O tom, jak se v nové roli cítí a jak se mu s ligovým týme pracuje, jsme si povídali po návratu z kondičního soustředění v Žinkovech.

V závěru uplynulé sezony jste převzal mužstvo společně se sportovním ředitelem Vítězslavem Hejretem. Nakonec Baník obsadil pěkné 6. místo. Jak byste zhodnotil závěr letošního jara?
Mužstvo jsme přebírali v době, kdy na tom nebylo dobře psychicky.Domajsme sice porazili jasně poslední Fulnek a vyhráli v Ústí, ale pak přišla domácí porážka s Hradcem Králové. Poté se prohrálo těsně i na Slovácku, ale herně jsme se z toho nakonec dostali, doma pak porazili všechny soupeře včetně Opavy, Jihlavy nebo Mostu. Závěr sezony jsme tak odehráli sebevědomě, s chutí a velmi dobře kombinačně. Nakonec tak sezona vyzněla dobře a zakončili jsme ji na šestém místě.

Přes léto jste se stal hlavním trenérem A týmu. Od trénování juniorky to jistě bude skok, jak moc se na tuto úlohu těšíte?
Určitě nás čeká hodně práce s druholigovým kádrem, jelikož nám odešli Martin Jirouš a Michal Salák, mužstvo tak chceme konsolidovat, stabilizovat a jen mírně doplnit. Nechceme dělat nějaké velké převraty, naší snahou bude pokračovat v tom, co jsme si nastavili už na jaře, to znamená založit herní projev na poctivé práci hráčů a absolutní agresivitě a nasazení v zápasech. S tím jsme byli na konci jara úspěšní a od toho by se měla naše hra dále odvíjet.

Vašimi asistenty se stali bývalý ligový fotbalista Michal Drahorád a Jiří Dreiseitl, který zároveň povede divizní juniorku. Vybíral jste si své spolupracovníky sám a jak byste je charakterizoval?
Michala Drahoráda jsem si zvolil sám, Jirka Dreiseitl byl na doporučení. Oba to jsou mladí, pracovití trenéři. S Michalem jsem hrál, znám dobře jeho povahu, byl to dobrý fotbalista, prošel ligovými týmy, Slavií, Plzní, Českými Budějovicemi v lize, a u hráčů tak musí mít automaticky respekt. Má jim co předat, je držitelem trenérské licence, navíc je z regionu, což splnilo naše kritérium, takže pro nás je ideální volbou. Co se týče Jirky Dreiseitla, tak je to mladý trenér, za tu chvíli, co jsem ho poznal, tak věřím, že naše spolupráce bude fungovat. Své práci věnuje moc času, vzal si na starost rekonvalescenci hráčů, dokáže pro ně připravit individuální programy v oblastech, kde cítíme, že trošku zaostávají nebo by se měli zlepšit. V tom bude jeho práce kromě toho, že bude hlavním trenérem juniorky.

Uplynulý týden jste absolvovali kondiční soustředění. Jak byste jej zhodnotil?
Původně jsme měli naplánované soustředění v Náchodě, které se nakonec změnilo a na poslední chvíli se konalo v Žinkovech u Nepomuka, kde to dobře znám. Prostředí pro trénování jsme měli velice dobré, kompletně jsme měli velmi kvalitní podmínky, jak hřiště, tak terény, posilovna nebo regenerace byly na úrovni. Vše jsme samozřejmě využili, trénovali jsme třikrát denně – první dvě fáze, dopoledne a pak odpoledne, byly buď na hřišti nebo v terénu, kde jsme nabírali fyzičku, k večeru nás pak čekala posilovna a zpevňování, potom samozřejmě regenerace, takže dny jsme tam využívali prakticky celé. K tomu nám přálo počasí, nebylo velké horko, a z obsahové stránky jsme splnili vše, co jsme si naplánovali. Hráči vesměs absolvovali soustředění celé, akorát nám od úterka vypadl Jirka Studík, který si natáhl sval, což bylo nepříjemné. Až na malé bolístky jsme ale soustředění končili všichni, což bylo pozitivní. Takže s průběhem jsme byli spokojeni.

Do týmu přes léto přišli noví hráči na zkoušku. Jak byste zatím popsal jejich počínání?
Z hostování v Plzni, kde hrál za béčko, se vrací obránce Jakub Blažek. Několikrát jsem jej viděl, podával kvalitní výkony. Teď má trošku problém, jelikož v závěru soutěže byl zraněný, a tak kondičně není úplně stoprocentní. Na tomto bude muset ještě zapracovat, ale pomalu se do toho dostává, takže uvidíme. Chtěli jsme pak zvýšit konkurenci mezi stopery, takže jsme si vybrali Jirku Studíka z pražské Slavie. To je talentovaný fotbalista, který už nakoukl do áčka Slavie, byl v reprezentační jednadvacítce, měl pak sice zranění, ale z toho se dostal a měla by se mu vrátit předchozí výkonnost. Pak by byl určitě platný i v našem kádru. Na zkoušce tu je Marek Hudák, což je hráč Zlína. Odešli nám dva útočníci, takže na tomto postu potřebujeme kádr doplnit. Sháníme vysokého, silového útočníka a Hudák má reference, že toto splňuje. Zatím je tu s námi a ještě dostane prostor ve dvou nebo třech zápasech a pak se rozhodneme, zda tu zůstane, či nikoliv.

Zajímavostí také je, že přípravu zahájili dva hráči juniorky, Lukáš Komberec a Jiří Prchal. Jak se jim zatím daří?
Tak Komberec podal v obou zápasech velice dobrý výkon, tréninkově jej znám, takže kondičně a rychlostně je tento hráč velmi dobře připravený. Trošku ho limituje jeho postava, ale na druhé straně jeho rychlost platila i na ligové soupeře. Proti Plzni hrál druhý poločas, byl u všeho nebezpečného a pak i vstřelil branku. Také proti Teplicím do utkání naskočil, hrál bez respektu a podal solidní výkon. Naopak Jirka Prchal se na druhém tréninku zranil a zatím prakticky do ničeho nezasáhl, což je zatím problém.

Odehráli jste dvě přípravná utkání s prvoligovými soupeři. Co tyto zápasy naznačily?
Utkání proti týmům z první ligy jsme brali hlavně proto, abychom si prověřili naši obrannou fázi a morální sílu mužstva. Proti takovým týmům, jako byly Teplice a Plzeň, což jsou týmy ze špičky ligy, si hráči musí sáhnout na dno, ale ani v jednom zápase nezklamali. V obou zápasech odvedli kvalitní výkon, i když tam byly chyby. My se z nich musíme poučit a do dalších přípravných zápasů se soupeři, kteří jsou už na naší úrovni, se jich vyvarovat a naopak také vstřelit nějaké branky a vyhrát.

Jaký bude vývoj letní přípravy a co hráče ještě čeká?
Máme za sebou obecnou vytrvalost a sílu. V létě je přípravné období krátké, takže nyní přejdeme na rychlostní vytrvalost a herní praxi. Během následujících čtrnácti dnů máme naplánováno pět zápasů čili herní část v kombinaci s rychlostní vytrvalostí bude naší další náplní. Poslední dva týdny nám zbývají na dolaďování před prvním mistrovským utkáním.