Kybernetičtí zločinci využívají současnou „koronavirovou“ situaci, která zásadním způsobem změnila chování zákazníků. Ti ve velkém začali nakupovat zboží přes internet. A právě to zaujalo počítačové podvodníky.

Tváří se jako zástupci přepravních firem a rozesílají e-mailové zprávy o problémech s doručováním. Upozorní na potíže a požádají o kliknutí na odkaz kvůli upřesnění údajů. Ve skutečnosti jde o takzvaný phishingový útok, se kterým se již setkala řada přepravců.

Varování od DPD

Firma DPD před podvodnými e-maily vydala varování.

„Varujeme před podvodnými e-maily, které se tváří jako oficiální zprávy odeslané DPD a jsou doručovány na různé e-mailové adresy fyzických i právnických osob. E-mail může být doručen z různých e-mailových adres vystupujících jako DPD, ale nikdy nepochází z domény dpd.cz ani dpd.com. Právě doména je jedním z rozlišovacích znaků, které poukazují na podvod – phishingové e-maily přicházejí ze zneužitých domén jiných, zpravidla zahraničních subjektů,“ uvedl generální ředitel DPD Miloš Malaník s tím, že podvodný e-mail se většinou snaží navést adresáta, aby klikl na odkaz, jímž si přesměruje zásilku, nebo objedná další pokus o doručení.

Nereagovat

DPD také varuje před e-maily vyzývajícími k zaplacení dodatečných poplatků. „DPD nikdy nevyzývá své klienty ani příjemce zásilek k placení jakýchkoli dodatečných poplatků za standard svých služeb a nikdy nezpoplatňuje žádný ze třech pokusů o doručení zásilky. Veškerá naše oficiální komunikace probíhá z oficiálních firemních domén a přes naše aplikace. Vždy je opatřena jednoznačnou a správnou identifikací naší společnosti, neobsahuje gramatické chyby a odkazuje se na číslo zásilky, které se týká,“ řekl Malaník a dodal: „Pokud byste se s podobným podezřelým e-mailem setkali, doporučujeme na e-mail nijak nereagovat, nic neplatit a neklikat na žádné odkazy. Zároveň prosíme o kontaktování našeho zákaznického servisu.“

Obezřetnost

K velké obezřetnosti nabádají i policisté. „V poslední době se vyskytly phishingové zprávy zasílané jménem různých dopravců. Texty zpráv se průběžně mění. Doporučujeme nejen při nákupech cestou internetových obchodů, platbě a následném převzetí zboží, ale obecně při každé komunikaci v kyberprostoru chovat se velice obezřetně. Neotevírat přílohy v e-mailech s podezřelým obsahem, nereagovat na žádosti o zaslání přihlašovacích hesel a podobně,“ uvedla Daniela Vlčková z moravskoslezské policie.