I na sokolovský klub dolehlo okleštění rozpočtu od hlavního sponzora. V hornickém městě ale „nebrečí“ a znovu chtějí bojovat o čelo tabulky. „Musíme více šetřit na provozních nákladech. Naším cílem je, aby to nebylo poznat na sportovní části. Myslím, že to je vidět i na přestupové politice,“ říká k financím sportovní ředitel klubu Vítězslav Hejret.

Celek v létě opustilo hned několik hráčů, brankář Zacharda, obránce Šmerda, útočník Duchnič. Po hostování se do svých klubů vrátili také Dittrich s Daridou, stejně jako slovenský obránce Chupáč. Nejlepší střelec týmu Miroslav Podrazký potom zamířil do prvoligové Dukly Praha.

„Největší ztrátou je odchod Míry Podrazkého a Vladimíra Daridy. Když si to spočítáme, tak nám odejde 18 gólů a jedenáct asistencí. To je dost velká rána pro mužstvo, ale já věřím, že ti, co přišli, je plnohodnotně nahradí, budeme držet jako tým pohromadě a odvádět kvalitní výkony,“ doufá trenér Radoslav Látal.

Co se týče příchodů, největším tahákem byl Pavel Besta, který se s týmem začal připravovat, nakonec však dres Sokolova neoblékne. „Nadělal nám hodně problémů. Počítal jsem s ním, ale těsně před soustředěním mi oznámil, že má nabídku ze zahraničí, to pro mě bylo trošku zklamání,“ nechápe Látal, který tak musel narychlo shánět náhradu.

Bestovo místo nakonec zaplnil další exostravský hráč Josef Dvorník. „Doufám, že ho nahradí, je to houževnatý, poctivý kluk,“ připomíná kouč Baníku.
Obraně v čele s dalšími nově příchozími hráči s prvoligovými zkušenostmi, brankářem Bučkem a obráncem Hájovským, by měl pomáhat i defenzivní záložník Vít Vrtělka. Ve středu pole je novou tváří sparťan Petr Glaser. „Má velký potenciál, hledali jsme, kdo může nahradit Podrazkého s Daridou, a volba padla právě na něho,“ přibližuje okolnosti příchodu Vítězslav Hejret.

V útoku dostane prostor nejlepší střelec ČFL Marián Geňo, který v přípravě ukázal svůj gólový potenciál. Čekat na svou příležitost budou i nadějní, technicky vyspělí mladíci z dorostu Vu a Benda.

V Sokolově mohou být s přípravou spokojeni, ale zkušenosti ze začátku jarní části, kdy baníkovci po kvalitních výsledcích v přípravě nemohli chytit tempo, nabádají k obezřetnosti. „S jednotlivci můžeme být spokojeni, ale tým samozřejmě není vyzkoušený. Jeho výkonnost nám ukáží až první dva tři zápasy,“ upozorňuje Hejret.

Generálkou na start druholigové soutěže bylo pondělní pohárové vystoupení v Souši, kde Baník vyhrál 5:0. „Nálada v týmu je dobrá, doufám, že se nebude opakovat začátek jara. Musíme šlapat od začátku, ne se chytat až v nějakém čtvrtém pátém kole,“ burcuje nový kapitán Sokolova František Dřížďal.
Cíle Baníku v sezoně potom osvětlil sportovní ředitel klubu Vítězslav Hejret. „Před námi je znovu úkol hrát v horní polovině tabulky, jestli šestí, pátí, čtvrtí, nebo první. Chceme hrát v absolutní špičce,“ říká.

Obměna kádru byla v Sokolově velká, zdá se ale, že cílená. „Naším úkolem je zlepšit defenzivní činnost, protože jsme dostávali strašně moc branek. Prostředkem k tomu je vedle taktiky a tréninku také výběr vhodných hráčů. V tom jsme výrazně posílili, co se týče zkušenosti, ať je to Buček nebo Hájovský, kteří přišli prakticky z první ligy,“ pokračuje Hejret.

A prognóza sportovního ředitele Baníku? „Měla by se zlepšit defenziva a ubýt inkasovaných branek. Méně branek vstřelí záloha, ale zase produktivnější bychom měli být po práci našich útočníků. Oproti loňsku bude mužstvo méně sehrané na začátku, protože i Dvorník přišel až v pokročilém stadiu přípravy,“ míní Hejret.

Uvidíme, jak se baníkovci letos poperou s přechodem z přípravy na vlastní soutěž. Prvním soupeřem jim bude stejně jako loni a opět na domácím hřišti Sezimovo Ústí. Začátek utkání je v tradičních 10.15 hodin.