Gdaňsk ve finálovém souboji zdolal dorost Baníku Sokolov jednoznačně 7:2 a potvrdil své kvality. Dorostenci FK Baníku Sokolov, již skončili na nádherném 2. místě, což je nepochybně velký úspěch tohoto věkově mladého a ctižádostivého týmu trenéra Hájka, se tak stali domácím mistrem ČR.

„Považujeme to za náš ohromný sportovní úspěch, který sice vůbec nepřeceňujeme, ale velice si ho vážíme,“ shrnul vystoupení svého týmu trenér Tomáš Hájek. „Nejsme sice žádní specialisté na písčité hřiště, ale naši hráči se s tímhle pro ně nezvyklým povrchem vyrovnali nad očekávání dobře. Podali skvělý a nadšený výkon a tohle nádherné umístění je jim zaslouženou odměnou,“ chválí svůj tým trenér Hájek. A má pro to pádný důvod. Jeho svěřenci se naprosto nečekaně stali šampióny České republiky v beachsocceru pro rok 2011.

VYSOKÝ FAVORIT NEPŘIJEK

Co na tom, že avizovaný mistr Polska KS Piorkowscy se čtyřmi Brazilci v sestavě v čele s mistrem světa Dabielem Sousou do Sokolova nedorazili. Turnajové klání ovládl druhý přihlášený tým z Polska, trojnásobný šampión své vlasti z předešlých let, Gdaňsk.

„Moc nás mrzí, že ohlášený tým KS Pioroscy se svými míčovými kouzelníky z Brazílie do Sokolova nedorazil, ale s tm už se teď nedá noc dělat. Něco důležitého jim do toho přišlo, a tak se na poslední chvíli omluvili,“ vysvětloval před zahájením hlavní organizátor mistrovského turnaje Prohl z Chebu. Úroveň turnaje tak pozvedl jiný tým z Polska.

Polský Gdaňsk všechny své zápasy na turnaji vyhrál, a to naprosto suverénním způsobem. Ve své základní skupině B postupně přehrál loňského mistra ČR Neratovice 2:1, poté si snadno poradil s Frýdlantem A 5:2 a s Otovicemi 6:3.. Stejně úspěšný byl rovněž ve všech následných vyřazovacích zápasech od osmifinále až do vítězného finále.

Rovněž druhý finalista Sokolov si počínal znamenitě. Baník v základní skupině porazil Dune Tigers 5:4, Makrely Kostelec 3:2 a Beach Club Polabí přestřílel 6:4.

„Dvě těsné výhry a další vítězná přestřelka nás posunuly do dalších bojů z prvního místa ve skupině, což jsme moc nečekali. To našim hráčům zvedlo sebevědomí i kuráž a pak už jsme turnajem kráčeli vítězně až do finále. Ve čtvrtfinále s Chebem se nám podařilo otočit nepříznivý stav 0:2 až na vítězných 3:2. naše semifinálové drama s Polabím, jež skončilo nerozhodně i po prodloužení, rozhodla v náš prospěch až penaltová loterie. Takže jsme měli i kus sportovního štěstí,“ uznává kouč Hájek. Jeho tým se probil až do finále turnaje, tam už ale narazil na soupeře z nejtěžších. Polský profesionální tým z Gdaňska byl nad síly domácích dorostenců.

PROPRŠENÉ MISTROVSTVÍ

Silný a studený vítr, vytrvalý déšť, nevlídné a sychravé počasí po oba dva hrací dny. Takové bylo mistrovství ČR v beachsocceru, jemuž počasí skutečně vůbec nepřálo.

Pořadatelé dělali co mohli, ale uzajistit horké letní počasí, jenž k tomuto typicky letnímu druhu sportu patří, prostě nedokázali.

Známé rčení „Poručíme větru dešti“ už dávno neplatí, hrálo se v chladném a velmi sychravém počasí.

„Fotbalisté nejsou z cukru. Něco vydrží,“ odlehčil situaci jeden z dvojice rozhodčích Filip Svědík. „Už chybí jenom sníh a bude to komplet všechno,“ zavtipkoval a dokreslil situaci na písčité pláži druhý sudí Aleš Breník. Teplota na kurtu byla v té době pouhých 8 stupňů.

Nálada na turnaji však byla výborná. Ze sobotních kvalifikačních utkání v šesti základních skupinách si postup do nedělních KO zápasů vybojovalo 16 celků. Neprosným sítem vyřazovacích play-off soubojů se zrno postupně oddělovalo od plev, dál už postupovaly pouze vítězné celky.

OSMIFINÁLOVÉ ZÁPASY

Sobotní suverén – hokejisté HC Energie, již turnaj hráli ve svém volnu těsně před nástupem na dovolenou, se z další účasti omluvili a k nedělním zápasům už nenastoupili. Jejich soupeř Dune Tigers tak postoupil bez boje. Další favorit Gdaňsk si v rytmu samby bravurně poradil s Frýdlantem B. Byla to exhibice Poláků s výsledkem 9:0.

Duel USK Akademik Cheb s loňským mistrem Juniors Neratovice skončil plichtou 1:1 (góly Kříž – Zámečník), na penalty Cheb padnul 2:3.

Slavoj Houslice padnul s Lucky Planet 1:4 a Baník Sokolov přehrál ŠKPP Oranjes jednoznačně 6:1 (Sláma 2, Tůma, Rau, Rádler, Šaloun – Hucl). Stejným výsledkem 6:1 skončil také duel Beach Soccer Cheb –Bouda Dřisty (Dan Čížek 3, Kohout, Boček, Šneberger).

Duely BFK Petrohradská Praha versus Beach Club Polabí 1:4 a Bambuča Rakovník – Jumpers Otovice 2:6 pak osmifinálové zápasy uzavřely. Pět ze šesti gólů Otovic vstřelil Jablonský, jeden přidal Kaňok.

ČTVRTFINÁLOVÁ UTKÁNÍ

Dune Tigers – Gdaňsk 0:3. Hladký a naprosto jistý postup Poláků. Následný duel přinesl velké drama, v němž loňský mistr ČR Juniors Neratovice padnul s Lucky Planet 3:4. O góly vítězů se podělili M. Vachník, Kočí, Szitai a Kopřiva. Loňský šampión narazil na těžkou překážku, kterou byl brankář Martin Zahrádka, jenž svůj vítězný tým několikrát výrazně podržel.

B. Sokolov- Beach Soccer Cheb 3:2. V regionálním derby otevřel skóre už v 1. minutě David Šneberger a Radek Čížek přidal záhy druhý gól. Tůma však bombou z rozehry snížil a v zápětí i srovnal na 2:2.

Po střele kapitána Šalouna rozhodl drama Kopecký dorážkou na 3:2 a velká senzace turnaje byla rázem na světě. Cheb už nevyrovnal, do semifinále postoupil nečekaně Sokolov.

Čtvrtý čtvrtfinálový zápas přinesl další neskutečné drama. V duelu Polabí vs. Otovice 3:3 (po prodloužení 4:3) se konaly střelecké dostihy dvou kanonýrů. Za Otovice dal všechny tři góly David Jablonský, za Polabí skóroval třikrát Filip Horejc. Ten svým čtvrtým gólem vyrovnaný zápas v prodloužení také rozhodl postupovou pečetí na konečných 4:3. „Někdo postoupit musel. Postoupil šťastnější tým,“ uznal kouč vítězného celku z Polabí.

SEMIFINÁLE

Polský favorit nezaváhal. Gdaňsk nasypal Lucky Planet šest gólů a v pohodovém tempu vyhrál 6:2. Dvě branky vítězů vstřelili Sebastián Letniowski a Brazilec Dominik Depta, jenž se stal nejlepším hráčem turnaje.

Za poražený tým skórovali Vojta Szitai a Michal Bečvář. Druhý semifinálový zápas přinesl největší drama turnaje. Sokolov hrál s Polabím 3:3, po prodloužení 4:4. Po dvou brankách svých celků dali Tůma i Horejc. Oba se navíc trefili také ve tříminutovém prodloužení a později i v penaltovém rozstřelu. Branky hostí z penaltového značky dali Marek Náhlovský a Filip Horejc, Jakub Hejret přestřelil. Za vítězný Baník se trefili Tomáš Rau, Jiří Šaloun a tu rozhodující pečeť na 3:2 proměnil Ludvík Tůma. A Sokolov šel do finále. „Ani se neptejte, jak je vůbec možné dosáhnout takového úspěchu. Hráli jsme uvolněně a s nadšením. Dařilo se nám herně i střelecky,“ vymáčkl ze sebe po vítězném semifinálovém souboji šťastný střelec 10 sokolovských gólů Ludvík Tůma.

Utkání poražených semifinalistů o 3. místo se nehrálo. Na pěkné 3. příčce skončili svorně Lucky Planet i Beach Soccer Polabí.

FINÁLOVÉ UTKÁNÍ

Tak jako v průběhu celého turnaje, kraloval polský Copacabana Boca Gdaňsk také ve finálovém utkání, v němž porazil Sokolov vysoko 7:2. Už vyčerpaný dorost Baníku nekladl příliš velký odpor. „Bojovali jsme, ale kvalita byla jasně na straně soupeře,“ uznal sokolovský trenér Hájek.

Gdaňsk měl bleskový nástup. Skóre otevřel už v 1. minutě Olszewski a Brazilec Depta ranou z dálky zvýšil záhy na 2:0. V 5. se blýsknul Adrián Klimovcz, jenž později přidal také svůj druhý a pak i třetí gól tohoto utkání. Mezitím se trefili také Marek Czirkowski a Sebastian Letňowski. Porážku Baníku 2:7 už pouze zmírnili Rau a Rádler.

Vítězem turnaje a mezinárodním mistrem ČR se stal polský Gdaňsk, Baník Sokolov je považován za českého mistra.

O historický úspěch se zasloužili tito hráči. Brankář Tomáš Susko, Ludvík Tůma, Tomáš Šturm, Martin Sláma, Tomáš Rádler, Jiří Šaloun, Tomáš Rau, Josef Kopecký a hrající trenér Tomáš Hájek.

Nejlepším střelcem se stal Filip Horejc s 11 góly (BC Polabí). Nejlepším hráčem byl vyhlášen Dominik Depta (Gdaňsk) a brankářem Tomáš Susko ze Sokolova.

Vítězný Gdaňsk obdržel velký blyštivý putovní pohár. Byly rozdány sedm medailí, poháry za umístění, věcné ceny i diplomy.

„Počasí nám letos vůbec nepřálo, ale i s tím jsme se museli smířit a nějak vypořádat. Podařilo se. Cenu za fair-play obdržel za své příjemné a bezproblémové vystupování, ale i za perfektní výkony polský Gdaňsk. Ten k nám přijede také příští rok, kdy bude své turnajové prvenství obhajovat,“ zakončil Oldřich Prohl, hlavní organizátor turnajového klání.

Konečné pořadí:

1. Boca Gdaňsk, 2. B. Sokolov, 3. Lucky Planet a. BC Polabí, 5. Jumpers Otovice, 6. Juniors Neratovice, 7. BS Cheb, 8. Dune Tiger.

Josef Mihalík