Chcete se přihlásit do letošního ročníku McDonald's Cupu?
Každá škola má šanci, v akci budou i malotřídky. Základní náležitosti a podrobnosti k turnaji najdete na webu Deníku nebo oficiálních stránkách https://www.mcdonaldscup.cz/

Ten odstartoval svou velkou kariéru právě v druholigovém Sokolově, za který odehrál několik desítek zápasů. Následně nabrala jeho kariéra na vzestupu, zahrál si Gambrinus ligu v dresu ligové Viktorie Plzeň či Bundesligu ve Wolsburgu či Hamburku, k čemuž přidal i starty za českou reprezentaci.

Ale jak to má v současnosti osmatřicetiletý hráč s McDonald's Cupem? „Bohužel jsem neměl to štěstí,“ prozradil Petr Jiráček, že nikdy nástrahy McDonald's Cupu neokusil.

Petře, jak vzpomínáte na své žákovské zápasy, vybavíte si nějaký speciální moment?

Období žákovské kategorie pro mě bylo náročné i úspěšné zároveň. Mým trenérem byl totiž můj tatínek, který mi nedaroval nic zadarmo, myslím, že kdo zná, tak hned pochopí (smích). Jinak to bylo období úspěšné, zápasově se nám dařilo a postoupili jsme s týmem FK Baník Sokolov do žákovské ligy.

Jaký prostor měl vlastně fotbal během hodin tělocviku?

Navštěvoval se 3.ZŠ Sokolov, která je sportovní atletickou školou, tudíž v hodinách tělocviku jsme se věnovali atletickým disciplínám. Pro fotbal byl tedy prostor opravdu minimální.

Koho jste obdivoval tehdy a kdo vás jako fotbalista baví teď?

Mezi mé vzory jednoznačně patřil a patří Pavel Nedvěd a ze současných fotbalistů, kteří jsou už sice na sklonku svých veleúspěšných kariér, musím rozhodně jmenovat Messiho a Ronalda.

Co na vaši kariéru říkají tehdejší spolužáci, pokud jste v kontaktu?

Mé časové možnosti bohužel zatím neumožnily, abych se zúčastnil školních srazů ZŠ a vzhledem k tomu, že je to už nějaký pátek od dokončení studia ZŠ (úsměv), tak se školní kontakty vytratily.

Miloš Kratochvíl
McDonald's Cupem prošel i Kratochvíl. Byl jsem nejlepším střelcem, říká

Plánujete vyrazit se podívat na některý zápas McDonald's Cupu?

Rozhodně. Mám tu čest být patronem McDonald's Cup pro Karlovarský kraj a již nyní se těším na krajské finále, které bude 20. května právě na stadionu FK Baník Sokolov a já budu u toho.

Kvízová otázka: tipněte si, kolik dětí už zasáhlo do McDonald's Cupu?

Jako správný patron jsem se trochu pídil po informacích tohoto typu, takže by to mělo být snad kolem 1,5 milionu dětí.

Co byste poradil současným talentům?

Aby hráli fotbal s láskou. Aby se mu věnovali s nadšením, elánem a pokorou. Nenechali se odradit porážkami a nebáli se chyb, ty nás totiž posouvají výš.

A máte nějaký vzkaz i pro jejich učitele, trenéry?

Aby šli svým hráčům, žákům příkladem, jak směrem k fotbalu, tak směrem do života, zároveň pomáhali vytvářet takové prostředí, které je bude motivovat k co nejlepším výkonům.