Kategorii U19 má již několik sezon v FK Baník Sokolov na starost trenér Tomáš Hájek.

Pane Hájku, jaké jsou vlastně hlavní cíle pro U19 před vstupem do sezóny?

Vždy zůstávají víceméně stejné. Snažíme se o co nejlepší přípravu odcházejícího ročníku do dospělé kategorie, pokud se nám povede výstup přímo do A týmu, jsme velmi rádi. Je to vždy týmová práce, lidí od nejmenší přípravky přes žákovské kategorie až po dorosty. Do U19 už by měli přijít kvalitní hráči s širokou paletou dovedností a schopností, takže to, že pak z U19 hráči odchází do dospělých republikových soutěží, není samozřejmě jen zásluha trenérů z U19, ale všech lidí od mládeže. Jinak v každé sezóně máme přirozeně ambice hrát v tabulce co nejvýše, nesmí to být ale v žádném případě na úkor ofenzivní hry.

Hráči se připravují jen se svým týmem, nebo mají i tréninky mimo U19?

Ano, někteří hráči absolvují i další tréninkové jednotky dopoledne v rámci systému SCM a také někteří vytipovaní hráči trénují občas s A týmem.

Tomáš Hájek, trenér U19 FK Baník SokolovJaká je současná výkonnost týmu U19?

Oproti loňskému ročníku nehrajeme o mnoho hůře, ale výsledkově na tom nejsme tak dobře. Některá utkání prohráváme prostě proto, že nedokážeme vstřelit gól ani z pěti šancí. Chybí nám střelec s instinktem „zabijáka", jako byl v loňské sezóně Tomáš Lacina. Také v této sezóně nejsou hráči ochotni tolik obětovat, nejsou tak důrazní a agresivní, proto jsou proti nám často úspěšné i fotbalově podprůměrné týmy, které ovšem hrají s větším nadšením a ochotou bojovat.

Jak se pracuje s hráči této věkové kategorie?

Abych řekl pravdu, tak obzvláště v této sezóně to poměrně složité je, i z důvodů, které jsem vyjmenoval v předchozí otázce. Pro některé je priorita škola nebo další aktivity, takže sport je až na druhém místě, ale to je opravdu na tuto úroveň soutěže málo. Samozřejmě abych nebyl zase úplný skeptik, tak je také hodně těch, kteří chtějí něčeho dosáhnout, a to je přesně ta skupina, ze které pak vzejdou hráči pro republikové soutěže.

Jak spolupracujete se středními školami?

Náš hlavní partner pro SCM je dlouhodobě ISŠTE Sokolov, se kterou máme podepsanou smlouvu o spolupráci a funguje na výtečnou. Do budoucna bychom rádi tuto spolupráci ještě zintenzivnili, abychom se dostali ještě na vyšší úroveň přípravy našich hráčů. Další naše partnerské školy jsou Gymnázium Sokolov, Soukromá obchodní akademie Sokolov a Živnostenská škola Sokolov všechny nám vycházejí vstříc, spolupráce je příkladná. Také pokud se dostaneme do jednání s dalšími školami v kraji, tak je vždy jednání ze strany jakékoli z nich korektní a vstřícné.

Jaké jsou vaše tréninkové podmínky?

Určitě nejlepší v Karlovarském kraji, o tom nemůže být pochyb. Máme dostatek tréninkových ploch i materiálního vybavení, o to se klub příkladně stará. Do budoucna bychom chtěli vyřešit i vlastní posilovnu a regeneraci, vedení klubu na tom usilovně pracuje. Pak budeme mít na české podmínky opravdu top zázemí srovnatelné s nejlepšími týmy v zemi.