Ta odstartovala již včera zápasem sparťanského béčka s Třincem. Sokolovské příznivce ale bude zajímat hlavně dnešní utkání, ve kterém se mužstvo FK Baník Sokolov představí v ostravských Vítkovicích, které prozatím okupují poslední příčku tabulky druhé ligy se ziskem pouhých pěti bodů, přičemž ale všechny získaly v domácím prostředí.

Daleko lépe si na podzim vedli fotbalisté Baníku, kteří jsou tak před startem jarní části na výborném čtvrtém místě. „Do soutěže jdeme opět s pokorou. Podzim je pryč, nás teď čeká dalších 14 zápasů,“ upozorňuje trenér sokolovských fotbalistů Stanislav Purkart, který dobře ví, že přes postavení v tabulce jeho tým ve slezské metropoli nečeká lehký zápas. „Ve Vítkovicích to nebude nic jednoduchého. Soupeř bude houževnatý, udělá všechno pro to, aby se v boji o záchranu dotáhl na ostatní mužstva,“ varuje před dnešním duelem.

Z domácí strany se dá očekávat enormní nasazení, bojovný, agresivní výkon. „Pokud se v tom dokážeme soupeři vyrovnat, tak by měla rozhodnout větší fotbalová kvalita, která by měla být na naší straně. Když odehrajeme zápas s maximální koncentrací, tak jsme schopni tam uspět. A já věřím, že se tak i stane,“ říká Purkart.

Sokolov se vypraví k utkání také se čtveřicí nových hráčů. Obráncem Jašíčkem, záložníkem Janáčkem a útočníky Mlikou a Radzineviciusem. „Po podzimu před námi stál jasný úkol, přivést v zimě kvalitní útočníky,“ uvádí Stanislav Purkart k posílení útoku. Jako první se objevil v Sokolově na vlastní žádost Jiří Mlika, který přišel ještě před začátkem zimní přípravy. Druhým z nově příchozích útočníků Baníku je Litevec Tomas Radzinevicius.

„Sokolov je kvalitní mužstvo, hraje ve druhé lize nahoře a chce postoupit do Gambrinus ligy. Rozhodl jsem se, že se mužstvu pokusím svými brankami pomoct. Myslím, že i pro mě je to dobře, jelikož jsem v Polsku neodehrál moc zápasů,“ říká ke svému působení v Sokolově kmenový hráč Liberce, který přišel na hostování do Sokolova po angažmá v polské Odře Wodzislav.

Nejen s posílením kádru, ale i se zimní přípravou mohou být v Sokolově spokojeni. „Vzhledem k tomu, že počasí bylo velmi nepříznivé pro fotbal, mrzlo, padal sníh, tak jsme měli vytvořeny dobré podmínky. Umělá tráva byla vždy připravena tak, že jsme na ní mohli trénovat,“ pochvaluje si Purkart.
Se svými svěřenci začal přípravu již 4. ledna. „Za tu dobu jsme udělali obrovský kus práce,“ říká.

Hráči si také odskočili do Prahy k tradičním funkčním testům. „Hráči dopadli solidně, většina prokázala od léta zlepšení. To potvrzuje, že tréninky jdou dobrým směrem,“ je přesvědčen Purkart.

Baníkovci také v zimě okusili prestižní Tipsport ligu, kde se utkali s prvoligovými týmy. „Ve všech zápasech jsme obstáli. Určitě to pro nás byl přínos,“ ohlíží se za vystoupením trenér Baníku, který mohl být spokojen i se soustředěním ve Zruči, kde tým našel ideální podmínky, včetně hřiště s umělým povrchem a zázemím pro regeneraci.

Poté čekala hráče již herní část, kdy systémem středa – sobota střídali silnější a slabší soupeře. „Zápasy nám ukázaly, že mužstvo má svou kvalitu. Teď bude záležet na tom, jak přípravu dokážeme přenést do zápasů. Pokud se nám to podaří, nemusíme mít ze svého účinkování obavy,“ říká Purkart, i když dobře ví, že ostatní celky také nezahálely.

„Jestli jsme se vydali správnou cestou, ukážou až samotné zápasy. Já věřím, že se potvrdí, že naše příprava byla správná, budeme sbírat body a hrát dobrý fotbal,“ říká závěrem trenér Sokolova.