Autor: JOSEF MIHALÍK

Královské Poříčí Překvapení? To snad ani ne, spíše rozčarování a velké zklamání v řadách domácího celku. Bojovnější a mírně fotbalovější, ale hlavně střelecky výrazně produktivnější horalé z Nejdku slavili na hřišti Baníku vysoké vítězství v poměru 4:1 a tím si upevnili své pěkné postavení v těsném závěsu za vedoucí trojicí tabulky krajského přeboru.

Výhra Krušnohorců se nerodila lehce, ale přesto je naprosto zasloužená. Hosté měli raketový nástup a hned v úvodu zápasu prováhal tutovku jako hrom Falatek, když domácí brankář Dvořák vyrazil jeho střelu na roh.

Po rohovém kopu v téže 2. minutě však Falatek líznul hlavou míč k zadní tyči a rázem to bylo 0:1. Dělovka domácího Kričfalušiho prosvištěla těsně nad a pak už se do útoku zase více tlačili hosté. Tvrdou střelu Pilaře kryl Dvořák, Jílek po závaru nastřelil tyč a z dálky zamířil metr vedle. Krátce nato přišla další velká šance domácích. To Půta potáhl nádhernou akci zleva, po jeho centru však Schildbach těžce selhal, když svoji super šanci na vyrovnání doslova promrhal.

Kromě řady šancí byly na pomenším hřišti s UMT k vidění také časté tuhé osobní souboje. Chvílemi se na place hodně jiskřilo, a tak sudí musel rozehrát svůj karetní mariáš, na hřišti se žlutilo i červenalo. Domácí Dufek po své první žluté kartě ve 36. minutě uviděl stejný kartonek a po něm i červený také minutu před poločasovou pauzou, takže druhou část rušného zápasu dohrávali baníkovci o deseti hráčích. A početní oslabení se ve druhé půli tvrdě vymstilo.

V 50. minutě zakončil útok hostí zleva Kinkal křížnou ranou k protilehlé tyči a zvýšil na 0:2. Jenže domácí, kteří ctili zelenočerné hornické barvy svých dresů, se pranic nevzdávali a chvíli nato se po faulu hostí Bočka kopala penalta. Na exekuci ze značky pokutového kopu se rozběhl fotbalový matador Jiří Drobný a bezpečně snížil na 1:2.

Domácí sahali po vyrovnání a v 76. minutě k němu byli opravdu blízko. Útočný výpad tvrďáka Tuschinovského zleva rozvrátil obranu hostí, mladý Jiří Samek však z jeho přihrávky vypálil o fous vedle. Pak už otěže hry definitivně převzali Nejdečtí. Útočně laděný režisér jejich hry, exligista Tomáš Pilař, rozehrával spoustu ofenzivních akcí a ze dvou z nich hosté potvrdili své perně vybojované vítězství.

V 84. minutě vypustil „Pilka" svým pasem do brejku Chlupa, Dvořák jeho střelu bravurně vyrazil, ale dobíhající Valvoda vydařenou dorážkou posunul skóre na nadějných 1:3. Minutu nato přišla pečeť, početně oslabení a nepříznivým vývojem zápasu otřesení domácí rezignovali a záhy inkasovali i počtvrté. Po akci Pilaře vypálil ostrý centr do ohně před branku Mandous a míč se s nechtěnou, ale zato výraznou tečí jednoho z obránců zatřepetal znovu v síti, čímž hosté přizdobili skóre na konečných 1:4.

Jarní premiéra baníkovců z Královského Poříčí tak zhořkla jako odvar z pelyňku. Naopak vysoká výhra horalů je vhozenou rukavicí kdysi slavné Hvězdě Cheb, která do Nejdku zajíždí k příštímu utkání. Poříčí pojede k okresnímu derby do Citic.

„Hrál se trochu říznější zápas, ale zvládli jsme ho. Dali jsme čtyři góly, obdrželi jen jediný z penalty, takže si myslím, že jsme vyhráli zaslouženě," shrnul dění na hřišti už zkušený a věhlasný trenér vítězů Marián Mecele.

Baník Královské Poříčí - FK Nejdek 1:4 (0:1).

Branky: 52. Drobný (PK) - 2. Falatek, 50. Kinkal, 84. Valvoda, 85. Mandous.

Kr. Poříčí: V. Dvořák-  Tuschinovschi, M. Dufek, Samek, Miksa Schildbach, J. Drobný, Půta, Nguyen R. Bořek (53. Rajchrt), Kričfaluši. Trenéři: M. Buják, M. Gabrle.

Nejdek: Nádeníček - J. Ruterle, Sulák, T. Jílek Mandous, Pachta, Valvoda, Kinkal F. Rutrle, T. Pilař, Falatek. Střídali: T. Chlup, Kurtin, Draxal. Trenér M. Mecele, asistenti J. Žižka.

ŽK: 2:3 (36. A 44. m. Dufek 40. Jílek, 43. Pachta, 81. Chlup. ČK 1:0 (44. M. Dufek).

Rozhodčí: Šmat -Cvrk, Hányš. DFA Vorel. Diváci: 50.