Pokračování rozhovoru s trenérem sokolovských fotbalistů Alešem Jindrou.

Mužstvo opustil útočník Milan Jurdík, kdo ho nahradí?

Měl by to být útočník se zkušenostmi s nejvyšší českou nebo slovenskou soutěží. Hráč, který bude garantem vstřelených branek, který již ukázal, že střílet branky umí, má něco za sebou a nebude u něj předpoklad propadu formy, jako to bohužel bylo u Milana.

Nejsou přesto dva útočníci málo, nepožadujete příchod třetího?

Já chci po vedení klubu spoustu věcí (se smíchem), ale klub má nějak nastavenou ekonomiku, to je dané. Přesto se snažím hledat cesty, jak mužstvo stále zkvalitňovat. Pro jaro bychom ale měli mít k dispozici i třetího útočníka.

O jakého hráče se má jednat typově?

Tady by to měl být mladý, začínající hráč, ale zároveň kvalitní. V útoku musíme zúročit práci Davida Kobylíka a dalších a vytěžit z toho góly, ty nám prostě na podzim chyběly.

Přejděme k podzimním negativům…

Je to velké množství zranění. To nejhorší je u Víti Vrtělky, který si přetrhl křížové vazy. Stejně jako zranění dalších hráčů a také vyloučení, to na nás mělo velký dopad. Jednalo se o klíčové hráče.

Není to ta věc, která Baník drží pod úplným vrcholem druhé ligy, řekněme nedostatečně široký kádr?

Je to samozřejmě také důležitý faktor. Když dojde k absenci a nemáte adekvátní náhradu, těžko můžete být nejlepší v soutěži.

Který podzimní zápas je lepší vymazat z paměti?

Jednoznačně utkání na Vltavínu. S posledním mužstvem tabulky jsme prohráli 4:0, byl to velký šok. Potom také domácí zápas s Ústím nad Labem (0:2).

Jaký zápas podzimu se naopak povedl?

Těch velmi dobrých bylo z naší strany více. V Táborsku, kde jsme své šance neproměnili a kde nám nebyl uznán gól, první poločas doma se Žižkovem, ve kterém jsme hráli velmi dobrý fotbal. I když u těchto zápasů je to zkaleno konečným výsledkem našimi porážkami. Povedl se nám i zápas s Vlašimí, kde zabránil naší vysoké výhře jen vynikající brankář Švenger.

S Vlašimí jste nakonec vyhráli těsně 1:0. Sokolovští diváci by jistě uvítali nejen v tomto, ale i v dalších zápasech více branek, hlavně v hostující síti…

To je jedna z věcí, která se nám nepovedla. V utkáních se slabšími soupeři jsme nepřidali další góly, a tím fanoušky více nepotěšili. Oni vidí, že jsme lepší, ale pokud to nevyjádříme brankově, tak odchází s divným pocitem. Dokážu se do toho vžít.

Co s tím?

Chceme se na to v jarní části zaměřit, hrát více pro diváka. Nás v kabině i vedení klubu mrzí, že fanoušků nechodí více. Budeme hledat různé cesty, abychom naši hru zatraktivnili a předváděli zajímavější fotbal.

Jak bude probíhat samotná příprava…?

Zvolili jsme stejný model jako v loňské sezoně. Z ekonomických důvodů máme možnost jednoho soustředění, tak jsme vybrali kondiční v hotelu Krakonoš v Mariánských Lázních. Účelem je rovněž být pohromadě, kvůli správnému týmovému duchu.

Vedle Milana Jurdíka odchází také Antonín Holub…

Z toho důvodu budeme v přípravných utkáních testovat velké množství hráčů. Potřebujeme za ně najít náhradu, minimálně rovnocennou, a z mladších hráčů potom doplnit kádr.

Mimochodem, co říkáte výkonu Plzně proti CSKA Moskva?

Byl jsem se na zápas podívat. Plzeň se stala v poslední éře velkým mužstvem a vzorem pro ostatní. Je to tým velmi dobré evropské úrovně, protože pokud dokáže porážet kluby jako CSKA Moskva nebo třeba Neapol, tak to není náhoda. Mají vysokou úroveň, podařilo se jim dát mužstvo dohromady úžasným způsobem i s trochou štěstí, ale to k tomu patří. Hrají nejen hezký, ale i úspěšný fotbal.

Jak hodnotíte příchod Pavla Vrby k české reprezentaci?

Je to asi nejlepší volba, která mohla nastat. Přála si to většina lidí, fanoušků i odborníků. Dokázal v Plzni velké věci a má velkou kvalifikaci pro to, aby se stal také úspěšným trenérem národního týmu.