Chtějí děti strávit prázdniny hraním minecraftu, ježděním na koních, trénováním parkuru, kreslením nebo plaváním v převleku mořské panny? To všechno ještě mohou. Většina organizací potvrdila termíny příměstských táborů až na konci května, takže volných míst je dostatek.

Oddíly se nemají potkávat

Stát vydal epidemiologická opatření pro konání pobytových táborů, ty probíhající ve městě, odkud děti odcházejí na noc domů, nechal zcela bez omezení. Ministerstvo zdravotnictví ve své zprávě pouze zdůraznilo, že se musí řídit aktuálně platnými usneseními vlády. „Pořadatelům příměstských táborů bychom doporučovali držet se stejných pravidel jako u klasických letních táborů,“ pronesla hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Tipy na letní tábor.Zdroj: Deník

Na pobytových kempech by se jednotlivé oddíly neměly potkávat. Pokud vyrazí na společnou akci, měly by dodržovat odstupy. Podmínkou je také zvýšená hygiena všech prostor a vybavení toalet tekutým mýdlem, dezinfekcí a jednorázovými ručníky.

Oslovení organizátoři pražských městských táborů sami naplánovali podobná opatření. „Budeme se hlavně řídit zdravým rozumem,“ říká Daniel Třešňák z Výtvarné školy Draw Planet. „Roušky a dezinfekci máme připravené, ale bude záležet na momentální situaci v ČR a typu akce, které se budou děti zrovna věnovat,“ dodal.

Dětský tábor. Ilustrační foto.
Příměstské tábory a chůvy mají volno i na poslední chvíli

Třešňák následně doplnil, že když budou děti sedět v ateliéru v určité vzdálenosti od sebe a malovat, nikdo po nich nebude chtít, aby měly roušku. Naopak když se třeba vydají na výlet MHD, tak si ji budou muset nasadit. „Budeme ostražitější i v tom, zda někomu z dětí není špatně. Dřív se přimhouřilo oko nad dítětem, které lehce pokašlávalo, to už teď nebude možné,“ upozorňuje.

Pod širým nebem

Pravidla připravuje i holešovické výstaviště, v jehož areálu letos proběhne sedm turnusů sportovních kempů. Nijak přísná ale nejsou. „Na každém turnusu budou pořád ty samé děti, bude jich 14. Nepotkají se s žádnými jinými skupinami ani s návštěvníky výstaviště. Pokud by se něco stalo, budeme vědět, které děti byly v kontaktu,“ řekla Deníku mluvčí Výstaviště Praha Tereza Hajduchová.

Piknik na Výstavišti. Revitalizovaný areál nabízí nové možnosti trávení volného času.
Výstaviště láká na nový park i veřejné grily

Táborníci podle ní stráví většinu času sportováním pod širým nebem, kde roušky mít nasazené nemusí. Pokud by vyrazili někam, kde je budou potřebovat, upozorní na to vedoucí rodiče předem.

Turnusy u v červnu

Přísnější podmínky nastavila organizace Věda nás baví a jsou téměř shodné s těmi, které nyní platí ve školách. Je to kvůli tomu, že její příměstské tábory startují už v půlce června.

„Aktualizujeme programy táborů a aplikujeme všechna opatření nařízená ministerstvem zdravotnictví a ministerstvem školství,“ uvedli pořadatelé. Do každé skupiny umístí nejvýše 15 dětí, každé musí mít s sebou dvě roušky, které si nasadí například při hře ve skupině. Při přesunech budou dodržovat odstupy.

Příměstský tábor pod lany – Lanové centrum Proud Praha.
Padlo hlídání? Některé příměstské tábory v Praze mají ještě volno

Příměstské tábory jsou už řadu let velmi populární. Úzkostnějším dětem, které špatně snášení odloučení od rodičů, vyhovuje, že se každý večer vrací domů. Ceny jsou navíc nižší než u pobytových táborů. Dítě jich proto může za stejnou cenu absolvovat několik.

Nejlevněji vycházejí tábory pořádané Domy dětí a mládeže, případně městskými částmi. Za ně rodiče vydají kolem tisícovky za týdenní turnus. Naopak pokud organizátor zajišťuje odborné lektory nebo se používá nějaké speciální vybavení, cena roste.

Cyklopruh v Bucharově ulici u výjezdu z dálnice D5.
Trasa pro kamikaze? Zhůvěřilost? Praha udělala cyklopruhy i u výjezdu z dálnice