Velkým tématem posledních týdnů jsou rozhodčí a jejich komise. Zapojili jste se do debaty, kdo ji má vést?
Tak my nemůžeme přijít za panem Malíkem nebo Svobodou a říct, že chceme, aby v komisi seděl Franta a Pepa. Tak to nefunguje a je to tak samozřejmě správně. Ale můžeme jim sdělit, jaká jsou naše očekávání od fungování této klíčové instituce. Před rokem se jednalo o krizovou situaci, komise pod vedením pana Listkiewicze odvedla spoustu práce a důvody pro její rozpuštění nám přišly malicherné, proto jsme se do věci vložili. Zpětně tento krok hodnotíme jednoznačně pozitivně a letos, i když bylo jasné, že se komise bude skládat znovu, jsme apelovali na zachování kontinuity a důvěryhodnosti, což se myslím podařilo.

Komisi nakonec převzal bývalý hráč a kouč Jozef Chovanec. Může on ze své pozice zabránit dohadům o čistotě soutěže?
Věřím, že bude mít respekt. Musíme si uvědomit, že Česko je malá země. Pokud šéfem čehokoliv zvolíme známou osobnost, bude to vytvářet určitou kontroverzi. Je důležité, že rozumí fotbalu, zná ho z mnoha úhlů pohledu, má mezinárodní rozhled. Svým způsobem projevil i odvahu spojit své jméno s takto sledovanou institucí a jsem přesvědčen, že s reputací komise a vlastně i se svojí vlastní hazardovat nebude.

Nicméně se zdá, že do fotbalu se vrací kontroverzní sudí. Zdeněk Vaňkát, který kdysi potopil divizní tým, protože šel proti šíbrovi Romanu Berbrovi. Nebo Marek Pilný známý z opilecké kauzy při ligovém zápase v Příbrami. Tohle vás nezneklidňuje?
Odpovím trochu všeobecně. V byznysu to funguje tak, že každý může udělat chybu. Jsou tam dvě ale. Ta chyba nesmí zruinovat firmu a chybu nesmí opakovat. Takže já bych se nebál. Ten, kdo se vrátí mezi rozhodčí, bude pod velkým drobnohledem. O to se vy novináři postaráte.

Chápu, že se snažíte druhé straně věřit. Ale musím se zeptat: co by se muselo stát, abyste z fotbalu odešli? Dá se vůbec smlouva s Ligovou fotbalovou asociací vypovědět?
Stáhli bychom se, kdyby nám to nepřinášelo žádný efekt.

Myslel jsem spíše hypotetickou situaci, třeba další korupční aféru.
Jakákoliv komerční smlouva obsahuje možnosti odstoupení. I tohle jsme si ošetřili. Nemůžu být konkrétní, ale máme dány jisté body, při jejichž naplnění bychom mohli odstoupit.

Berou vás fotbaloví činovníci jako rovnocenného partnera?
Ano, snažíme se hlídat férové a transparentní prostředí. Už v minulosti jsme byli aktivní, a to nejenom v otázce zmíněné komise rozhodčích. Když znovu ucítíme problém, budeme se snažit zasáhnout. Myslím, že lidé uvnitř fotbalového prostředí pochopili, že máme na věci zájem a jsme ochotni nejenom slavit úspěchy, ale i konstruktivně řešit případné potíže.

Kdysi jste sponzorovali jednotlivé kluby včetně Sparty a Slavie. Partnerství s ligou se vám jeví jako přínosnější spolupráce?
Předtím jsme se na fotbal dívali nekoncepčně. Bylo to roztříštěné. Je mnohem lepší mít jednu celou hromadu. A nebál bych se říct, že jde o unikát. V žádném sportu v Česku ani v evropském měřítku nejde podpora jedné společnosti všemi úrovněmi.

Fortuna ovšem působí také v dalších zemích. Kde jsou sázkaři největší patrioti?
Jednoznačně v Chorvatsku. Ukázalo se to i během mistrovství světa. Vezměte si semifinále proti Anglii. Tam jsme prodělali. Celá Evropa věřila Albionu, ale Chorvati do toho šli srdcem, sázeli na své a nakonec se jim to bohatě vyplatilo.

Čeští sázkaři takoví nejsou?
Když se daří, tak ano, ale už ne tolik jako v minulosti. Nejvíc rozumem do toho jdou Rumuni.

To platí hlavně o národním týmu. Existuje patriotismus v podobě sázek na domácí soutěž?
Tam hodně záleží na její kvalitě. A vlastně to znovu dokládá, že český klubový fotbal ji má. FORTUNA:LIGA je v Česku třetí nejsázenější soutěž, liga v Polsku je taky nahoře, vedle toho slovenská nebo chorvatská soutěž u domácích sázkařů až tak populární není. Dlouhodobě ale všude boduje hlavně Liga mistrů a anglická Premier League.