Pes byl zbědovaný, majitel na něm údajně dělal pokusy
Otřesný případ týrání psa řeší policisté v Plzni. Pětadvacetiletý student tamní lékařské fakulty Martin Š. je podezřelý, že na svém čtyřletém Jack Rusell teriérovi jménem Artuš dělal různé lékařské pokusy, které zvíře přivedly na pokraj smrti.
Psovi zachránil život mladíkův otec, známý plzeňský lékař, který kvůli stavu zvířete kontaktoval plzeňskou veterinární kliniku.
„Artuš se k nám dostal zhruba před čtrnácti dny po domluvě s otcem majitele, který se už nechtěl koukat na to, jak pes vypadá. Do ordinace ho přivedli úplně apatického, hubeného, se zlomenou stehenní kostí na zadní noze a s nekrózami, které měl za krkem a na zádech. Má také defekt rohovky a při příjmu měl oko úplně modré, to už se ale dnes dobře hojí," řekla Deníku veterinářka Markéta Janoušková z plzeňské veterinární kliniky Kleisslova. Veterináři museli Artušovi nohu znovu zlomit a operovat. „Když jsme ho přispávali na operaci, našli jsme ještě další nekrózy na stehnech,“ dodala lékařka s tím, že se s podobným případem ještě nesetkala.
Martina Š. se redakci zkontaktovat nepodařilo. Podle lidí z jeho okolí jde ale o člověka, který se chová psychicky nevyrovnaně, pravděpodobně je uživatelem drog. Není vyloučeno, že Artuš není prvním psem, na němž měl dělat lékařské pokusy, údajně měl něco takového zkoušet již v minulosti s jinými zvířaty. To ale bude práce pro policii, která se již případem zabývá. Vzhledem k tomu, že šetření je na začátku, nechce ale uvádět žádné podrobnosti, jak Martin Š. se zvířetem zacházel. „Věc byla pro svoji závažnost postoupena z obvodního oddělení na službu kriminální policie a vyšetřování městského ředitelství, kde se případu věnuje specialista na danou problematiku. Pětadvacetiletého muže prověřujeme pro podezření ze spáchání přečinu týrání zvířat,“ uvedla jen policejní mluvčí Veronika Hokrová.
Lékařská fakulta v Plzni odmítá, že by měla s pokusy Martina Š. na jeho zvířeti cokoli společného. „Student v Biomedicínském centru pracoval v oblasti analýzy bakterií, nikdy se nepodílel na pokusech s experimentálními zvířaty, nikdy neměl přístup do laboratoří a prostor, kde se experimenty se zvířaty provádějí. V centru se provádějí pouze experimenty schválené Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a Odbornou komisí pro zajišťování dobrých životních podmínek pokusných zvířat Lékařské fakulty v Plzni a používanými druhy experimentálních zvířat jsou laboratorní myši, potkani a prasata,“ informoval Deník proděkan fakulty Milan Štengl a dodal: „Studentovi byl aktuálně zablokován veškerý přístup do prostor Biomedicínského centra, s dalšími kroky fakulta vyčká výsledků šetření orgánů činných v trestním řízení.“
Poté, co se informace o případu objevily na různých webech a začaly se šířit po sociálních sítích, předávali si lidé v diskusích mladíkovo jméno, adresu i telefon, někteří mu přitom vyhrožovali odplatou.
Pozitivní je, že stav Artuše se lepší. „Má zájem o okolí i o žrádlo. Vyhojuje se. Je žravý, veselý, aktivní, akorát neumí být sám, v kotci mu je smutno, proto za ním neustále chodíme," popsala psův současný stav Janoušková s tím, že počítá ještě se třemi týdny léčby. „Pak bych se chtěla domluvit a vzít si ho do náhradní péče, abych ho mohla dále ošetřovat," sdělila veterinářka.