Po letním odchodu Daniela Šmejkala do Teplic byl na post hlavního kouče druholigového FK Baník Sokolov překvapivě nominován do té doby asistent Jiří Dreiseitl. Škarohlídi měli jasno, postoupit Sokolov nechce, byla tak nasazena „figurka", která bude držet tým mimo postupové pozice. Umístění Baníku po podzimní části dává pesimistům za pravdu. Hornický klub okupuje za poslední dlouhá léta nejhorší příčku, až 11. místo. To je pohled zvenku, ten bližší tak tragický není. Naopak. Baník sice tolik bodů neposbíral, mladý tým často srážely individuální chyby, ale diváci se při utkáních nenudili. Hrál se zajímavý fotbal. Ostatně, tak jak bylo avizováno před sezonou. I když od původního rozestavení s více útočníky musel Dreiseitl ustoupit. „Vyhodnotili jsme, že na něj ještě nejsme tak úplně připravení. Nicméně nám to přineslo rozšíření taktického myšlení hráčů, lépe teď můžeme přejít na hru se třemi, nebo pěti obránci, můžeme rozestavení pružněji přepínat podle vývoje zápasu," vysvětluje kouč Baníku.

Požadavky Jiřího Dreiseitla na zimní posílení týmu byly splněny tak napůl. „Chtěli jsme přivést brankáře, to se podařilo. Příchod typologicky vysokého útočníka, který nám pomůže v případě, že se nám nebudou dařit kombinace po zemi, se nepovedl," lituje sokolovský trenér.

„Zavděk" tak musel Dreiseitl vzít dvěma rychlostními typy do ofenzivy, hradeckým Filipem Zorvanem a Tomášem Valentou ze Slavie Praha, který střelecky zářil ve třetiligových Dobrovicích. „Oba jsme si vyhlédli již v létě. Filipa Zorvan má velký potenciál. Tomáše Valentu jsme sledovali, věřím, že nám naši důvěru vrátí," je přesvědčen Dreiseitl.

Klubu se také podařilo „ulovit" levonohé hráče do obrany. „Těch moc není, na podzim tam museli hrát přes nohu Medveděv nebo Mejdr, tady máme v podobě Domagoje Krajačiče a Pavla Čermáka trochu nadplán," přiznává kouč Baníku.

To samé platí o angažování obránce Martina Dobrotky. „Je to velký bonus, moc jsme s tím nepočítali, už jsme měli vytipované jiné hráče," prozrazuje Dreiseitl.

V Sokolově zůstává defenzivní dvojice z prvoligových klubů, Marek Strada z Teplic a Lukáš Sadílek z 1. FC Slovácko.

Naopak hornický klub se po pěti letech rozloučil s Víťou Vrtělkou, do druholigového kádru se neprosadil Jakub Blažek, brankář Jakub Dvořák, Petr Průcha, Daniel Boček, Ludvík Tůma, Marek Kodr, David Klusák ani Rostislav Vokáč.

Majitel FK Baník Sokolov a klubové vedení chtějí vidět svůj tým tradičně v horní polovině tabulky. To se nemění ani pro jaro. Trenér Jiří Dreiseitl chce jít ale postupnými kroky. „Půjdeme zápas od zápasu. Věřím, že když zvládneme první dvě kola, tak se nastartujeme. Nechceme koukat na konkrétní umístění, ale budeme se snažit posbírat co nejvíce bodů a posunout se tak co nejvýše. Hráčům tak můžeme i pomoct nastartovat jejich prvoligovou kariéru," míní lodivod Sokolova.

První utkání čeká sokolovský Baník v sobotu v Prostějově. „Nic nepodceňujeme, vyrážíme již v pátek. Chceme si přivézt tři body," má jasno trenér Jiří Dreiseitl.