S týdenním zpožděním začne o nadcházejícím víkendu druhá nejvyšší fotbalová soutěž v zemi. Ta v zimní přestávce změnila svůj oficiální název na Fotbalovou národní ligu.

S týdenním zpožděním

První jarní kolo bylo kvůli podmáčeným terénům přesunuto až na samotný závěr soutěže, hrát se bude až ve středu 5. června. Místo domácího zápasu s vedoucím celkem ligy, Bohemians 1905, tak pojede Baník v úvodu na půdu Táborska. „Chtěl jsem hrát už před týdnem, protože jsem věřil, že proti silnému soupeři na domácím stadionu můžeme uspět, v těchto zápasech se nám daří. Na utkání jsme byli připraveni. Rozhodnutí ale musíme respektovat. Hřiště bychom dokázali připravit, ale během jednoho zápasu bychom ho zase úplně zničili," uvedl trenér Baníku.

Místo domácího zápasu pojedou na úvod ven

Fotbalisté Sokolova se tak zřejmě dočkají zítra, kdy vyběhnou bojovat o první jarní body na hřiště Táborska, kterému patří dvanáctá pozice tabulky, v domácím prostředí ale na podzim neprohrálo, body ztrácelo pouze za remízy. „Očekávám vyrovnaný zápas. Táborsko se přes zimu posílilo, ale my tam chceme vyhrát," má jasno Jindra.

Zimní přípravu komplikovala zranění

Hlavní starost dělala v zimním období trenéru Aleši Jindrovi marodka týmu. „Proto je spokojenost s přípravou sotva částečná. Na začátku nám vyšlo kondiční soustředění, bylo velmi dobré. Potom nás bohužel pronásledovala zranění, dlouhodobě chyběl Lukáš Hrubý. K němu se v posledních dnech před původním startem ligy přidal Jakub Blažek s poraněnou achillovkou a Zbyněk Vondráček se zánětem průdušek, další hráči měli drobná zranění. Z toho jsem lehce nervózní," přiznal kouč Baníku. Podle posledních informací bude vedle vykartovaného Vondráčka absentovat v prvním zápase jara právě Lukáš Hrubý.

Se čtyřmi posilami

V zimní přestávce řady sokolovského celku posílili celkem čtyři hráči. V záložní řadě bude operovat plzeňský Martin Hoffmann. Defenzivu vyztuží Jan Hošek. Majitel bronzové medaile z mistrovství Evropy do 21 let zamířil do Sokolova z Teplic, na svém kontě má však také ligové starty za Slavii Praha, s níž získal mistrovský titul, a hrál také v polské Ekstraklase, kde oblékal dres krakovské Cracovie. „Hošek byla taková poslední díra, kterou jsme v sestavě měli. Věřím, že jeho výkon ještě poroste. Pokud bude zdravý, bude nastupovat v základní sestavě na stoperu s Josefem Dvorníkem. Jiného teď nemáme, Vondráček je v disciplinárním trestu," vysvětlil trenér Sokolova.

Naopak ofenzivní sílu Baníku má zvýšit brněnský Rostislav Šamánek, rovněž se zkušenostmi z první ligy, který však naposledy působil v třetiligových Karlových Varech. „Byl s námi od začátku přípravy, zatím se mu dařilo střílet góly, já doufám, že mu to vydrží," přeje si Jindra.

Do útoku přichází také Milan Jurdík ze Sparty Praha. „U něj chceme jít stejnou cestou jako u mladšího Davida Vaněčka. Má plnit roli mladého rvavého pracovitého útočníka, je to perspektivní hráč," doplňuje kouč Baníku.

S doplněním kádru je Jindra spokojen

Požadavky Aleše Jindry ohledně doplnění mužstva klub dotáhl do zdárného konce. „Podařilo se vše splnit, tyhle hráče jsem si vybral. Teď jde o to, aby potvrdili naše očekávání," konstatoval Jindra.

Ten pouze lituje, že neměl zejména Hoška dříve k dispozici. „Je to škoda, ale čekal do poslední chvíle na nějakou ligovou nabídku a jeho zapracování tak bylo složitější," posteskl si.

Změna také na postu trenéra brankářů

Změna nastala také v realizačním týmu druholigového Baníku Sokolov, kde dosavadního trenéra brankářů Michala Kýčka nahradil Milan Zahálka. Ten vyrůstal s rodiči po emigraci v Itálii, kde nakoukl do prvoligového týmu Como Calcio, v Čechách po návratu oblékl dres Bohemians, později působil mezi třemi tyčemi na Kypru. Do přípravy sokolovských brankářů chce vnést nové prvky. „Snažím se jim dát italskou školu. Ta je oproti české více technická, tady se klade velký důraz na fyzickou připravenost. To je stejné jako ve fotbale. Na tom se tedy snažíme pracovat," nastínil.

Cíle pro jaro

V loňské sezoně vybojovali fotbalisté Sokolova nejlepší umístění v historii klubu, třetí příčku druhé ligy. Po podzimu však zakotvili až v polovině tabulky, na osmé příčce. To se má na jaře změnit. „Jednoznačným cílem je zlepšení současného postavení, osmé místo se mi vůbec nelíbí. Chceme se tabulkou posunout nahoru," říká na závěr rezolutně trenér Baníku Sokolov Aleš Jindra.

 Klub

Rok založení:1948.Oddílové barvy:černá, zelená, žlutá.Kapacita stadionu:5000 diváků, z toho 4000 k stání.Ve druhé lize od sezony:2006/ 2007.Generální partner:Sokolovská uhelná.Ředitel klubu:Pavel Makoň.Sportovní ředitel:Vítězslav Hejret.Obchodní manažerka:Petra Božeková Makoňová.Ekonom:Miroslav MiškovskýŠéftrenér mládeže a trenér sportovních tříd:Tomáš Provazník.Sekretář:David Palla.Vedoucí Sportovního centra mládeže:Tomáš Hájek.Účetní:Dagmar Samková.

 Soupiska

Brankáři: číslo dresu 30 Bertelman Jiří (ročník narození 1982), 22 Dvořák Jakub (1987).Obránci:11 Blažek Jakub (1989), 21 Dříždal František (1978), 2 Dvorník Josef (1978), 24 Hošek Jan (1989), 6 Šíma Petr (1983), 5 Vondráček Zbyněk (1984).Záložníci:Čada David (1986), 17 Dvořák Jakub (1989), 19 Hoffmann Martin (1992), 18 Holub Antonín (1986), 13 Hrubý Lukáš (1982), 7 Machek Vojtěch (1990), 9 Vaněček David (1983), 8 Vrtělka Vít (1982).Útočníci:16 Jurdík Milan (1991), 10 Mlika Jiří (1980), 20 Šamánek Rostislav (1989).Realizační tým trenér:Aleš Jindra.Asistent:Jiří Dreiseitl.Trenér brankářů:Milan Zahálka.Vedoucí mužstva a kustod:Václav Zíma mladší.Fyzioterapeut a masér:Jan Mihál.Lékař:MuDr. Oldřich Vastl.

Přípravná utkání

Sokolov - Karlovy Vary 1:0 (1:0), Tachov - Sokolov 2:6 (1:0), Žižkov - Sokolov 1:1 (0:1), Sokolov - Chomutov 2:0 (2:0), Most - Sokolov 0:2 (0:1), Sparta „B" - Sokolov 3:2 (1:0), Sokolov - 1. FC Trogen 5:0 (2:0), Sokolov - Domažlice 2:1 (2:1), Sokolov - Varnsdorf 1:1 (1:1).p