Letenští si tak po nepříliš oslnivém startu sezony budou muset hledat jinou cestu do pohárové Evropy. „Je to pro nás obrovské zklamání. V poháru jsme chtěli dojít co nejdále,“ přiznává trenér a generální manažer Sparty Josef Chovanec. Naopak domácí Baník, který šel do utkání s jediným cílem, neudělat ostudu, může slavit a připravovat se na čtvrté kolo, ve kterém vyzve ve dvou zápasech další prvoligový tým, Mladou Boleslav.

Sokolovští hráči tak přidali nečekaný bonus k jednomu z cílů sezony, který po letošním losu domácího poháru zněl dojít do třetího kola a přivést tak divákům do hornického města zřejmě nejslavnější český klub. „Hráče jsem před zápasem nabádal, ať si to užijí, že přijde hodně lidí, ať nehrají pod nějakým stresem, že nemají co ztratit,“ potvrzuje trenér domácích fotbalistů Radoslav Látal.

Zvolená taktika nakonec beze zbytku vyšla. Sokolov letenský tým nakonec řádně potrápil, a nejen to. Baníkovci dokázali dovést zápas až k penaltovému rozstřelu, ve kterém si počínali nadmíru zkušeně. Oproti tomu hosté svou úlohu v penaltové loterii zcela nezvládli. „Penalty již nemají favorita,“ dodal trochu omluvně zklamaný Josef Chovanec.

Domácí vstoupili do zápasu bez zbytečného respektu a svojí hrou dělali hostům problémy. Navíc jim vyšel úvod utkání. Již v 9. minutě poprvé zaburácelo téměř šest tisícovek diváků, když po kombinační akci s Mlikou poslal domácí do vedení Oleg Duchnič. „Podařilo se nám vstřelit úvodní gól, což jsme chtěli,“ říká Radoslav Látal, který ani v pátém zápase na lavičce Baníku neokusil hořkost porážky.

Sokolovští fotbalisté se však z překvapivého vedení neradovali dlouho. Ve 13. minutě nařídil rozhodčí Hrubeš po vzdušném souboji Knakala s Kweukeem přísný pokutový kop. K exekuci se postavil Štěpán Vachoušek a bez problémů srovnal skóre, 1:1.

I po vyrovnání hráli domácí borci velmi aktivně, a vysokého favorita tak řádně zaskočili. „Domácí byli v prvním poločase agresivnější, nedokázali jsme se s tím vyrovnat, chyběl nám dostatečný pohyb,“ přikyvuje kouč Pražanů.

Hosté se zvedli až ve druhé půli. „Naše hra byla daleko kvalitnější, ale nedokázali jsme se prosadit v pokutovém území. Baník jsme k ničemu nepustili, ale šance, které nám domácí umožnili, jsme nedokázali zužitkovat,“ pokračuje Chovanec. Jediným výsledkem bylo nastřelené břevno Matějovským v 71. minutě.

Rozhodnutí tak padlo až ve střelbě ze značek pokutového kopu. Hned z prvního pokusu předvedl vršovický dloubák domácí Podrazký a poslal Baník do vedení. Na druhé straně Brabec svou střelou „olízl“ pouze levou tyč, a když se v další sérii nemýlil domácí Hanzlík a Pamiče fantasticky vychytal Zacharda, stadion nevěřícně na chvíli oněměl – tajný sen odvážlivců se nečekaně přiblížil. Za hosty sice dále dokázal následně snížit Vacek, ale neomylné střely domácího Šilhana a Kaplana stačily k dovršení senzace.

FK Baník Sokolov – AC Sparta Praha 1:1 (1:1).
Branky:
9. Duchnič – 14. Vachoušek (PK). Pokutové kopy: 4:1 (Podrazký, Hanzlík, Šilhan, Kaplan – Vacek). Rozhodčí: Hrubeš – Teuber, Štěrba. ŽK: 3:4 (13. Knakal, 58. Čada, 75. Kaplan – 21. Vacek, 27. Zeman, 34. Podaný, 42. Vachoušek). Diváci: 5839.

Sokolov: Zacharda – Kaplan, Knakal, Kura, Hanzlík - Podrazký, Čada, Studík (90. Javorský), Vaněček – Duchnič (80. Šilhan), Mlika (69. Dittrich). Trenér: Radoslav Látal.
Sparta: Zítka – Adiaba, Řepka, Brabec, Pamič – Zeman (66. Jeslínek), Vacek, Matějovský, Vachoušek (58. Třešňák), Podaný – Kweuke (89. Lačný). Trenér: Josef Chovanec.