách se podíleli samotní žáci.